חוק המשילות

ועדת החוקה אישרה את העלאת אחוז החסימה ל-3.25%

בשבוע הבא יועלו להצבעה שנייה ושלישית במליאה חוק המשילות, חוק הגיוס וחוק יסוד משאל עם, כעסקת חבילה של הקואליציה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה הבוקר את הנוסח הסופי של חוק המשילות, לקראת ההצבעה עליו במליאה בקריאה שנייה ושלישית בשבוע הבא. כפי שנחשף ב"הארץ", הוועדה אישרה כי אחוז החסימה בישראל יעלה מ-2% ל- 3.25%. בנוסף, הוועדה אישרה כי ממשלות ישראל יכללו 18 שרים וארבעה סגני שרים בלבד ולא יכהנו בהן עוד שרים בלי תיק.

חוק המשילות יועלה להצבעה שנייה ושלישית במליאת הכנסת בשבוע הבא, יחד עם חוק הגיוס וחוק יסוד: משאל עם. הקואליציה פעלה להעביר את החוקים כעסקת חבילה, בדרך שתבטיח את העברתם. באופוזיציה ניסחו 150 הסתייגויות לחוק המשילות, מהלך שיאפשר, תיאורטית, לכל אחד מ-52 הח"כים בה 750 דקות מעל דוכן הנואמים.

בצעד חריג, הדיון באישור ההצעה נערך במקביל להצבעה חוזרת על הסעיפים המרכזים בחוק הגיוס בוועדת שקד. הבית היהודי ניצל את הדיון הכפול להפעלת מנוף לחץ וחברות הכנסת אורית סטרוק ושולי מועלם רפאלי איימו שלא יצביעו בעד חוק המשילות, אם נוסח חוק הגיוס הסופי לא יהיה מקובל עליהן.

ועדת חוקה בכנסת, 2013צילום: אוליבייה פיטוסי

בשני הדיונים במקביל היה לקואליציה רוב רופף של ח"כ אחד. סטרוק, חברת קואליציה שממילא נחשבת למתנגדת לחוק המשילות, סומנה על ידי האופוזיציה כחוליה החלשה. פעם אחר פעם נזפה בה מרכזת סיעת הליכוד, עליזה בראשי, כשהתברר ש"שכחה" להרים את אצבעה בהצבעות השונות. כשסטרוק החליטה לצאת להתייעצות, בעיצומה של ההצבעה, יצאה הוועדה כולה להפסקה. אלא שההסתייגות היחידה שהצליחה האופוזיציה להעביר בחסות התנהלותה של סטרוק היתה זניחה לחלוטין וקראה לשנות נוסח של אחד הסעיפים מ-"אלא אם כן", למונח "אלא אם".

העלאת אחוז החסימה תאלץ את המפלגות הערביות להתאחד בבחירות הבאות כדי לזכות בייצוג בכנסת. כמו כן, היא תקשה על המפלגות הקטנות (קדימה, למשל) ועל מפלגות הנישה להיכנס למשכן.  ח"כ דב חנין ביקר בחריפות את החלטת ועדת החוקה על העלאת אחוז החסימה: "בושה שככה משנים את כללי המשחק הדמוקרטיים חברי כנסת שלא יודעים על מה הם מצביעים. הקואליציה התנהלה כחבורת סוחרי סוסים. כך לא נראית משילות. כך בוודאי לא נראית דמוקרטיה. ועדת החוקה סטתה ממסורת ארוכת שנים של גיבוש הסכמות רחבות בשינויים בשיטת הממשל והעבירה ברוב קואליציוני דורסני אבל דחוק ובמאות הצבעות מהירות שינויים שיהיו להם השלכות קשות על המערכת השלטונית ועל הדמוקרטיה".

ח"כ רונן הופמן, מיוזמי החוק המשותף ליש עתיד וישראל ביתנו, אמר כי "החוק מבטיח שממשלות עתידיות יהיו קטנות ויעילות ויענו על הצורך הממשי בניהול ענייני המדינה, ולא על צרכים פוליטיים. הגבלת מספר השרים ל-18 בלבד ומספר סגני השרים ל-4 יחזק את הפעילות הפרלמנטרית כיון שחברי הכנסת, שלא ימונו לשרים וסגני שרים, יוכלו לכהן כחברים בוועדות ולקדם חקיקה כמתבקש בפרלמנט" אמר הופמן.

יו״ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, דוד רותם (ישראל ביתנו) בירך על אישורו של החוק ואמר כי ״זהו צעד חשוב נוסף לקראת אישורו הסופי של החוק במליאת הכנסת. ״ישראל ביתנו״ הבטיחה לקדם את השינויים הדרושים בחוק המשילות וכך אכן עשתה. זוהי הבטחה נוספת שניתנה לציבור וממומשת במלואה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ