האופוזיציה תחרים את ההצבעה על החוקים השנויים במחלוקת

אחרי שיו"ר הקואליציה שלח לכל הסיעות החברות בה מכתב בו הן נדרשות לתמוך בחבילת החוקים; באופוזיציה זועמים על כך שזמן הדיון בכל חוק הוגבל לפחות מיממה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

האופוזיציה תחרים את ההצבעות על שלושת החוקים השנויים במחלוקת, שהקואליציה מתכננת לאשר השבוע כ"עסקת חבילה". מדובר בחוק המשילות, המעלה את אחוז החסימה בישראל ל-3.25%; חוק הגיוס, המסדיר מחדש את מתן הפטורים למגזר החרדי וחוק יסוד משאל העם, המחייב את הממשלה לערוך משאל לפני כל ויתור על אדמות הנתונות בשליטה ישראלית.

ראשי מפלגות האופוזיציה, בהם חברי הכנסת יצחק הרצוג (העבודה), אריה דרעי (ש"ס), אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), יעקב ליצמן ומשה גפני (יהדות התורה) התכנסו היום (ראשון) בשעות אחר הצהריים כדי להחליט באילו מהלכים לנקוט במחאה על ההצבעה, כשאחד המהלכים המרכזיים שנבחנו הוא החרמת ההצבעה.

בתום הישיבה פרסמו ראשי המפלגות הודעה משותפת שבה הודיעו על החרמת ההצבעה. "למרות שמדובר באופוזיציה שאיננה הומוגנית כולנו מאוחדים סביב המאבק למען שמירה על הדמוקרטיה", נמסר. "מדובר בקואליציה חלשה והיסטרית בה איש אינו סומך על רעהו אשר מנסה להעביר חוקים מהותיים באמצעות ברוטאליות פוליטית".

ראשי האופוזיציה בפגישה בבית מפלגת העבודה בתל אביב, הערבצילום: מוטי מילרוד

מוקדם יותר היום מסר יו"ר הקואליציה, יריב לוין (ליכוד) לראשי סיעות הקואליציה, מכתב בו הם נקראים לתמוך בשלושת החוקים שיעלו להצבעה בשבוע הקרוב. המסמך, עליו התבקשו לחתום, נועד לסכל נסיונות של הסיעות השונות לחמוק מההצבעות על החוקים השנויים במחלוקת. גורמים בקואליציה אמרו שהמהלך מעיד על רמת החשדנות הרבה בין סיעות הקואליציה סביב אישור החוקים.

זעמה של האופוזיציה גבר לאחר שהקואליציה מנעה דיון ממושך בהסתיגויותיה משלושת החוקים. באופן תיאורטי, יכלו חברי האופוזיציה לנאום במשך שלושה שבועות רצופים, לאחר שהגישו 150 הסתייגויות לחוקים השונים. כל ח"כ זכאי לנאום במשך חמש דקות על כל הסתייגות, ובאופוזיציה מכהנים כיום 52 חכי"ם. אלא שהקואליציה הפעילה סעיף הממיר את הדיון הממושך בדיון חלופי בן פחות מיממה עד ההצבעה על כל אחד מהחוקים.

"מה שמבטא את ההתנהלות המבזה של ראש הממשלה היא ההחלטה להחתים את ראשי סיעות הקואליציה על מסמך משותף", אמר יו"ר סיעת העבודה, איתן כבל. "זה לקוח מסרט על עולם הפשע".

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג אמר כי "אנחנו מתכוונים לשקול צעדים דרסטיים וקשים לאור העובדה שהממשלה מפעילה צעדים קיצוניים של דחיקת מפלגות לשוליים, וסתימת פיות. בנט לא מאמין ליאיר ויאיר לא מאמין לציפי וציפי לא מאמינה לבנט. יו"ר הכנסת הוא זה שצריך לנהוג באחריות. מצפים ממנו להתערב ולהוכיח מנהיגות.

המתיחות בין הקואליציה לאופוזיציה עלתה לאחר שוועדת הכנסת איפשרה לקואליציה לנצל בצעד חריג את סעיף 98 לתקנון ולכפות דיון מוגבל בזמן, ללא נאומי "פיליבסטר" וללא יכולת למשוך את מועדי ההצבעה על ידי האופוזיציה. עד היום השתמשו בסעיף הזה רק בדיוני חירום כמו אישור תוכנית ההתנתקות באירועים ביטחוניים אחרים, או לקראת אישור התקציב - ולא בנסיבות שגרתיות.

הרצוג אמר מוקדם יותר היום בשיחה עם גולשי "הארץ", כי "יש פה קומבינה עלובה של ליברמן ולפיד שלא מבינים מהו ציפור הנפש של הדמוקרטיה - היכולת להביא לידי ביטוי מגוון רחב של דעות. הגרוע מכל הוא שכדי להעביר את חוק המשילות, חוק גיוס החרדים וחוק משאל עם - שלושה חוקים קשים בעיתיים ושנויים במחלוקת, משתמשת הקואליציה בכלי פרלמנטרי חסר תקדים שהופעל עד כה רק בדיונים על תקציב המדינה ובמצבים נדירים ביותר כמו ההתנתקות מחבל עזה".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "כבל אמר שזה מזכיר את המאפיה. אין לנו אלא לבוא בתלונות לראש הממשלה. גם למאפיה יש קודים. כשאני מסתכלת על האופוזיציה אני רוצה לומר פני הדור כפני הכלב. אבל השופט חשין אמר לי פעם, אל תעליבי את הכלב". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ