צה"ל מפייס את ההנהגה החרדית: בחורי ישיבות לא יחויבו בפעילות הסברה

למרות השקעה רבה במרכזי המיון לחרדים, הוחלט לגנוז את התוכנית לחייב בני ישיבות לצפות בסרטים שמטרתם לעודד אותם להתגייס

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בניסיון למנוע קרע עם ההנהגה החרדית, הצבא החליט לגנוז את תוכניתו להעביר ימי הסברה לחרדים בנוגע למסלולי השירות והתעסוקה העומדים בפניהם. הצבא השקיע סכומים גדולים בהקמת מרכזי המיון לחרדים (ממ״ח) אבל כעת גובר החשש מפני הוראה של ההנהגה החרדית לצעירים להפסיק להתייצב בלשכות הגיוס, אפילו לא כדי להסדיר את הפטור הניתן להם.

מועצות גדולי התורה של כל המפלגות החרדיות איימו במפורש שיוציאו הוראה כזו ערב אישור חוק הגיוס החדש. בימים האחרונים נפגשו ח״כ איילת שקד ותא״ל גדי אגמון עם רבנים וח״כים חרדים בניסיון להרגיע את מחאתם על הכללת הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס.

לדברי שקד, אין מדובר בביטול גורף של הממ״חים אלא בביטול החובה להשתתף בימי ההסברה. "אנחנו רואים חשיבות גדולה בהשתלבות חרדים בצבא ובשוק התעסוקה, אבל לאור הדיאלוג עם ההנהגה החרדית הוחלט שלא להפעיל את הממ"ח כפי שהוא בנוי כיום, אלא ללכת לקראת ההנהגה החרדית ולא להקרין במקום סרטים שמטרתם לשכנע צעירים חרדים להתגייס. מי שלא ירצה לשמוע על אפשרויות השירות והתעסוקה לא יחויב".

הפגנת חרדים נגד חוק הגיוס, החודש בירושליםצילום: אמיל סלמן

על פי התוכנית המקורית כל צעיר חרדי היה אמור לעבור בממ״ח, לקבל הסברים על האפשרויות העומדות בפניו, ולראות סרטי הסברה על המסלולים הייחודיים לחרדים בצבא ובאזרחות. אגמון, שעד עתה הוביל את בשורת הממ״חים, הודיע כי כל צעיר שירצה בכך יעבור מיידית לשלב החתמת טפסי דיחוי השירות ולא יצטרך לקבל תכנים כלשהם. ח״כ שקד אישרה את הדברים.

החלטת הצבא היא הישג לרב אהרן לייב שטיינמן, המנהיג הליטאי המרכזי, הנתון במאבק עם הרב שמואל אוירבך, הקנאי יותר. אוירבך, שחותר לעימות עם המדינה, כבר הורה לפני כשנה וחצי לתלמידיו לא להתייצב בלשכות הגיוס לצורך הסדרת הפטור משירות צבאי, וכיום ממשיך לעשות נפשות לעמדתו אצל מנהיגים חרדים נוספים. סביב אישור חוק הגיוס בכנסת, הכולל גם סנקציות פליליות, התברר כי העמדה הקנאית קונה לה תומכים בקרב חלק מההנהגה החסידית, ובפרט האדמו"רים מוויז'ניץ, גור וסלונים.

בכינוס של שלוש מועצות גדולי התורה, לפני כחודש, איימו הרבנים והאדמו"רים במפורש כי יורו לצעירים שלא להתייצב בלשכות, אם יעבור חוק הגיוס. איום זה אמנם איבד מעוצמתו לאחר הניצחון החרדי בבית שמש לפני שבוע וחצי, שסיפק לחרדים הישג בשורה של כישלונות פוליטיים, ואולם בצבא ובממשלה התעורר חשש ממשי כי אם ימומש, הדבר יסכן את חוק הגיוס. בביטול חובת ההתייצבות בממ"ח, הצבא ביקש לבלום את הזליגה במנהיגות החרדית לעברו של אוירבך, ובאופן מיידי למנוע כינוס מיוחד של שלוש מועצות גדולה התורה, דבר שעשוי היה להביא למימוש האיום המפורש בשבירת כלים עם שלטונות הצבא.

מרכז המיון החרדי שאמור לפעול בבסיס תל השומר מעורר זה תקופה דאגה בהנהגה החרדית המרכזית, ועומד במרכז הדיאלוג הגלוי והחשאי בין הממשלה ובין המנהיגות החרדית. בכינוס של מועצות גדולי התורה לפני כחודש כבר הורו הרבנים "לכל בני הישיבות והכוללים שלא להתגייס לצבא בשום פנים ואופן, ולא להיכנע לפיתויים ועונשים כלשהם, לא לשתף פעולה עם תוכנית הצבא במרכז מיון חרדי, אלא ימשיכו להגות בתלמודם יומם ולילה".

בשופרו של שטיינמן, "יתד נאמן", פורסמה ביום שישי האחרון כותרת על "מזימה מסוכנת והרת אסון של הצבא לשכנוע תלמידי ישיבות להתגייס". נכתב, כי "באמצעות הקמת ממ"ח מרכז מיון חרדי בעלות למעלה מעשרה מיליון שקל מתכננים ראשי השלטון והצבא להעביר שטיפת מוח מתוכחמת את תלמידי הישיבות".

בינתיים, נמשך מאסרו בכלא 6 של יעקב ישראל פז, בחור הישיבה מאשדוד, מהפלג הליטאי המציית לרב הליטאי־קנאי שמואל אוירבך, שנשפט על אי התייצבות בלשכת הגיוס. לאחר שבשבוע שעבר התקיימו ברחבי הארץ הפגנות למען שחרורו, במוצאי שבת התקיימה הפגנה נוספת מול הכלא ובמקום אף הוצבו אוהלים והוכרז על הקמת ישיבה במקום.

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל יעמוד בהחלטות הממשלה לגיוס חרדים בהתאם להיקפים שנקבעו, תוך ניהול דיאלוג המאפשר מענה לצרכים הייחודיים לאוכלוסיה החרדית. על-פי חוק, יזומן מי שמוגדר במעמד "תורתו אמונתו" בכדי לאפשר לו להתגייס או לדחות את שירותו. הטענות כי תהליכי הגיוס מתוכננים להתבצע בכפייה באמצעות המרכז למיון חרדים אינן נכונות". גורם צבאי הוסיף כי "מלש"ב חרדי שיבקש לקבל פרטים ומידע אודות השרות בצה"ל או בשרות האזרחי, יעמוד לרשותו כל המידע הנדרש לצורך קבלת ההחלטה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ