המפלגות הערביות נערכות להתאחד בעקבות הכוונה להעלות את אחוז החסימה

במפלגות הערביות מקווים שמפלגה מאוחדת תביא כ-15 מנדטים. ח"כ ג'מאל זחאלקה: "זה יחזור כמו בומרנג למפלגות הימין, ליברמן ייזכר כמאחד הערבים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המפלגות הערביות יקימו רשימה משותפת לקראת הבחירות הבאות – כך העריך היום (ראשון) יו"ר סיעת בל"ד, ג'מאל זחאלקה. לדבריו, "נעשה הכל כדי לגבש רשימה משותפת של המפלגות הערביות. רשימה כזאת תזכה ב-15-14 מנדטים ותהיה בומרנג למפלגות הימין שקידמו את העלאת אחוז החסימה כדי לסלק אותנו מהכנסת". מחר תצביע הכנסת על חוק המשילות שבמסגרתו יועלה אחוז החסימה. 

כיום מכהנות בכנסת שתי מפלגות ערביות: רע"מ־תע"ל ובל"ד, ולצדן חד"ש, שהיא מפלגה יהודית-ערבית. לשלוש המפלגות ביחד יש כיום 11 ח"כים. לדברי זחאלקה, “למהלך כזה, של איחוד הרשימות להתמודדות משותפת, יש תמיכה ציבורית מרשימה. הוא גם יעודד מצביעים להגיע לקלפיות. בסופו של דבר ליברמן ייזכר כ'מאחד הערבים', בעקבות העברת חוק המשילות".

גם מנהיג רע"מ־תע"ל, ח"כ אחמד טיבי, סבור שהתמודדות משותפת תגדיל את מספר המנדטים בבחירות הבאות. "גברו הסיכויים להקמת רשימה ערבית משותפת. אין ספק שההתמודדות של הערבים בבחירות הבאות תהיה באופן שונה: לא יהיו בכנסת שלוש מפלגות ערביות אלא רשימה אחת או שתיים”. לדברי טיבי, “העלאת אחוז החסימה תחייב התנהלות אחרת של כולנו. רשימה משותפת תגדיל את שיעור המשתתפים בבחירות ואת מספר הח"כים הערבים בכנסת הבאה. רע"מ־תע"ל ניסתה לדחוף להקמת רשימה משותפת כבר בבחירות הקודמות".

יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, בדיון בוועדת חוקה בכנסת בחודש ינוארצילום: אוליבייה פיטוסי

בכנסת העריכו שטיבי, יו"ר הסיעה הגדולה והח"כ הוותיק ביותר מבין שלוש הסיעות, עשוי לעמוד בראש ההתארגנות החדשה או שלחלופין מנהיג הרשימה ייקבע באמצעות סקר רחב. "זה הדבר האחרון שמעסיק אותי כרגע", אמר אתמול טיבי. לטענתו, “הנושא הזה לא עומד על הפרק כעת והדבר הטוב ביותר הוא שלא נרתום את העגלה לפני הסוסים. אסור שעניינים פרסונליים יהוו שיקול או מכשול".

אלא שלצד ההיערכות במפלגות הערביות, בחד"ש מסרבים בינתיים להביע עמדה באשר לנכונותם להתמודד בבחירות יחד עם מפלגות נוספות. בכנסת העריכו שהנפגעת המרכזית מהעלאת אחוז החסימה תהיה חד”ש, שתתקשה להשתלב ברשימה ערבית מאוחדת. ח”כ דב חנין, ממובילי המאבק נגד חוק המשילות, אמר אתמול כי “אין כרגע שום דיבורים על התמודדות משותפת. אנחנו עדיין נמצאים במלחמה נגד שינוי אחוז החסימה. כניסה לדיון הזה אומרת שאנחנו מקבלים את כללי המשחק החדשים, וזאת טעות”.

חנין סבור שהאופוזיציה תוכל לשנות מחדש את אחוז החסימה מיד לאחר שזה יעבור במליאה. "יש הרבה מאוד אמצעים להאבק בהעלאת אחוז החסימה, גם אחרי שההצבעה תסתיים. אנחנו מתכוונים להתחיל מהלך לביטול הצעת החוק הזאת מיד אחרי שתעבור. גם ברמה המשפטית, אנחנו מחזיקים בחוות דעת ובאמצעים שייאפשרו לנו לפעול לשינוי החוק. למה אני צריך לקבל את כללי המשחק האלה? למה לא נתכנן את המערכה ככה שכללי המשחק שלנו ינצחו?”

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ