דיון טעון בכנסת על הריבונות בהר הבית הסתיים ללא הצבעה

ח"כ מירי רגב קראה "להגיע למצב שהר הבית יהיה בדיוק כמו מערת המכפלה: ימים מסוימים ליהודים ולמוסלמים". גלאון: ניסיון לפוצץ את תהליך השלום

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת קיימה הערב (שלישי) דיון על ריבונותה של המדינה על הר הבית. הדיון הטעון כונס לבקשתו של ח"כ משה פייגלין (הליכוד). "למרבה התדהמה, זו הפעם הראשונה שכנסת ישראל דנה במליאה בשאלת הריבונות בהר הבית", אמר פייגלין לנוכחים באולם, בהם נציגת הממשלה – השרה לימור לבנת. "בלי ההר אין בית, אין תכלית ואין ייעוד לקיומנו הריבוני בארץ כולה", הוסיף. "הגיע הזמן להפסיק את הכרסום בריבונות ישראל בלב ליבה של ירושלים".

בצעד חריג, יו"ר הכנסת נעל את הדיון מבלי לקיים הצבעה על נוסח החלטה מוסכם. בימים האחרונים ניסתה לשכת פייגלין לגבש נוסח משותף עם לשכת ראש הממשלה, בניסיון להפיק הצהרה חד משמעית על ריבונות ישראל בהר הבית. ואולם יו"ר הכנסת ולשכת נתניהו פעלו למנוע את ההצבעה, בסופו של דבר, מחשש שהודעה רשמית של הכנסת בנושא תעורר זעם בעולם.

פייגלין נערך היטב בשבועות האחרונים לדיון. מעל במת המליאה, הוא הסביר כי "כל ארגון טרור יכול להניף דגל על הר הבית, אבל דגל ישראל? הס מלהזכיר. פרק תהילים הוא עילה למעצר. אפילו כיפה על הראש ממליצים השוטרים להוריד". אחר כך הוסיף פייגלין: "אני קורא לממשלת ישראל להפסיק את האפליה וההשפלה של היהודים בכניסה להר, ואני קורא לממשלת ישראל לאפשר גישה חופשית לכל יהודי להר הבית מכל שער, ותפילה על ההר כמתחייב מעצם היותה של מדינת ישראל מדינה יהודית". בתגובה לדבריו נשמעו מחיאות כפיים מיציע האורחים. "אם עוד פעם מישהו יפריע בצורה כלשהי לרבות מחיאות כפיים כולם יפונו", הבהיר יו"ר הכנסת.

לאחר מכן עלתה אל דוכן הנואמים יו"ר מרצ, זהבה גלאון, שאמרה כי "אין חולק שליהודים יש זכות לעלות אל הר הבית. בעת הזאת יש ויכוח על התבונה המדינית לעלות להר הבית. מי שעומד כאן וקורא לעלות להר הבית עושה פרובוקציה שיש לה רק מטרה אחת: לפוצץ את יחסי ישראל והעולם המוסלמי, לקבוע עובדות בשטח ולסנדל את התהליך המדיני. זאת המטרה של ח"כ פייגלין".

ח"כ פייגלין במליאת הכנסת, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

  עוד אמרה גלאון כי "בסוגיית הר הבית יש סטטוס קוו. זה לא מקרי שראש הממשלה נתניהו, שאני לא נוהגת לשבח, נוהג במדיניות מאופקת בסוגיית הר הבית כי הוא מבין שאנשים כמוכם מבקשים לסכן את מדינת ישראל ולהצית את אבק השריפה". לדברי ראשת מרצ, כי יש לעגן את זכותם של יהודים לעלות ולהתפלל בהר במסגרת הסדר שלום שעד לחתימתו יישמר המצב הקיים.

  ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), הקריאה בדיון מכתב שפרסם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עוד ב-1995, בו כתב, בין היתר, כי "זכותו של העם היהודי על מקום קדשו הר הבית אינה ניתנת לערעור. יש להסדיר תפילה של יהודים במקום זה, על אחת כמה וכמה כשאנחנו נותנים חופש פולחן לכל הדתות בירושלים". מועלם רפאלי הוסיפה: "אם הזכות על הר הבית כל כך ברורה, בואו נסדיר את זה".

  אחר כך פנתה חברת הכנסת אל זהבה גלאון ואמרה לה, "הרבה זמן לא שמעתי כזאת צביעות. את בעד פולחן דתי, אבל רק לערבים. אי אפשר להיות בעד הזכות הזאת, אבל להחליט מתי היא תינתן. הגיע הזמן לאכוף את החוק בהר הבית, להפסיק את הנפת הדגלים של ארגוני טרור על הר הבית. אנחנו יושבים ושותקים כי אולי נדליק את העולם הערבי. מעולם אף יהודי לא ביקש לפגוע בזכויות מוסלמים להתפלל איפה שהם בוחרים. בינתיים, כל הפגיעה היא כלפינו".

  ח"כ גלאון בכנסת, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

  ח"כ מירי רגב (הליכוד), התייחסה לדיון הקודם שהתקיים במליאה, שעסק בזכויות בעלי החיים. "זכויות בעלי חיים כן, אבל זכויות ליהודים – לא? אולי חיית מחמד מהשמאל תעזור לי להבין את העמדה שלכם". רגב הקריאה בערבית את השהאדה המוסלמית, "אין אל מלבד אללה ומוחמד הוא שליחו של אללה" ואמרה: "האם זה מה שצריך להגיד יהודי שרוצה לעלות להר הבית? אנחנו נגיד, "שמע ישראל אדוני אלוהינו אדוני אחד". אחר כך הוסיפה, "אנחנו נגיע למצב שהר הבית יהיה בדיוק כמו מערת המכפלה: ימים מסוימים ליהודים וימים מסוימים למוסלמים. אני קוראת לראש הממשלה שבאומץ רב יעמוד מול העולם ויגיד שאנחנו בעד שכל אזרח שחפץ לעלות ולהתפלל בהר הבית – כך יהיה".

  ח"כ אילן גילאון (מרצ), השיב לה, “אני חיית המחמד של השמאל. אני לא כופר בזכות ההיסטורית שלנו על הר הבית ולא על שום מקום אחר. אני מסתכל כבן חורין במורשת שלי: בשום מקום לא אמר אף אחד מהנביאים שיש להצית את חבית אבק השריפה שנמצאת כאן. יש מציתים קטנים ויש קבלנים של הצתה שרוצים לפוצץ הכל בבת אחת. לאט לכם. אתם לא רוצים את הר הבית, אלא את חורבן הבית".

  ח"כ נחמן שי (עבודה) מחה על עצם קיומו של הדיון. לדבריו, "הר הבית הוא חבית חומר נפץ שכל זיק עלול להעלות אותה באש ולפוצץ אותה. רק הבוקר היתה התפרעות על הר הבית. זה לא מקרי. ההתפרעות הזאת קשורה קשר הדוק לדיון המיותר הזה", אמר. שי הוסיף כי "אנחנו כרגע בעלי הבית בכל ירושלים. אני מתנגד לפגיעה בירושלים השלמה. אבל הר הבית הוא אזור כל כך רגיש. אני ממליץ, תרדו מהעניין הזה, נמשיך להתפלל בדרכנו ולקוות לימים יותר טובים".

  סגנית השר ציפי חוטובלי (הליכוד), סיפרה כי "כמי שעלתה להר הבית ביום החופה שלה אני יכולה לומר שאין דבר מרגש ומכאיב לב משום שאין ליהודי זכות להתפלל, להניף דגל ישראל או להפגין כל סממן של ריבונות ישראלית. צריך להפסיק להשתמש בדימוי "חבית חומר נפץ" ביחס להר הבית. מדינת ישראל כולה היא חבית חומר נפץ במזרח התיכון, ואנחנו לא אורזים חפצים ולא הולכים לשום מקום".

  ח"כ מירי רגב בכנסת, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

  יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, אמר בדיון: "אין גוף חי שיכול לתפקד ללא לב. נדמה לי שכאשר יהודים במשך כל כך הרבה שנים ישבו בגלות והתפללו לשיבת ציון, הם לא התכוונו לתל אביב, אלא דווקא לירושלים. הם לא חלמו לשוב לבניין הכנסת ולמשרד ראש הממשלה, אלא למקום אחר – להר הבית. אנחנו מועלים בשליחות שלנו כחלק משרשרת הדורות שבזכותה, למרות חילוקי הדעות, אפשר ללמוד תורה בישראל". לדבריו, "מאות מיליוני מוסלמים אינם יכולים לבוא ולפקוד את ההר לא בגלל ממשלת ישראל, אלא כי ממשלותיהם דוחות כל הזמן את ידנו המושטת לשלום ואת רצוננו לראות את כולם מתקבלים בברכה, ממרוקו ועד המפרץ הפרסי".

  ח"כ יצחק כהן מש"ס, זעם: "העלייה להר הבית נאסרה על ידי כל גדולי ישראל", אמר והוסיף: "פייגלין, אני מאמין בכנות כוונותיך אבל אתם הורסים את המקום הקדוש ביותר לעם היהודי. אני לא לומד הלכה מח"כ רגב, חוטובלי או סטרוק וגם לא ממרן ח"כ יריב לוין. אתה מעודד יהודים לעלות להר הבית, אתה גורם להם נזק באיסורי כרת".

  הבוקר פרצו כוחות משטרה אל מתחם הר הבית כדי לפזר התפרעות של כמה עשרות צעירים פלסטינים במקום. שני שוטרים נפצעו באורח קל באירוע וטופלו במתחם, שלושה פלסטינים נעצרו. לאחר זמן מה השתרר שקט בהר הבית והאתר נפתח שוב למבקרים. אתמול בשעות הערב אירעו עימותים אלימים נוספים בין פלסטינים לכוחות הביטחון באזור, בעקבות יידוי אבנים.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ