התנגדות מבית: ח"כ שטבון הודיע כי יצביע נגד חוק הגיוס

חבר הכנסת אמר כי יפר את המשמעת הקואליציונית, "החוק נולד בחטא". גורמים בקואליציה: חוששים ששטבון הוא ראשון המתנגדים בבית היהודי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המתח בקואליציה לקראת ההצבעה על חוק הגיוס היום (שלישי) עולה: ח"כ יוני שטבון מהבית היהודי הודיע שבכוונתו להפר את המשמעת הקואליציונית ולהצביע נגד חוק הגיוס. "החוק נולד בחטא, חלק מגל חקיקה אנטי-דתית ותכליתו לאתגר את זהותה היהודית של המדינה בדרך למדינת כל אזרחיה", אמר שטבון במליאת הכנסת.

שטבון נתן ביטוי גלוי ופומבי להתנגדות של חברים נוספים בסיעתו, שעדיין לא הודיעו רשמית כיצד יצביעו. לדבריו, חוק הגיוס הנוכחי "הוא מבית היוצר של מפלגת יש עתיד ומפלגת התנועה". שטבון הוסיף כי "זאת מלחמת תרבות. מערכה על פניה של המדינה, איזו מדינה אנחנו רוצים – יהודית או כל אזרחיה".

גורמים בקואליציה אמרו כי הם חוששים מהתפוררות הבית היהודי לקראת ההצבעה, ומכך ששטבון הוא רק ראשון המתנגדים בקרב המצביעים על החוק. יו"ר סיעת יש עתיד, עפר שלח, תקף את שטבון בתגובה: "אתה מבאיש את ריחה של הסיעה שאתה חבר בה".

)

אתמול תקף שלח את הבית היהודי ולשכת ראש הממשלה על נסיונותיהם להשפיע, ברגע האחרון, על נוסח החוק. "למרות מאמציהם של גורמים בלשכת ראש הממשלה ובבית היהודי לתת לממשלה אפשרות לעקר את החוק מתוכנו, הנוסח שהתקבל חוזר לניסוח של ועדת פרי", אמר.

גורם בבית היהודי אמר כי "שטבון יודח מתפקיד סגן יו"ר הכנסת ומחברות בוועדת החינוך אם יצביע נגד חוק הגיוס". גורם אחר בסיעה אמר כי "שטבון יגרום נזק ליכולת שלנו להעביר מחר את חוק יסוד משאל העם". 

בבית היהודי הופתעו מהצהרתו של שטבון לאחר שרק אתמול הביע תמיכה בחוק בהצבעה שהתקיימה בתוך הסיעה, וח"כ מוטי יוגב היה היחיד שהתנגד להצעה. מהבית היהודי נמסר: "הבית היהודי החליטה אתמול בהצבעה בסיעה לתמוך בחוק השוויון בנטל ובחוק משאל העם, ובהחלטה זאת תמך גם ח"כ שטבון. כל פעולה של הצבעה כנגד הסיעה הינה פעולה לא ערכית, לא חברית ולא ראויה. סיעת הבית היהודי לא תסבול פגיעה במפלגה ובחבריה, ויהיו לכך השלכות חריפות".

יו"ר הוועדה שהכינה את החוק להצבעה, ח"כ איילת שקד, ניצלה את הדיון כדי לתקוף את יו"ר ש"ס, אריה דרעי ולדרוש את התנצלותו. "קראת לי בוגדת. באיזה עולם תורני ובשם איזה ערך יהודי השמצת אותי באופן האישי והמסית הזה?"

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) הודיעה אתמול שאלמלא החרם של האופוזיציה, היא היתה מצביעה בעד החוק. ח"כים נוספים בעבודה תקפו אתמול את החלטתו של יו"ר הסיעה, הרצוג, שלא להשתתף בהצבעה ולתמוך בחוק. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הזהיר את חברי האופוזיציה שלא יחבלו בביקורו של ראש ממשלת בריטניה, דייויד קמרון, היום בכנסת מחשש שהח"כים יתפרצו לנאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באירוע. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ