עדכונים שוטפים |

החל הדיון בהעלאת אחוז החסימה; האופוזיציה מחרימה את ההצבעה

האופוזיציה תקיים דיון מחוץ למליאה במחאה על דיון הבזק שכפתה הקואליציה בשלושת חוקי הדגל שלה: הגיוס, העלאת אחוז החסימה וחוק יסוד משאל העם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

במליאת הכנסת החל היום (שני) הדיון לקראת ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית על חוק המשילות במסגרתו יעלה אחוז החסימה בבחירות ל-3.25%. חברי האופוזיציה הודיעו אתמול כי יחרימו את הדיונים במחאה על החלטת הקואליציה למנוע דיון בהסתייגויות בחוק, שצפוי לפגוע בסיעות הקטנות, והאשימו אותה ב"סתימת פיות". העלאת אחוז החסימה תיעשה במסגרת "חוק המשילות", שהוא אחד משלושת חוקי הדגל של הממשלה שיעלו השבוע להצבעה מרוכזת יחד עם חוק הגיוס וחוק יסוד: משאל העם. 

20:30: בעקבות עתירה לבג"צ שהגישו יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, יו"ר סיעת העבודה ח"כ איתן כבל וח"כ נחמן שי לפני כעשרה ימים, הודיע ראש הממשלה נתניהו כי בכוונתו למנות עד סוף החודש יו"ר לוועדת החוץ והביטחון.

18:20: ח״כ חנא סוייד מסיעת חד״ש אמר כי השימוש של הקואליציה בכלים דמוקרטיים לשלול זכויות הינו ציני ונפסד, ומוכיח כמה הדמוקרטיה הישראלית ״המפוארת״ ריקה מתוכן

מליאת הכנסת ריקה, היוםצילום: אמיל סלמן

13:30: "הכנסת בוערת וראש הממשלה בורח למסיבת עיתונאים באילת", האשימה ח"כ סתיו שפיר את נתניהו במהלך הדיון של האופוזיציה. "הוא לא מעורב בכלל בתהליך המסוכן הזה, אולי בגלל זה הוא זקוק לחוק משילות". 

12:40: ח"כ אילן גילאון (מרצ) קרא בדיון האלטרנטיבי של האופוזיציה לפזר את הכנסת וללכת לבחירות. "בניסיון לזכות בתעודת גמר סמסטר", אמר גילאון, "כרכו בנט, ליברמן ולפיד את שלוש האיוולות האלה".

12:10: יו"ר הכנסת אדלשטיין ממשיך בניסיונותיו להגיע לפשרה עם האופוזיציה, וקרא שוב לחבריה לחזור בהם מהחלטתם להחרים את המליאה. 

11:40: לפיד נאם במליאה והקריא נאום של יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, שהציע בעבר להעלות את אחוז החסימה. שר האוצר ציין כי גם זהבה גלאון ואילן גילאון (מרצ) הציעו בעבר להעלות את אחוז החסימה. 

11:00: החל הדיון במליאת הכנסת. 

09:37: האופוזיציה דחתה את ההצעה של יו"ר הכנסת: תקיים דיון במקביל להצבעה במליאה. 

08:37: יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, מנסה לשכנע את ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הקואליציה לתת לאופוזיציה יום דיונים נוסף בהצעות החוק (יום חמישי). הבוקר הודיעו סיעות האופוזיציה כי עם תחילת הדיונים בחוק המשילות, הן יתכנסו לדיון אלטרנטיבי באולם נגב במשכן הכנסת שיהיה פתוח לתקשורת. אדלשטיין אמר כי ״שני הצדדים עלו על עץ גבוה מדי. אין מקום לחרמות בכנסת ישראל. חרם על המליאה הוא חרם על הדמוקרטיה ולכן התעקשתי ללחוץ על הקואליציה וראש הממשלה לבוא לקראתם״.

מדוע נקבעה העלאת אחוז החסימה דווקא ל-3.25%? דרישתו המקורית של יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, היתה להעלות את אחוז החסימה ל-6%. בנאום ערב הבחירות אמר לפיד כי "בכנסת ארבע מפלגות ערביות. מבוקר עד ערב הן עסוקות רק בדבר אחד, בתחרות השמצות נגד מדינת ישראל. רק דבר אחד הן לא עושות: מטפלות בבעיות האמיתיות של הציבור הערבי".

אלא שהצעתו של לפיד לא הגיעה בסופו של דבר לשולחנה של ועדת החוקה שניסחה את החוק. יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ביקש להציב אחוז חסימה של 4%. מקור המעורה במגעים בין ראשי המפלגות סיפר כי רף הכניסה הסופי נקבע כפשרה עם יו"ר התנועה, ציפי לבני, שמפלגתה עלולה להיפגע מהעלאת אחוז החסימה. "ליברמן דרש 4%, לבני דרשה לא יותר מ-3%. ההחלטה נועדה לאפשר לה להצביע על החוק", אמר המקור. 

חברי הכנסת שמעו בחודשים האחרונים לא מעט הצעות לשינוי אחוז החסימה, ומעט מאוד הסברים על נחיצות המהלך. פרופ' אברהם דיסקין, חוקר מדע המדינה שהופיע בפני ועדת החוקה, הסביר שדווקא יכולת הסחיטה של מפלגות בינוניות חזקה יותר מזו של מפלגות קטנות. "מי שקבע את התוצאות הפוליטיות של הבחירות האחרונות היתה הבית היהודי, שאמרה 'אדלג על הליכוד ואעשה ברית עם יש עתיד'".

חברי האופוזיציה הגישו 150 הסתייגויות לחוק. באופן תיאורטי, הדיון יכול היה להימשך שלושה שבועות רצופים. בפועל, הוא יימשך פחות מיממה. סעיפי החוק האחרים קובעים כי הממשלה הבאה תמנה 18 שרים בלבד ולא תוכל לכלול שרים ללא תיק. ראש הממשלה יוכל להרחיב את הרכב הממשלה רק בתמיכת 70 חברי כנסת. הממשלה תזכה ל-100 ימים בהם תוכל לאשר תקציב חדש, במקום 45 ימים הניתנים לה כיום. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ