בעקבות ההתנגדות לחוק: שטבון הושעה מוועדת החוץ והביטחון

חבר הכנסת, שהצביע נגד חוק הגיוס בניגוד לעמדת הקואליציה, נענש על ידי הבית היהודי ולא יוכל להגיש חוקים בשבועות הקרובים. בנט: "בכל מפלגה יש ילד סורר"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

סיעת הבית היהודי הענישה היום (רביעי) את ח"כ יוני שטבון, שהצביע נגד חוק הגיוס - בניגוד לעמדת הקואליציה. שטבון הושעה מוועדת החוץ והביטחון, בה הוא חבר, למשך כל מושב הקיץ הקרוב. כמו כן, הוחלט כי הוא לא יוכל להגיש חוקים במשך ששת השבועות הראשונים של במושב הקיץ. עם זאת, שטבון ימשיך לכהן כסגן יו"ר הכנסת, כיוון שאין לסיעה סמכות להדיח אותו מתפקיד זה, אלא אם יסכים להתפטר.

בסיעה הופתעו היום מעמדתו של שטבון, שתמך בשבועות האחרונים במתווה שהוצע וכינה אותו "נכון ומאוזן". רק לפני חודש כתב שטבון בעמוד הפייסבוק שלו: ״ברור לי שיהיו כאלה שיינסו לייצר פרובוקציות וכותרות. אבל אני אומר לכם, התהליך הדרגתי ומכיר בערך לימוד התורה ושירות המדינה כאחד״.

השבוע עוד הצביע שטבון בעד החוק בישיבת סיעת הבית היהודי, אולם היום הוא כבר נשמע אחרת: ״החוק הזה לא עומד לבדו: הוא חלק ממתקפת חקיקה של יש עתיד המאיימת על זהותה היהודית של המדינה", נימק שטבון את החלטתו להפוך את הצבעתו. "לא יכולתי לתת את אצבעי למגמת הפילוג בעם ולחתירה למדינת כל אזרחיה״. מנהיג המפלגה נפתלי בנט, אמר ביחס לתקרית: ״בכל מפלגה יש ילד סורר״.

מימין: שולי מועלם, יוני שטבון ואורית סטרוק בהצבעה על החוק, הבוקרצילום: מיכל פתאל

שטבון כבר הודיע אתמול כי בכוונתו להפר את המשמעת הקואליציונית ולהצביע נגד החוק. "החוק נולד בחטא, חלק מגל חקיקה אנטי-דתית ותכליתו לאתגר את זהותה היהודית של המדינה בדרך למדינת כל אזרחיה", אמר במליאת הכנסת.

שטבון נתן ביטוי גלוי ופומבי להתנגדות של חברים נוספים בסיעתו, שעדיין לא הודיעו רשמית כיצד יצביעו. לדבריו, חוק הגיוס הנוכחי "הוא מבית היוצר של מפלגת יש עתיד ומפלגת התנועה". שטבון הוסיף כי "זאת מלחמת תרבות. מערכה על פניה של המדינה, איזו מדינה אנחנו רוצים – יהודית או כל אזרחיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ