מת ויקטור שם-טוב, שר הבריאות לשעבר ומזכ"ל מפלגת הפועלים המאוחדת

שם-טוב כיהן בממשלות מאיר ורבין, מתח ביקורת חריפה על מלחמת לבנון הראשונה וקרא להכיר באש"ף. הוא נבחר ליקיר ירושלים ומת הלילה בגיל 99

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר הבריאות והסעד לשעבר ויקטור שם-טוב מת הלילה (שבת) בגיל 99. שם-טוב כיהן בממשלתה של גולדה מאיר ובממשלתו הראשונה של יצחק רבין ושימש מזכ"ל מפלגת הפועלים המאוחדת (מפ"ם), שהתאחדה בהמשך עם רצ והפכה למפלגת מרצ. הוא כיהן כחבר בכנסות החמישית והשישית, וכן בכנסת ה–11 ובכנסת ה–12.

לאחר מלחמת יום הכיפורים הוא ביקר בחריפות את עמדתם של מאיר ודיין, שלפיה שרי הממשלה לא עודכנו שהמלחמה עומדת לפרוץ. הוא גינה את ההתנהלות במלחמת לבנון הראשונה, וכן קרא להכיר באש"ף ולנהל משא ומתן עם הפלסטינים.

מלבד תפקידיו הציבורים והפוליטיים נבחר שם-טוב ליקיר ירושלים ונמנה עם ראשי העלייה הבולגרית בישראל.

ויקטור שם-טוב במליאת הכנסת באוקטובר 1983צילום: נתי הרניק / לע"מ

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, ספד לשם-טוב ואמר כי "הוא הפך את האידיאולוגיה הדוגלת בשוויון ובשלום לעשייה מהפכנית בפיתוח הרפואה הציבורית בישראל, וליוזמה מדינית שהקדימה את זמנה בהכרה בעשיית שלום עם הפלסטינים. הוא גידל דורות שלמים של פעילים פוליטיים שהאמינו בדרכו וכיבדו אותו על ישרתו וצניעותו".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון הגדירה את שם-טוב לוחם לצדק חברתי. "הוא החל את פעילותו כפועל בניין והטביע את משנתו הסוציאליסטית וחותמו בכל תפקידיו הציבוריים למען שוויון, צדק וזכויות אדם", אמרה גלאון.

שרת הבריאות, יעל גרמן, הביעה צער על מותו של שם-טוב, והשתתפות בצער המשפחה. לדבריה, "ויקטור שם-טוב תרם תרומה רבת שנים למען הציבור וטבע את חותמו על החברה בישראל ועל המאבק לשוויון חברתי ולצדק בכלל, ובפרט במערכת הבריאות בראשה עמד בין השנים 1977-1970".

לדברי יאיר צבן, שותפו של שם-טוב להנהגת מפ"ם בשנות ה-80, "ויקטור ייצג את כל הטוב והיפה שבציונות הסוציאליסטית. בשבילו המושג 'אחוות עמים' לא היה בגדר סיסמה גרידא. הוא היה בין הלוחמים הבולטים נגד הממשל הצבאי, וביטוי סמלי לכך היה במינויו של סגנו, ח"כ עבד אל-עזיז א-זועבי המנוח, סגן שר ערבי ראשון בממשלות ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ