מחריף העימות בכנסת |

הקואליציה יזמה מרתון דיונים על חוקי המשילות והגיוס שיימשך 3 ימים

ועדת הכנסת אישרה להפעיל בשבוע הבא סעיף חריג, שיגביל את יכולתה של האופוזיציה לנאום נגד הקואלציה באישור החוקים השנויים במחלוקת

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מחריף העימות בין הקואליציה לאופוזיציה ככל שקרב מועד ההצבעה על חוקי המשילות והגיוס, בשבוע הבא. לבקשת הקואליציה, ועדת הכנסת קבעה אתמול (רביעי) סד זמנים לחוץ, שייאלץ את הח"כים להצביע על שני החוקים, יחד עם חוק יסוד: משאל העם, כ"עסקת חבילה" - במרתון נאומים והצבעות שיימשך שלושה ימים רצופים. "עסקת החבילה" נועדה לאלץ את השותפות הקואליציוניות להעביר במליאה את החוקים השנויים במחלוקת, שכל אחת מהמפלגות הקואליציה מתהדרת בהם כהישג: הבית היהודי, בחוק יסוד: משאל העם; יש עתיד בחוק הגיוס, וישראל ביתנו חולקת עם יש עתיד את הישג העברתו של חוק המשילות, המעלה את אחוז החסימה בישראל ל-3.25.

ועדת הכנסת איפשרה לקואליציה לנצל את סעיף 98 לתקנון ולכפות דיון מוגבל בזמן – כך שהאופוזיציה לא תוכל לעשות "פיליבסטר" או למשוך את מועד ההצבעה. על פי ההחלטה, חוק המשילות יידון ביום שני הקרוב מהשעה 11:00 בבוקר, וההצבעה עליו תתקיים ב-10:00 בבוקר למחרת. חוק שירות ביטחון ("הגיוס") יידון ביום שלישי, מהשעה 11:00 וההצבעה עליו תתקיים בשעה 10:00 למחרת. חוק משאל העם יידון ביום רביעי עד להצבעה שתתקיים ב2:00 בלילה.

ח"כ דב חנין (חד"ש) כעס על החלטת הקואליציה להגביל את הדיון בזמן, בטענה ששלושת החוקים אינם מצדיקים דיון דחוף. "לא מדובר במצב יוצא מהכלל אלא ברצון פוליטי להעביר שלושה חוקים דרמטיים בשבוע אחד", אמר חנין בוועדה. "אין בהיסטוריה תקדים לכך ששינויים בשיטת הממשל נדונו במהלך כזה. זה תקדים מסוכן ביותר שאומר שגם את כללי היסוד של השיטה אפשר לשנות מתוך התעלמות מתקנון הכנסת", אמר חנין בוועדה.

ח"כ יריב לוין, יו"ר הקואליציה, השיב לו כי "נכון שיתקיים דיון מקיף, ממצה וענייני ובסופו הצבעות. אנו ערב יציאה לפגרה. תפקידנו לקיים הליך תקין ולאפשר קבלת החלטות והצבעות".

מיד לאחר אישור מועדי ההצבעה כינסו ראשי סיעות האופוזיציה, בצעד נדיר, מסיבת עיתונאים משותפת, שבה הודיעו שהם שוקלים שורת מהלכים: החל בהחרמת ההצבעות במליאה וכלה בהגשת מכתבי התפטרות של הח"כים הערבים, לאות מחאה על הדורסנות בהעברת "עסקת החבילה". יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, פנה לחברי הממשלה ואמר, "אתם חוצים קו אדום מהחמורים שידעה הפוליטיקה הישראלית. בשבוע הבא יתחולל מאבק חסר פשרות של האופוזיציה בקואליציה".

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אמר, "אני תוהה מה פתאום הקואליציה מתעקשת להעביר את שלושת החוקים בשבוע אחד. זאת עסקה של דילים פוליטיים, והם מכוונים אקדח". לדבריו, "ביקשנו שביום שלישי, יום הבחירות בבית שמש, לא תתקיים ההצבעה על השוויון בנטל, אלא על משאל העם. אפילו לזה הם לא הסכימו. זה שבוע של דילים".

ח"כ זהבה גלאון, יו"ר מרצ, אמרה, "מה שנראה כמו דיקטטורה ומגעגע כמו דיקטטורה, הוא דיקטטורה. לא פלא ששתי מפלגות מונארכיות - הבית היהודי ויש עתיד - מובילות את המהלך".

ח"כ מוחמד ברכה הציע שכל חברי הכנסת הערבים יניחו מכתבי התפטרות מהכנסת לאות מחאה על העלאת אחוז החסימה. "אם מישהו חושב שזה תענוג גדול לעמוד על דוכן הנואמים מתחת לדיוקנו של הרצל, הוא טועה", אמר ברכה. ח"כ אחד טיבי דחה את ההצעה בתוקף. "אני לא אניח את ראשי על מגש של כסף, לא לליברמן ולא לח"כ הופמן (יוזם חוק המשילות מטעם יש עתיד)", אמר.

ח"כ משה גפני אמר כי "חצי מהקואליציה נשלטת על ידי שני דיקטטורים. לחברי הכנסת שלהם אין משמעות. אצלנו, חכמי התורה הם לפחות 30 איש. פה יש אדם אחד שמחליט הכל. אני מציע שאם לא נגיע להסכמה עם הקואליציה בעניין ההצבעות, לא נבוא למליאה בכלל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ