עדכונים שוטפים

צעקות בנאום נתניהו בישיבה לכבוד קמרון במליאה, חלק מחברי האופוזיציה יצאו

חברי יהדות התורה עזבו את האולם וחברי הכנסת הערבים החרימו את הנאום, על רקע אישור חוק המשילות וחוק הגיוס בימים האחרונים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת אישרה הבוקר (רביעי) ברוב של 67 תומכים ומתנגד אחד, ח"כ יוני שטבון מהבית היהודי, את חוק הגיוס החדש, שלפיו שירות הגברים בצה"ל יקוצר מ-36 ל-32 חודשים וכן עד יוני 2017 יעלה יעד הגיוס בחברה החרדית באופן הדרגתי מדי שנה. ההצבעה נערכה בצל החרם שהטילו חברי האופוזיציה במחאה על הפעלת סעיף נוקשה בתקנון, שמונע דיון ממושך בהצעות החוק שהועלו השבוע: חוק המשילות שאושר אתמול, חוק הגיוס וחוק משאל העם שיידון בהמשך ויועלה להצבעה הלילה. חברי האופוזיציה עשויים לקיים דיון בהתנגדויות לחוק הגיוס לאחר ההצבעה. 

17:50: סיעת הבית היהודי הענישה את ח"כ יוני שטבון, שהצביע נגד חוק הגיוס - בניגוד לעמדת הקואליציה. שטבון הושעה מוועדת החוץ והביטחון, שבה הוא חבר, למשך כל כנס הקיץ המתקרב. כמו כן, הוחלט כי הוא לא יוכל להגיש חוקים במשך ששת השבועות הראשונים של הכנס, מיד בתום הפגרה. עם זאת, שטבון ימשיך לכהן כסגן יו״ר הכנסת, כיוון שאין לסיעה סמכות להדיח אותו מתפקיד זה, אלא אם יסכים להתפטר מהתפקיד.

15:20: חברי הכנסת מהסיעות החרדיות והערביות חזרו למליאה עם תחילת נאומו של יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, ולאחר שהחרימו את נאומו של ראש הממשלה נתניהו. הרצוג אמר כי "חברי הקואליציה בלחץ אדיר. תוקפים אותי כי סוף סוף הם יודעים שיש אלטרנטיבה". 

15:01: נתניהו אמר בנאומו כי הכנסת היא הפרלמנט היהודי, וח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) צעק לו בתגובה "וואלה, אני לא מבין מה אני עושה פה". יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין קרא אותו לסדר, אולם הוא וח"כ מיכל רוזין (מרצ) המשיכו לקטוע את הנאום שוב ושוב. לאחר הפרעה בפעם השלישית הורה אדלשטיין להוציא את פריג' מהאולם. 

14:55: חברי הכנסת מטעם יהדות התורה עזבו את אולם המליאה לקראת נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "ציפיתי שיעשו זאת", אמר נתניהו בפתח נאומו. חברי הכנסת הערבים מחרימים את נאום נתניהו וייכנסו למליאה כדי לשמוע את נאומיהם של הרצוג וקמרון בלבד. 

12:22: האופוזיציה הודיעה רשמית שלא תחרים את ביקורו של ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, שינאם מאוחר יותר היום בפני מליאת הכנסת. 

10:59: חוק הגיוס החדש אושר בקריאה שלישית ברוב של 67 תומכים ומתנגד אחד, ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי). בעקבות הצבעת שטבון הוחלט בבית היהודי להדיחו מחברות בוועדת החוץ והביטחון ולהשית עליו עונש שבעטיו לא יוכל להגיש חוקים במשך ששת השבועות שלאחר תום פגרת הקיץ של הכנסת. 

ההצבעה על חוק הגיוס במליאה, הבוקרצילום: מיכל פתאל

יו"ר סיעת יש עתיד, עפר שלח, בירך על אישור החוק ואמר כי הוא "מביא מתווה ישים ואמיתי שמייצג את העקרונות עליהם נלחמנו: כולם צריכים לשרת וכולם צריכים לצאת לעבוד ולפרנס את עצמם". לדברי שלח, "זהו תחילתו של פרק חדש בחברה הישראלית שיביא ליותר שוויון ושייצר כאן חברה מאוחדת יותר, שנושאת בחובות וזכויות שווים".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר בתגובה על אישור החוק כי "מדינת ישראל איבדה היום את הזכות להיקרא מדינה יהודית ואיבדה את היכולת להיקרא מדינה דמוקרטית. הציבור החרדי לא ישכח ולא יסלח לנתניהו ושותפיו על שעוללו ברגל גסה לציבור החרדי, לפגיעה הפומבית בלומדי התורה ולמרקם העדין שבין הציבורים השונים בישראל". 

10:26: ההצבעה על חוק הגיוס החלה. ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), שעמדה בראש הוועדה שגיבשה את החוק, מציגה אותו לחברי הכנסת. "הקואליציה עשתה כאן מעשה שלא נעשה 50 שנה כשקיצרה את שירות הגברים", אמרה שקד, "המעשה הזה חשוב למדינת ישראל מנקודת ראות של תגמול לוחמים". 

09:56: חברי הכנסת ממפלגת העבודה הודיעו הבוקר כי היו תומכים בחוק הגיוס בהצבעה בכנסת היום, אלמלא התקבלה באופוזיציה ההחלטה להחרים את ההצבעות. ההחלטה התפרסמה לאחר שבהצבעה סיעתית אתמול התברר שחמישה מבין חברי הכנסת תומכים בהצבעה על החוק, בהם שלי יחימוביץ', עמר בר לב ואיציק שמולי.

בימים האחרונים מתחו חברים בסיעה ביקורת על החיבוק האמיץ של המפלגות החרדיות לעבודה וחששו שההחרמה המשותפת של ההצבעה תפגע בתדמיתה של העבודה בקרב קהל מצביעיה. לבסוף הוחלט להחרים את ההצבעה, אך לפרסם הודעת תמיכה בו למעט שתי הסתייגויות מהנוסח.

"במקום לחפש את המכנה המשותף הרחב העדיפו בקואליציה להעמיק את ההפרדה וללבות את היצרים", נכתב בהודעת הח"כים, נראה כי בקרב גורמים מסוימים הרצון בכותרת גבר על כל שיקול דעת ענייני". הסיעה גם הביעה את הסתייגותה מסעיף החוק שלפיו בני ישיבות ההסדר ישרתו 17 חודשים בלבד. "לסעיף זה אין שום הצדקה זולת הרצון לספק לכל שותפה קואליציונית את ליטרת הבשר שלה", הוסיפו. 

חוק הגיוס החדש: סנקציות פליליות לחרדים וקיצור השירות

לפי חוק הגיוס החדש, עד יוני 2017 יעלה יעד הגיוס בחברה החרדית באופן הדרגתי מדי שנה, והחל מ-2017 יתגייסו לצבא ולשירות ממלכתי 5,200 חרדים בשנה. החוק קובע כי הממשלה תוכל להעלות את יעד הגיוס אך לא להוריד אותו. 

עוד קובע החוק כי 1,800 צעירים חרדים יוגדרו כעילוי ויזכו לפטור מלא משירות. עם כניסת תקופת הקבע של החוק יוטלו סנקציות פליליות, בהן מאסר, על צעירים חרדים שלא יתייצבו לשירות. לצד הסנקציות הפליליות כולל החוק גם סנקציות כלכליות: תקציב כלל הישיבות החרדיות ייפגע אם לא יעמדו במכסת הגיוס. ישיבות שיעמדו ביעדים יתוגמלו כלכלית. 

החוק גם מתייחס לקיצור שירות הגברים בצה"ל מ-36 חודשים ל-32 חודשים, ומאפשר לשר הביטחון להאריך את שירות הנשים בצבא החל מ-2016. הוא קובע כי תלמידי ישיבות ההסדר ישרתו 17 במקום 16 חודשים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ