נדחה הדיון בהעברת 177 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות בגלל היעדר שקיפות

יש עתיד והתנועה הצטרפו למפלגות האופוזיציה המתנגדות להעברת תקציבים לגוף שאין עליו פיקוח. בעקבות זאת הוחלט שלא להעלות את הנושא להצבעה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת הכספים של הכנסת דחתה קיום הצבעה על העברת 177 מיליון שקלים לחטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית, הזרוע הביצועית של הממשלה בתחומי הבנייה והתשתיות בשטחים ובתחומי ישראל. ההחלטה התקבלה לאחר שחברי יש עתיד והתנועה הצטרפו לאופוזיציה במחאה על היעדר השקיפות בחטיבה.

בשבוע שעבר דחתה ועדת החוקה של הכנסת, במחטף, בקשה של שרת המשפטים, ציפי לבני לאפשר לה לחתום על תקנה שתחיל את חוק חופש המידע על החטיבה להתיישבות. יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) קיים הצבעה בנוכחות חכי"ת אחת בלבד, שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), והפיל את בקשת לבני – שנעשתה בהנחיית בג"ץ - אף שההצעה נהנתה מרוב בקרב חברי הוועדה.

מובילת המאבק נגד המשך ההעברות התקציביות לחטיבה להתיישבות, ח"כ סתיו שפיר (העבודה), פנתה ליו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומיאנסקי ואמרה לו, “גוף שמתקיים מכספי הציבור, אבל לא מדווח מה הוא עושה בכסף, ראוי שלא ייקבל אפילו שקל אחד מכספי המסים שלנו". חברי הכנסת שמעון סלומון ובועז טופורובסקי (יש עתיד) הצטרפו לדרישה שעד שלא תחול שקיפות על העברת הכספים, הוועדה לא תאשר את המהלך.

בניה בבקעת הירדן בינואר צילום: עופר וקנין

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), האשים את הבית היהודי באחריות להסתרת העברת הכספים באמצעות החטיבה להתנחלויות, ״לפני שבוע דחתה ועדת חוקה את הצעתה של ציפי לבני לשקיפות בחטיבה להתיישבות. אי אפשר להעביר תוך שבוע כסף לאותו הגוף, שצריך שיהיה מבוקר. הדבר עולה בקנה אחד עם חוסר האמון כלפי סיעת הבית היהודי בכנסת באשר למידת אמינותה, עמידתה בסיכומים והתנהגותה כחברת קואליציה כפי שהדבר בא לידי ביטוי בחוק הגיור, חוק הפונדקאות ועוד". סלומיאנסקי, שהבין שאין רוב בוועדה להעברת התקציבים לחטיבה להתיישבות, החליט שלא להעלות את הנושא להצבעה לפי שעה.

ח"כ טופורובסקי אמר לאחר דחיית ההצבעה כי ״אנחנו לא נגד מה שקורה בחטיבה להתיישבות, אנחנו פשוט רוצים לדעת מה קורה בחטיבה להתיישבות. עולה החשש כי התמונה שהציגו בפנינו עד היום אינה מדוייקת ואם צפוי דיון מחדש בנושא השקיפות של החטיבה אנחנו לא רואים לנכון להעביר אליה כספים עד שהנושא לא יוסדר ויובהר״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ