ועדת שקד החליטה שהממשלה לא תקבע אם החרדים עמדו במכסת הגיוס

הוועדה הפילה הצעות שלפיהן הממשלה תודיע אם החרדים עמדו ביעד או ששר הביטחון יעשה זאת. המשמעות: אין גוף שיקבע בעניין המכסה והחלת הסנקציות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת שקד לא הצליחה לאשר היום (רביעי) את הסעיף המתיר לממשלה "לקבוע" האם החרדים עמדו במכסת הגיוס שהוטלה עליהם. ביש עתיד ובעבודה טענו בימים האחרונים שאישור הסעיף ירוקן את החוק מתוכן משום שהממשלה תוכל לחזור בה מיעדים שהציגה בעבר על בסיס דילים פוליטיים. חברי הכנסת החרדים חזרו להשתתף בדיוני הוועדה  לאחר שהחרימו כמה מדיוניה. 

במקביל, הוועדה הפילה שתי הצעות חלופיות: האחת של יש עתיד, שדרשה לאפשר לממשלה "להודיע" אם החרדים עמדו במכסות הגיוס והשניה של ח"כ עמר בר לב (העבודה) שביקשה להעביר את ההכרעה בנושא מהממשלה לידיו של שר הביטחון. משמעות הדבר היא שכעת, בצל העימות הקואליציוני, אין שום גוף שיוסמך לקבוע או להכריז אם החרדים עמדו במכסות הגיוס והאם צריך להחיל סנקציות פליליות. “המשמעות היא שאם לא הגיעו למספרים שביעד, תחול על החרדים חובת גיוס. הפלת הסעיף שוללת מהממשלה אפילו את האפשרות המינהלתית להחליט שאם מספר המתגייסים מתקרב ליעד, היא מתייחסת לנתון הזה כאילו היעד הושג", אמר יו"ר סיעת יש עתיד, עפר שלח.

בנוגע לשאלת זהות הגורם האחראי לקיומו של דיון בשאלת העמידה ביעדים התקשו חברי הוועדה התקשו להציג תשובה אחידה: האם שר הביטחון יביא את הנתון לממשלה? האם הממשלה תתכנס ותדון בנושא? “מה שיקרה בסוף זה שבג"ץ יכריע", אמרה ח"כ איילת שקד ביחס למשמעות הפלת הסעיף. ח"כ גילה גמליאל תקפה מנגד ואמרה “זה מטורף. אתם יושבים על ניסוח החוק הזה חודשים ובסופו של דבר משאירים את ההכרעה לבג"ץ".

הצבעה בוועדת שקד, בשבוע שעברצילום: מיכל פתאל

גורם צבאי בכיר התייחס בתחילת השבוע לפעילות הוועדה. "אני מקווה שחוץ מהכרזות ייצא מזה משהו, אך נכון לעכשיו אני לא בטוח. אני עוד לא רואה את הבשורה, התוצאה, של מה שיקרה", אמר. בנוסף, מתח הגורם ביקורת על התנהלות הוועדה ועל ההצבעות בה בשבועות האחרונים. "כל אחד הרים יד והצביע על הסעיף שלו - ואחר כך הלך לשווק זאת", אמר בהתייחסו לנושא מימוש קיצור השירות לבנים בארבעה חודשים.

ח"כ שקד אמרה בתגובה כי "הוועדה לא קיבלה כלשונה את דרישת הצבא לאי הארכת השירות ועדיין דנה בכל החלופות. אנחנו לא רואים את תפקידנו כנציגי ציבור לקבל מיד את עמדת צה"ל, מבחינת הארכת השירות לנשים, מבלי לבחון את הסוגיה. זה לא קשור לעניינים פוליטיים אלא לטובת כלל המדינה. להארכת השירות יש השפעות גם על המשק וגם לחברה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ