יו"ר הקואליציה דורש מראשי הסיעות לחתום שיתמכו בחוקים השנויים במחלוקת

המסמך נועד לסכל נסיונות של הסיעות השונות לחמוק מההצבעות על חוקי המשילות, הגיוס ומשאל העם. בקואליציה מודים: זה מעיד על רמת החשדנות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו"ר הקואליציה, יריב לוין (ליכוד), מסר היום (ראשון) לראשי סיעות הקואליציה מכתב בו הם נקראים לתמוך בשלושת החוקים שיעלו להצבעה בשבוע הקרוב. המסמך, עליו התבקשו לחתום, נועד לסכל נסיונות של הסיעות השונות לחמוק מההצבעות על החוקים השנויים במחלוקת. גורמים בקואליציה אמרו שהמהלך מעיד על רמת החשדנות הרבה בין סיעות הקואליציה סביב אישור החוקים.

השבוע, במה שיהיה אחד המבחנים המשמעותיים של ממשלת נתניהו, תתבקש מליאת הכנסת לאשר את שלושת חוקי הדגל של השותפות הקואליציוניות במסגרת "עסקת חבילה": חוק המשילות, המעלה את אחוז החסימה בישראל ל-3.25%; חוק הגיוס, המסדיר מחדש את מתן הפטורים למגזר החרדי; וחוק יסוד משאל העם, המחייב את הממשלה לערוך משאל לפני כל ויתור על אדמות הנתונות בשליטה ישראלית. החוקים אמורים לעלות בזה אחר זה, החל ממחר, למרתון של דיונים והצבעות בו יאושרו בקריאה שנייה ושלישית.

עסקת החבילה נועדה לאלץ את מפלגות הקואליציה לתמוך בחוקים הללו, למרות ההתנגדות שקיימת בחלק מהסיעות לחוקים. בקואליציה העריכו שאלמלא כריכת הצעות החוק יחדיו, לא היה מתגבש רוב בכנסת להעביר את שלושתם.

יו"ר הקואליציה עצמו מעריך שהחוקים יעברו בסופו של דבר. לוין, שאמור לפרוש בסוף החודש מתפקידו, נערך למפגן הכוח האחרון שלו. "כולם מבינים שאם לא נצליח להעביר אחד מתוך שלושת החוקים האלו, הדבר יביא להתפרקות מיידית של הקואליציה, אני חושב שאף שותפה לא רוצה במצב הזה", אמר.

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה בתגובה למכתב של לוין לראשי הסיעות כי "הדיל הפוליטי שרקחו חברי הקואליציה מעיד שהם מוכרים את עקרונותיהם תמורת רווח פוליטי ואינטרס אישי. אכן דיל מבחיל".

אם יעבור חוק המשילות, החל ממערכת הבחירות הבאה ישתנו באופן משמעותי פניה של הממשלה והכנסת: לצד העלאת אחוז החסימה, שעלולה לפגוע ביכולתן של מפלגות קטנות ובראשן המפלגות הנתמכות על ידי הציבור הערבי להיכנס לכנסת, יעמוד מספר שרי הממשלה על 19 שרים בלבד וארבעה סגנים. כמו כן, לא ימונו שרים בלי תיק והיכולת לפצל מפלגות או להפיל ממשלה מכהנת תקטן. זהו הישג משותף ליש עתיד ולישראל ביתנו, שחברו לניסוח החוק חרף ביקורת חריפה של האופוזיציה.

יריב לוין בכנסת, בנובמבר האחרוןצילום: אמיל סלמן

ארגונים חברתיים קראו אתמול (שבת) לח"כים שלא לאשר את החוק, בטענה שהעלאת אחוז החסימה נועדה לפגוע בייצוג של הציבור הערבי.

אתמול נדמה היה שבאופוזיציה השלימו עם כך שהחוקים השונים יעברו, בסופו של דבר. המאבק השבוע צפוי להתמקד בפעולות מחאה נגד "דורסנות" הקואליציה בהעברת החוקים ובניסיון להשיג "נצחונות מוראליים".

בחודשים האחרונים תרו באופוזיציה אחרי החוליות החלשות בממשלה, בניסיון להקשות על העברת החוקים. אחת הדמויות המרכזיות ש"סומנו" כמי שעשויות לפעול להפלת חוק המשילות היא שרת המשפטים, ציפי לבני. “מצד אחד, תמיכה בחוק הזה עלולה להתברר כהתאבדות פוליטית של לבני ולפגיעה קשה ביכולת של התנועה לשרוד את הבחירות הבאות", אמר אחד החכי"ם באופוזיציה.

לדבריו, "לבני גם צריכה לשאול את עצמה איך היא תיראה בעולם, כמי שמקדמת תהליך מדיני מצד אחד, אבל פועלת להדרת החכי"ם הערבים מן הכנסת באמצעות העלאת אחוז החסימה מאידך. למרות ששרת המשפטים מחויבת להסכמים קואליציוניים, היינו מצפים ממנה להיעדר מההצבעות או לפחות להורות לח"כים מסיעתה שלא להגיע. נתניהו לא יוכל לפטר אותה גם בגלל שהדבר לא יתקבל בעין יפה בארצות הברית אבל גם משום שהקואליציה שלו תתפורר מהר מאוד בלעדיה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ