בית המשפט ביטל מכרז של המשרד לשירותי דת שבו זכה מקורב לבנט

במכרז לניהול שנת השמיטה זכתה החברה שניהלה את קמפיין הבית היהודי, למרות שהצעתה היתה יקרה ב-1.6 מיליון שקל, ולא התאימה לקריטריונים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בית המשפט המחוזי בירושלים ביטל ביום חמישי מכרז של המשרד לשירותי דת לניהול שנת השמיטה. חברת גל אורן, שזכתה במכרז, ניהלה את קמפיין הבית היהודי ואת הקמפיין האישי של יו"ר המפלגה, נפתלי בנט. החברה זכתה למרות שהצעתה היתה גבוהה ב-1.66 מיליון שקלים מההצעה היקרה ביותר ולמרות שלחברה אין לכאורה כל קשר לקריטריונים שנקבעו במכרז. פסק הדין פורסם לראשונה הבוקר (ראשון) בגלי צה"ל.

העותרים, חברת אומן שירותי יהדות, באמצעות עו"ד ישראל בך, הצביעו על כך שאין קשר בין הוראות המכרז, שהתייחסו בעיקר למתן שירותי דת לבין פרוטוקול ועדת המכרזים שנתנה ניקוד בעיקר לנושאים של שיווק, פרסום והפצה. השופט דוד מינץ קיבל את העמדה הזו וכתב: "קשה להתעלם מכך שהחלטת ועדת המשנה לכלול בעיניים הקשורים לשירותים נשוא המכרז גם פרסום, שיווק, הדפסה, הפקת אירועים הפצת ספרים, מיפוי וכדומה היתה תוצאה מהגשת ההצעה של גל אורן, והדעת נותנת כי לו גל אורן לא היתה משתתפתה במכרז לא היתה הוועדה נדרשת כלל להחלטה זו, שכן כפי שעולה בבירור מפרוטוקול ועדת המשנה, עניינים אלו כמעט לא היו רלוונטים כלל לשאר המציעות".

השופט הצביע על תמיהות נוספות בדרך קבלת ההחלטות של הוועדה. כך למשל, הוועדה בחרה להתעלם מ-135 מתוך 139 פרויקטים שהגישו החברות המתמודדות מלבד גל אורן. בין הפרויקטים שלא קיבלו ניקוד היה גם זה של חברה שניהלה את פרויקט שנת השמיטה בפעם הקודמת, ופרויקט נוסף של החברה העותרת שניהלה הסמכת מאות תלמידים לרבנות. לעומת זאת, גל אורן קיבלה ניקוד על 8 מתוך 17 פרוייקטים שהציגה בניהם ניהול יריד, שיווק עלונים וקידום מכירות.

השר בנט והרב לאוצילום: אוליבייה פיטוסי

השופט קבע כי על ועדת המכרזים של המשרד לשירותי דת לשוב ולדון במכרז והפעם תוך התחשבות בקריטריונים שפורסמו וכן פסק כי על המדינה לשלם הוצאות משפט בסך 20 אלף שקלים.

עורך הדין ישראל באך שהגיש את העתירה אמר בתגובה: "לא ייתכן שמשרד ממשלתי יזלזל כל כך בכספי הציבור, בית המשפט ביטל בצדק את זכייתו של המציע, שהוא מקורבו של שר הדתות, שהצעתו היתה גבוהה ב-1.666 מיליון שקל מההצעות האחרות במכרז. בית המשפט קבע חד משמעית כי נפלו ליקויים חמורים במכרז למתן שירותים לשנת השמיטה שבוצע על ידי המשרד לענייני דת". 

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "פסק הדין דוחה את כל הטענות המינהליות כנגד התנהלות המשרד. הוא דוחה חד-משמעית את הטענה בדבר קשר פסול או משוא פנים עם חברת גל אורן, וכן דוחה את הטענה כאילו היתה בעיה כלשהי עם הארכת המועד להגשת הצעות במכרז. הדבר היחידי שפסק הדין עוסק בו בהרחבה הוא החלטת ועדת המשנה בעניין הקריטריונים והפרויקטים שיש לבחון ולדרג לפיהם את המציעים".

עו"ד אלעד בצר מסר בשם חברת "גל אורן": "בית המשפט דחה את כל הטענות ביחס לגל אורן וקיבל את עמדתנו בשלמותה. כל מה שהוא קבע זה שוועדת המשנה צריכה לנקד שוב בהתאם לקריטריונים שנקבעו במשרד. אני משוכנע שגם בבדיקה כזו גל אורן תזכה שוב במכרז מפני שהצעתה הייתה איכותית בהרבה מיתר ההצעות שהוגשו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ