מכריו של אולמרט בכנסת שותקים: לפיד ולבני סירבו להגיב להרשעה

בנט: הוא גרם לציבור לאבד אמון במדינה. הרצוג: "ההרשעה - אות כבוד למערכת אכיפת החוק. גלאון: "מחנה השלום הוא לא עיר מקלט למושחתים"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

רבים מהפוליטיקאים שדרכם הצטלבה בדרכו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, העדיפו היום (שני) לשמור על שתיקה וסירבו להתייחס להרשעתו בלקיחת שוחד. שר האוצר יאיר לפיד, שאביו היה בין חבריו הקרובים של אולמרט, העדיף שלא לפרסם כל הודעה רשמית בעקבות ההרשעה. כמוהו עשו גם יורשתו של אולמרט בראשות קדימה, שרת המשפטים ציפי לבני, ויו"ר קדימה הנוכחי שאול מופז. בסביבת לבני נימקו את הימנעותה בכך שמדובר בשרת משפטים מכהנת. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא התייחס לעניין.

השר נפתלי בנט תקף את אולמרט בחריפות: "מדינת ישראל עשתה היום צעד גדול לקראת מנהיגות מוסרית יותר. מדינת ישראל מתנקה משחיתות. למנהיג מותר לטעות. כל מי שנכנס לזירת העשייה טועה. זה בסדר. אבל למנהיג אסור להיות מושחת. שחיתות זה כאשר אתה מנצל את תפקידך הציבורי למען רווחים אישיים. ברגע שנבחר ציבור מפסיק לעבוד למען הציבור אלא למען עצמו, הציבור מפסיק להאמין לו, ומפסיק להאמין במדינה".

לעומתו, שרים וח"כים אחרים ניצלו את ההרשעה "לחיסול חשבונות" דווקא עם דרכו הפוליטית של אולמרט. השר ישראל כץ (הליכוד־ביתנו) אמר אתמול כי "ההיסטוריה תזכור ותשפוט את אולמרט כראש ממשלה שהסכים למסור את הכותל והר הבית לשליטה ערבית - מבחינה לאומית זה חמור בהרבה (מההרשעה)". ח"כ משה פייגלין (הליכוד־ביתנו) כינה את אולמרט "האיש המתועב שעמד בראשות הממשלה". לדברי פייגלין, "בשבילי אולמרט זה עמונה. אולמרט זה ראש הממשלה שראה כיצד שרון עצר את החקירות נגדו באמצעות חורבן וגירוש והחליט שהוא רוצה גם – ובגדול".

ציפי לבני ואהוד אולמרט בישיבת ממשלה, 2008 צילום: פלאש 90צילום: פלאש 90

יו"ר מפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר כי "הכרעת הדין בפרשת הולילנד היא אות כבוד למערכת אכיפת החוק והמאבק בשחיתות. גלגלי הצדק טוחנים לאט אבל בסוף טוחנים ומגיעים לחקר האמת. לפנינו התגלתה מסכת חמורה וקשה במיוחד של שחיתות ציבורית על חשבון אינטרס הציבור, כשבראש המערכת ניצב מי שלימים הפך לראש הממשלה. צר לי על אהוד אולמרט באופן אישי, אבל במקרה הזה בית המשפט לא מותיר ספק ביחס לחומרת מעשיו וקובע חד משמעית דגל שחור נגד השחיתות השלטונית. מגדלי הולילנד עומדים להם כאנדרטת זיכרון לכל החומדים, המשחיתים והפוגעים בחובה לשמור על טוהר המידות בשירות הציבורי".

ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) דווקא מתח ביקורת חריפה על הפרקליטות. "אל תטעו בפסק הדין בפרשת הולילנד. הוא חשוב. הוא מכונן, ושמעתי גם כאלה שמכנים אותו רעידת אדמה, אבל זו לא המכה הקשה שתמגר את השחיתות. להיפך. היא חושפת עד כמה עמוקה השחיתות בישראל וכיצד צמרת שלטונית ופקידותית שלמה מכרה את האינטרס הציבורי לטובת בצע הכסף". לדבריו, "בפרקליטות יש אמנם סיפוק מן ההרשעה - אבל האמת עצובה למדי. לא מערכת אכיפת החוק, ביוזמתה, ראתה את מגדל השחיתות הולילנד צומח בירושלים והחליטה לחקור, לאסוף ראיות ולהפעיל מודיעין. לא המערכת האמונה על שלטון החוק חשפה את השחיתות, אלא סכסוך בין המתווך לבין נותני השוחד".

ח"כ זהבה גלאון דחתה אתמול הערכות שהשמיעו בסביבתו של אולמרט שהוא ישוב לפוליטיקה וינהיג בעתיד את מחנה השמאל. לדבריה, "הגיע הזמן שגם במחנה המרכז־שמאל יבינו שמחנה השלום הוא לא עיר מקלט למנהיגים מושחתים. לא נאפשר להפוך עבריינים מושחתים לאתרוגים רק בגלל שהם משמיעים זמירות שלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ