יאיר לפיד ראוי לפרס ישראל בשיווק

כולם רוצים שירים פשוטים, ואיש אינו מבין זאת כמו בעל טור לשעבר. הצעת לפיד לביטול המע"מ על דירה ראשונה הקימה לתחייה את שאיפתו לרשת את נתניהו

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
אלוף בן

אילו חילקו את פרס ישראל לשיווק, הזוכה הוודאי לשנת 2014 היה שר האוצר, יאיר לפיד. הצעתו לוותר על מע"מ לרוכשי דירה ראשונה הזניקה אותו בחזרה מהשוליים הפוליטיים ללב הבמה הציבורית, והקימה לתחייה את שאיפתו הגנוזה להתמודד על ראשות הממשלה בבחירות הבאות. לא ברור איך התוכנית שאושרה בקבינט הדיור תבוצע ואם תשפיע על מחירי הנדל"ן, אבל לפיד כבר גזר ממנה את עמלת התיווך.

במשך שנה ישב לפיד בלשכת שר האוצר, והתקשה לתרגם את התואר הרם והסמכויות רבות העוצמה שקיבל להשפעה על סדר היום הציבורי. "הפוליטיקה החדשה" שהנהיג בפייסבוק עוררה גיחוך, הצהרותיו בנושאים מדיניים התקבלו בפיהוק, וחוק הגיוס נראה כמכבסת פטורים המונית לחרדים. הרייטינג שלו צלל לרצפה. ואז שלף לפיד את הצעתו לאפס מע"מ על דירה ראשונה, וגורלו הפוליטי התהפך בבת אחת.

מרגע שיוזמתו הופיעה בכותרת הראשית של "ידיעות אחרונות", לפני שבוע, הפוליטיקאי גזוז המחלפות, שנידון לחיסול במשרד האוצר, נהפך בבת אחת למנהיג ויזם שמציע פתרון לבעיה לאומית דוחקת. ראש הממשלה בנימין נתניהו, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג והפקידות הבכירה במשרד האוצר נראו כנגררים ומגיבים. התנגדותם רק שיחקה לידי לפיד: הרעיון הזה יירשם לעד על שמו. איש כבר לא יוכל לטעון, ששר האוצר רק מדגמן את המצגות של פקידיו, או שראש הממשלה חותך הכל מעל לראשו. ההשוואות הלא מחמיאות לקודמו יובל שטייניץ הגיעו לקיצן. מעכשיו לפיד הוא המנהיג הכלכלי של ישראל.

לפיד בוועידת גלובס לעסקים, דצמבר 2013צילום: דניאל בר און

לפיד הצליח הפעם בזכות השטחיות והפופוליזם שלו, שהביאו להישגו המרשים בבחירות, והכשילו אותו בשנת הטירונות שלו בממשלה. התוכנית שלו גאונית בפשטותה: כל אחד מבין בדיוק מהו מחיר ללא מע"מ. איש לא מסוגל להבין מהם "מכרזי מחיר המטרה" שהציע נתניהו ואיך הם יסייעו לרוכשי הדירות. שר השיכון אורי אריאל מתעניין רק בהרחבת ההתנחלויות בגדה המערבית, ויוזמת לפיד תפסה אותו לא מוכן, מבולבל ולא רלוונטי.

כולם רוצים שירים פשוטים, שרו שלמה גרוניך ושם-טוב לוי, ואיש לא מבין זאת כמו בעל הטור והמגיש רב הרייטינג לשעבר. הוא נתן לציבור מסר ברור וקליט, כמו הסיסמאות שהביאו לו 19 מנדטים. הכותרת "אפס מע"מ" הצטרפה ל"אחי העבדים", "איפה הכסף" ו"שוויון בנטל" מהפרקים הקודמים בסדרה "מסעו לצמרת של יאיר לפיד". במכתב ההתפטרות של מיכאל שראל, הכלכלן הראשי של האוצר, יש 1,250 מלים מנומקות נגד יוזמת השר. כמה אנשים טרחו לקרוא ולהפנים את המסרים המורכבים שלו, וכמה מחכים עכשיו לקנות דירה בהנחה?

הפופוליזם של לפיד מתבטא בזלזולו המופגן בח"כים, בפקידי האוצר ובשופטים. לשיטתו, הוא המנהיג והשאר צריכים למלא את רצונו, או לזוז מהדרך ולא להפריע. ההשכלה והניסיון שלהם צריכים להתבטל מפני שיקול דעתו. הגישה הזאת מזמנת לו צרות בהמשך הדרך, אבל השבוע היא השתלמה לו בגדול. הוא לקח סיכון, לא נרתע מעימותים, הוביל את סדר היום הציבורי והעביר את ההחלטה שרצה בקבינט. ההחלטה תירשם כפריצה שלו קדימה, במאבק על ירושתו העתידית של בנימין נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ