כחלון הודיע שירוץ לבחירות הבאות; "הימין הקיצוני השתלט על הליכוד"

השר לשעבר אמר שיחזור לפוליטיקה, אך איננו יודע "באיזו מסגרת". "הליכוד שלי ייצג גם דרך חברתית וידע לעשות שלום כשצריך, אבל הוא כבר לא קיים"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

"החלטתי לחזור לפוליטיקה, רק שעדיין אינני יודע באיזו מסגרת", כך אמר שר התקשורת והרווחה לשעבר מטעם הליכוד, משה כחלון, בריאיון שפורסם הבוקר (שלישי) ב"ידיעות אחרונות".

כשנשאל אם ישוב למפלגתו הוותיקה, ענה כחלון: "הליכוד של היום, יש לי קושי גדול לחזור אליו. הליכוד שלי היה זה של מנחם בגין, שייצג גם דרך חברתית: צמצומי פערים, שיקום שכונות, שיקום חברתי, שיקום חינוכי. זה היה ליכוד פרגמטי, שידע גם לעשות שלום כשצריך. אבל הליכוד הזה כבר לא קיים".

לדבריו, בשנים האחרונות הדגל החברתי של הליכוד התקפל. "זה לא סוד שיש לי בליכוד הרבה חברים ששותפים לדעה הזו, שמרגישים כמוני שזה לא הבית שהיה. זה תהליך שהתחזק מ-2011 והנושא החברתי הלך והתנדף. קרה גם משהו במרקם האנושי, שכל מיני גופים השתלטו על הליכוד כי הבינו שזו מפלגת שלטון וצריך להשפיע בתוכה. אני מדבר על הימין הקיצוני שהשתלט על הליכוד".

כחלון באירוע חילופי שר התקשורת בירושלים, במארס 2013צילום: מיכל פתאל

באוקטובר 2012 הודיע כחלון במפתיע על פרישתו מהמערכת הפוליטית, הודעה שהתקבלה בתדהמה במפלגת הליכוד. גם אחרי נאומו האחרון בוועידת המפלגה, הועלו תיאוריות על הסיבות לפרישתו הפתאומית: פנייתו לעסקים פרטיים או עימות חריף עם ראש הממשלה, שהניע אותו לכאורה להרים ידיים ולפרוש. מקורביו סיפרו על התלבטות ממושכת שליוותה אותו בשנים האחרונות, ששיאה בהחלטתו לצאת ל"פסק זמן". כך או כך, כחלון השתתף בתשדירי הבחירות של הליכוד ובפעילותה גם לאחר פרישתו מהכנסת.

לצד זאת, זמן קצר לאחר שהודיע על פרישתו, פורסם כי כחלון בודק אפשרות להקים מפלגה "חברתית" להתמודד בראשה בבחירות לכנסת ה-19 (הנוכחית). סקר שנערך במכון הסקרים סמית ניבא למפלגה בראשותו כ-20 מנדטים. הסקר ניבא גם כי אם כחלון וציפי לבני יאחדו כוחות וירוצו יחד, פוטנציאל המנדטים המשותף שלהם הוא 26 במספר. הסקר המדובר לא הוזמן ישירות על ידי כחלון, אך נתוניו הוצגו לו באופן פרטי, לבקשתו.

בעת שכיהן כשר התקשורת והרווחה נחשב כחלון לאחד השרים הפופולאריים בליכוד. הוא נבחר לראשונה לכנסת ה-16 ומאז התברג בהתמדה בעמדות מפתח בליכוד. ב-2006 השיג כחלון הישג משמעות כשהגיע למקום הראשון ברשימת הליכוד לכנסת. בבחירות לכנסת ה-18, הוא נבחר במקום השישי ומונה לכהן כשר התקשורת. עם פרישתה של מפלגת העבודה מהממשלה, כחלון קיבל לידיו גם את תיק הרווחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ