חברי כנסת מהימין התנצלו בפני השגריר שפירו על הדלפת תוכן הפגישה עמו

אחרי שתקפו בחריפות את המדיניות האמריקאית בעניין המשא ומתן והיחס לפולארד, אמרו לוין וסטרוק כי הפגישה הוקלטה ללא רשות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

חברי הכנסת יריב לוין (הליכוד) ואורית סטרוק (הבית היהודי), העומדים בראש השדולה למען ארץ ישראל בכנסת התקשרו הבוקר (רביעי) לשגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו והתנצלו על הדלפת תוכני הפגישה שקיים אתמול עם חברי השדולה.

גורם פוליטי שמעודכן בתוכני השיחה ציין ששפירו הביע אכזבה מכך שאף שנקבע מראש כי הפגישה תהיה סגורה לתקשורת ותכניה יהיו "אוף דה רקורד", חלקים ממנה הודלפו לתקשורת.

לוין וסטרוק פרסמו הודעה לתקשורת שבה ציינו כי התנצלו בפני שפירו "תוך הבעת צער עמוק על כך שאף שהפגישה הוגדרה מראש כסגורה, מאן־דהוא מהנוכחים בחדר הקליט אותה ללא רשותם והעביר את ההקלטה לתקשורת". השניים הודו לשגריר על "הפגישה החשובה ועל השיח שהוא מקיים עם חברי הכנסת". בהודעה נמסר כי השגריר קיבל את ההתנצלות ואמר שלטעמו הפגישה היתה טובה ומועילה.

למפגש אתמול הגיעו 16 חברי כנסת מהשדולה, רובם חברי לובי המתנחלים והימין העמוק בקואליציה, שתקפו בחריפות את השגריר ואת המדיניות האמריקאית בעניין הפלסטיני ובסוגיית המרגל ג'ונתן פולארד. שפירו הקשיב והשיב כי "ארצות הברית מכירה בזיקה ההיסטורית בין העם היהודי לארץ ישראל, אבל יש כאן גם עם אחר".

השגריר דן שפירוצילום: אוליבייה פיטוסי

הפגישה, שנמשכה יותר משעה, התקיימה בעברית והוגש בה כיבוד שכלל תמרים מבקעת הירדן. מלבד לוין וסטרוק השתתפו בה ראובן ריבלין, משה פייגלין וציפי חוטובלי מהליכוד, יוני שטבון, ניסן סלומיאנסקי, זבולון כלפה, איילת שקד ושולי מועלם מהבית היהודי, דוד רותם ורוברט אילטוב מישראל ביתנו, פנינה תמנו־שטה מיש עתיד וכן נסים זאב ודוד אזולאי מש"ס. "הארץ" קיבל את תמליל הפגישה לפי רישום שערך אחד המשתתפים בה. חלקים מהתמליל פורסמו גם בערוץ 2.

בפגישה ניסה שפירו להסביר מדוע ארצות הברית לוחצת דווקא עכשיו לקידום תהליך השלום וסקר את פעולות ממשל אובמה למען ישראל. "אנחנו רואים בישראל שותפה מספר אחת שלנו", אמר, "זה אינטרס יסודי של ארצות הברית שישראל תישאר מדינה יהודית ודמוקרטית בטוחה. זאת מחויבות מוסרית שלנו. הסיוע הצבאי לצה"ל הוא דבר שאנו גאים בו ורואים בו ביטוי למחויבות האמיתית שלנו".

השגריר האמריקאי הבהיר כי ארצות הברית מעוניינת לשמור על האינטרסים הישראלים כמו סידורי ביטחון חזקים, הכרה במדינה יהודית והכרזה פלסטינית על סוף הסכסוך וסוף התביעות. "הסדר קבע יפתח דלתות לישראל לשותפים חדשים באזור וישמש ככלי חזק נגד קמפיין הדה לגיטימציה נגד ישראל", אמר. ח"כ סטרוק הבהירה לשגריר כי סידורי הביטחון שמציעה ארצות הברית לא מעניינים אותה. "אנחנו כאן בגלל זכותנו על הארץ", אמרה. ח"כ רותם הוסיף "איך אפשר לסמוך עליכם? מתי עמדתם לצדנו?". ח"כ סלומיאנסקי היה חריף עוד יותר: "זה הבית שלנו... יש כאן הפעלת לחץ שלא מתאים לידידה. זו לא ידידות לאנוס אותנו לבצע דברים שאנחנו לא רוצים".

סטרוקצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ שולי מועלם האשימה את ממשל אובמה באימוץ הנראטיב הפלסטיני. "הפתרונות שלכם לא מובילים לשום מקום", אמרה. ח"כ כלפה הגיע עד כדי הטחת עלבונות. "במושגים של בית ספר, אומר לכם שלא הבנתם את החומר", ציין. "המציאות כאן שונה מאיך שאתם מבינים אותה".

סוגיה טעונה נוספת בפגישה היתה הדרישה לשחרורו של המרגל היהודי ג'ונתן פולארד. ח"כ פייגלין, שקרא בפגישה להפסקת הסיוע האמריקאי לצה"ל, הטיח ביקורת קשה באומרו כי "יש חוסר אמון בארצות הברית והוא נובע מהפצע שנקרא ג'ונתן פולארד. נודף מזה ריח קשה של אנטישמיות". שפירו ניסה להתגונן בסוגיית פולארד ואמר כי מדובר בנושא רגיש ביותר בארצות הברית. "נשיא אמריקאי לא יכול לפעול בניגוד לעמדת בית המשפט", אמר. ח"כ סטרוק התפרצה ותקפה אישית את שפירו. "אל תמכור לנו טיעונים לא אינטליגנטיים", אמרה. "אף אחד בישראל לא קונה את זה. נשיאים ביצעו חנינות בעבר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ