שחרור האסירים ופולארד: נתניהו ניצב מול שתי חזיתות

בבית היהודי מאיימים לפרוש מהקואליציה וגם בתוך הליכוד מתנגדים למהלך, אך בסביבת נתניהו טוענים: לבנט ואריאל אין חלופה טובה יותר, הם לא יפרשו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להתמודד מול שתי חזיתות בימין על רקע שחרור מאות אסירים פלסטינים - מפלגת הבית היהודי שמאיימת לפרוש מהקואליציה אם צעד זה ייצא לפועל, וכן מחאה של חברי ליכוד שמתנגדים למהלך. עם זאת, שחרור המרגל הישראלי יונתן פולארד, במידה וייצא לפועל, לצד העובדה שהמשא ומתן נתון בקשיים רבים, עשויים לסייע לו לצלוח את המהלך.

בבית היהודי טענו אתמול (שלישי) שהעסקה הנרקמת מעמידה את חברי המפלגה בפני התלבטות קשה. בכיר בבית היהודי העריך כי אילו הממשלה היתה מאשרת שחרור אסירים בעיתוי הנוכחי, המפלגה היתה פורשת מהקואליציה. אולם לדבריו, שחרורו של המרגל הישראלי עשוי לטרוף את הקלפים ולהותיר את המפלגה בממשלת נתניהו גם במחיר שחרור האסירים. "מדובר במהלך מאוד בעייתי, שיש לו התנגדות רבה במפלגה", הסביר הגורם בבית היהודי, והוסיף כי "אם העסקה תכלול את שחרורו של פולארד, תהיה לנו דילמה אמיתית אם לפרוש מהממשלה". 

לאחר שמתווה שחרור האסירים יוצג בפני חברי הממשלה, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט צפוי להביא את התוכנית לדיון ולהצבעה בסיעתו, שתקבע אם המפלגה תישאר שותפה בקואליציה. בנט והשר אורי אריאל הבהירו בימים האחרונים כי שחרור המחבלים, ״לא יקום ולא יהיה״, אבל בכירים בסביבת נתניהו העריכו שמדובר בהצהרות טקטיות בלבד. 

נתניהו ובנט בכנסת, בחודש שעבר. בסביבת ראש הממשלה מעריכים כי הבית היהודי לא יפרושצילום: אמיל סלמן

״לבנט ולאורי אריאל אין קואליציה טובה יותר", אמר גורם בכיר בסביבתו של נתניהו אתמול. "השר אריאל קיבל את ג׳וב החלומות במשרד השיכון, והבנייה בהתנחלויות נמצאת בתנופה. שניהם יודעים שהמשא ומתן המדיני ממילא נמצא על כרעי תרנגולת, כך שלא צפויים ויתורים מפליגים על חלקי מולדת בעתיד הקרוב. ההערכה שלנו היא שהבית היהודי לא יפרקו את הקואליציה על הרקע הזה״. לדברי אותו גורם, ״לאורי אריאל, שהיה בשנים האחרונות אחד הפעילים המרכזיים לשחרורו של פולארד, יהיה קשה ברגע האמת לפעול למניעת שחרורו״. 

במקביל לבית היהודי, ראש הממשלה יצטרך להתמודד גם עם המחאה בתוך סיעתו. עדיין לא ברור אם סגני שרים נוספים יחברו לסגן שר הביטחון דני דנון שהכריז כי בכוונתו להתפטר עם שחרור האסירים. אתמול הוא ניסה לגרור את בנט להכריז גם הוא על התפטרות. "הצטרף אליי ותתחייב שלא תישאר לשבת בממשלה אם ישוחררו מחבלים", קרא דנון והוסיף, ״התרגיל הציני של קרי ונתניהו הוא לא מוסרי, פוגע באינטרסים של מדינת ישראל ויהפוך את אבו-מאזן לגיבור ערביי ישראל".

שר התחבורה ישראל כץ הוא ראשון השרים שמיהר להתחייב להצביע נגד העסקה בממשלה, אף כי אין בכוונתו להתפטר. "אני מתנגד לעסקה המוצעת: שחרור מחבלים והקפאת ההתיישבות תמורת שחרור פולארד. כך לא נוהגים בין ידידים. זה לא מוסרי, זה לא נכון וזה גם לא הוגן כלפי פולארד״, אמר כץ, והוסיף, ״פולארד הקריב 29 שנים מחייו למען ביטחון ישראל ואסור ששחרורו יזוהה עם סיכון חיי יהודים. כך לא מקדמים שלום. אם ארה״ב רוצה לעשות מחווה אמיתית שתשחרר את פולארד ללא תנאי, שיחגוג את ליל הסדר וחג החירות כאן בישראל. כך נוהגת בעלת ברית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ