"חוק העמותות" החדש עולה היום להצבעה בממשלה

לפי ההצעה, שתובא לאישור בוועדת השרים לחקיקה, עמותות השוללות את אופיה היהודי של המדינה לא יוכלו להירשם בישראל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"חוק העמותות", שיזמה ח"כ מירי רגב (ליכוד), צפוי לעלות היום (ראשון) לאישור ועדת השרים לחקיקה, לאחר שהדיון עליו נדחה שוב ושוב בשבועות האחרונים. הצעת החוק מונעת מעמותות "השוללות את אופיה היהודי" של המדינה להירשם בישראל. החוק הקיים אוסר רק רישום עמותות השוללות את אופיה הדמוקרטי של המדינה, או את עצם קיומה. רגב ניסתה להעביר את החוק בכנסת הקודמת, אך נכשלה. סיכויי ההצעה לעבור את ועדת השרים לא ברורים לפי שעה.

בדברי ההסבר לחוק הסבירה רגב כי "במצב החוקי הקיים אין כל התייחסות למניעת רישומה של עמותה אשר אחת ממטרותיה שוללת את אופיה היהודי של מדינת ישראל. על כן מוצע לשלול אפשרות רישומה של עמותה השוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית בהתאם לאמור בחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו".

ח"כ רגב בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

בנייר עמדה שגיבשה האגודה לזכויות האזרח, לקראת הדיון היום, קובעת עו"ד דבי גילד־חיו כי "כל פעילות של ביקורת, מחאה, הגנה על חופש מדת, קידום פלורליזם דתי, מאבק לשוויון זכויות אזרחי, הגנה על זכויות אדם של מיעוטים – עלולה להיחשב לפעילות השוללת את אופיה היהודי של מדינת ישראל".

לדבריה, "בהתאם לפרשנויות האפשריות של התוספת "יהודית" בחוק, אפשר יהיה להכריז על שורה ארוכה של ארגונים כאסורים: התנועה הרפורמית ותנועות אחרות של פלורליזם יהודי; ארגונים הדוגלים בשוויון אזרחי מלא למיעוטים בישראל במסגרת משטר דמוקרטי; ארגונים העוסקים בזכויות פלסטינים, פליטים או מהגרי עבודה בהקשר של מעמד אזרחי בישראל; חברות או עמותות הפועלות בשבת; עמותות שתומכות בחוזרים בשאלה או בנשים המבקשות לבצע הפסקת הריון; עמותות הפועלות למען חופש מדת, למען זכויות של נשים בבית הדין הרבני או למען תפילת נשים עם טלית בכותל וארגוני זכויות אדם למען זכויות פלסטינים בישראל, בשטחים או בעזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ