קמרון בכנסת: לבריטניה תפקיד חיוני בייצוב ישראל כבית לאומי ליהודים

ר"מ בריטניה אמר שארצו מעוניינת לשים קץ להתנחלויות ולהסתה הפלסטינית. נתניהו: הזמן למו"מ אוזל כי הפלסטינים מסרבים להכיר במדינה יהודית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון נאם בצהריים (רביעי) במליאת הכנסת. "שלום לכולם", פתח קמרון את נאומו בעברית והוסיפ בסרקזם, "תודה לכם על קבלת הפנים הזאת. אם התכוונתי לבלות אחר צהריים רגוע, לבטח הגעתי למקום הלא נכון", אמר קמרון וזכה לתשואות. הוא הוסיף לקול מחיאות הכפיים כי "השגריר הזהיר אותי ואמר שאנשים יצעקו ושחלקם יעזבו. ייתכן שתכיר מילה עברית חדשה - 'בלאגן'. לא התקרבנו לכך". 

קמרון הוסיף כי הוא מעריך בצורה עמוקה את תרומת היהודים לבריטניה ולאנושות. "אני מחויב לכך שזיכרון השואה וזכרון ניצולי השואה יחיה לעד ומחויב לביטחונה של ישראל", הדגיש, "תמיכתי בישראל היא איתנה כסלע. תמיד אעמוד לצד זכותה של ישראל להגן על עצמה. בריטניה פתוחה עבור ישראלים. אתם מוזמנים לבוא ולבקר".

קמרון הדגיש כי ארצו מתנגדת לחרם מכל סוג שהוא נגד ישראל, בין אם בין מצד איגודים מקצועיים או אוניברסיטאות. "זכותו של העם היהודי לחיות בשלום", אמר, "בריטניה שיחקה תפקיד חיוני בסיוע לייצב את ישראל כבית לאומי ליהודים. כשראיתי את האיום של חיזבאללה על ישראל, דחפתי לכך שהארגון יוכרז ארגון טרור. הובלתי את המאבק נגד אנטישמיות, נגד קיצוניות".

קמרון הוסיף כי בריטניה מעוניינת לשים קץ הן להתנחלויות והן להסתה הפלסטינית. "אנשים מדברים על מפות, על מספרי אוכלוסייה. אני רוצה שלום, אני רוצה את פתרון שתי המדינות – השאלה היא איך להגיע לשם", אמר, "תארו לעצמכם איך תיראה הארץ הזו עם שתי מדינות שחיות בשלום. איך זה ייראה? שלום לטווח ארוך, שלום הוגן. ישראל והפלסטינים, שלא יהיו עוד אויבים, אלא יחיו בשלום ובביטחון. זה לא רק על ביטחון ושגשוג, זה גם צדק לשתי קהילות. דורות של ילדים יהודים ופלסטינים חיים בפחד. ישראל היא אומה שבה בכל פינה יש אתר זיכרון, הקורבנות האלו לא היו רק כדי לבנות מדינה, אלא לבנות מדינה שתממש את ייעודה המוסרי. המסר שלי הוא ברור, אנו נהיה אתכם בכל צעד בדרך". "אנחנו ביחד", אמר בעברית 

קמרון ונתניהו במליאת הכנסת, היוםצילום: חיים צח / לע"מ

בישיבה נאם גם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הביקור הראשון שלך כאן הוא הזדמנות לחזק את הקשר בינינו", אמר נתניהו, "זה קשר איתן. ישראל ובריטניה הן שתי דמוקרטיות עתירות מדע, טכנולוגיה ואני מאמין כי שיתוף פעולה יחזק את שנינו בכלכלה הגלובלית. אני רוצה לנצל את ביקורך כאן ולהעלות על נס את תפקידה המכריע של בריטניה בעליית הציונות".

נתניהו הוסיף כי "אם הזמן לתהליך השלום אוזל, הוא אוזל לא בגלל ישראל אלא סירובם של הפלסטינים להכיר במדינה יהודית ובסידורי הבטחון שנדרשים לה. ההכרה במדינה היהודית היא שורש הסכסוך, ולא היישובים היהודים ביהודה ושומרון".

לדבריו, "רצועת עזה פונתה עד הסנטימטר האחרון, והכוחות הפלסטינים המטירו משם אלפי רקטות על ישובינו. הייתי בטוח שגם אתה, דייויד, לא היית נותר אדיש למציאות בה ממטירים אלפי טילים על לונדון וברחבי בריטניה. הגיע הזמן שהלחץ הבינלאומי יכוון לא רק על ישראל שמוכיחה במעשים פעם אחר פעם את נכונותה לעשות מעשים למען השלום אלא הפלסטינים, שמסרבים באופן עקבי ושיטתי לעשות כל צעד לקידומו". 

נתניהו התייחס לסוגיית החרם על ישראל. "אני יודע שאתה נאבק נגד ההחרמות האלה, והדרך היחידה להילחם בשקר, היא לומר את האמת שוב ושוב", אמר. 

חברי הכנסת מטעם יהדות התורה עזבו את אולם המליאה לקראת נאומו של ראש הממשלה נתניהו. "ציפיתי שיעשו זאת", אמר נתניהו בפתח נאומו. לאחר מכן נכנסו חברי הכנסת הערבים למליאה כדי לשמוע את נאומיהם של הרצוג וקמרון בלבד.

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, אמר בנאומו כי  "יש רוב גדול בציבור הישראלי שתומך בהיפרדות בינינו לבין הפלסטינים". לדבריו, "אפשר להתגבר על שנים של איבה, ואנו בשלים למערכת יחסים טובה ויכולים להגיע לשלום אמיתי. כל הסכם חייב להיות מבוסס על הקפדה יתרה על ביטחון ישראל. אנחנו מקווים שיהיה לראש הממשלה וליו"ר הרשות הפלסטינית את החזון ואת האומץ להגיע לשלום".

קמרון נפגש בצהריים עם נתניהו בלשכתו בירושלים. בפתח הפגישה אמר נתניהו כי על ישראל לפעול יחד עם בריטניה כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני וכדי להשיג הסכם שלום עם הפלסטינים.

קמרון בא לכנסת על רקע המאבק הפוליטי החריף בין הקואליציה לאופוזיציה על חוק המשילות וחוק הגיוס, שאושרו אתמול והיום. יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין ביקש לפני הנאום מנציגי האופוזיציה להימנע מפרובוקציות במליאה במהלך נאומו של קמרון או בנאום נתניהו.

אדלשטיין חשש שבמהלך הנאום יחזרו המראות שליוו את נאומו של נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ לפני כמה שבועות, במהלכו יצאו חברי הכנסת של הבית היהודי מהאולם לאות מחאה.

בהמשך ייפגש קמרון עם יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג ועם הנשיא שמעון פרס. בשעה 19:30 יגיע למעון הרשמי של ראש הממשלה בירושלים לארוחת ערב עם נתניהו, שלפניה יקיימו השניים מסיבת עיתונאים משותפת.

ערב צאתו לישראל פרסם קמרון הודעה שבה הביע תמיכה בניסיונות הממשל האמריקאי לגבש מסמך מסגרת שעל בסיס עקרונותיו יוארך המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים בשנה נוספת. "מאמציו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי מגיעים לשלב קריטי", אמר קמרון. "אנצל את ביקורי כדי לתמוך במאמצים האלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ