חוק העמותות החדש עולה להצבעה בממשלה

על פי החוק, שיזמה ח"כ רגב, עמותות השוללות את אופיה היהודי של המדינה לא יוכלו להירשם בישראל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"חוק העמותות", שיזמה ח"כ מירי רגב (ליכוד), צפוי לעלות היום לאישור ועדת השרים לחקיקה, לאחר שההצבעה עליו נדחתה בשבוע שעבר. הצעת החוק מונעת מעמותות השוללות את "אופיה היהודי" של המדינה להירשם בישראל. החוק הקיים אוסר רק על רישום עמותות השוללות את אופיה הדמוקרטי של המדינה, או את עצם קיומה.

בדברי ההסבר לחוק הסבירה רגב כי "במצב החוקי הקיים אין כל התייחסות למניעת רישומה של עמותה שאחת ממטרותיה שוללת את אופיה היהודי של מדינת ישראל. על כן, מוצע לשלול אפשרות רישומה של עמותה השוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית בהתאם לאמור בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו". רגב ניסתה להעביר את החוק בכנסת הקודמת, אך נכשלה. סיכוייה של ההצעה לעבור את ועדת השרים לא ברורים לפי שעה.

בנייר עמדה שגיבשה האגודה לזכויות האזרח קובעת עו"ד דבי גילד־חיו כי "כל פעילות של ביקורת, מחאה, הגנה על חופש מדת, קידום פלורליזם דתי, מאבק לשוויון זכויות אזרחי, הגנה על זכויות אדם של מיעוטים – עלולה להיחשב לפעילות השוללת את אופיה היהודי של מדינת ישראל". לדבריה, "בהתאם לפרשנויות האפשריות של התוספת 'יהודית' בחוק, אפשר יהיה להכריז על שורה ארוכה של ארגונים כאסורים: התנועה הרפורמית ותנועות אחרות של פלורליזם יהודי; ארגונים הדוגלים בשוויון אזרחי מלא למיעוטים בישראל במסגרת משטר דמוקרטי; ארגונים העוסקים בזכויות פלסטינים, פליטים או מהגרי עבודה בהקשר של מעמד אזרחי בישראל; חברות או עמותות הפועלות בשבת; עמותות שתומכות בחוזרים בשאלה או בנשים המבקשות לבצע הפסקת הריון; עמותות הפועלות למען חופש מדת, למען זכויות של נשים בבית הדין הרבני, או למען תפילת נשים עם טלית בכותל וארגוני זכויות אדם למען זכויות פלסטינים בישראל, בשטחים או בעזה".

ח"כ מירי רגבצילום: אורן נחשון

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ