בכירים בליכוד תוקפים את כחלון: "שכח שהיה שר הרווחה בממשלת נתניהו"

התבטאויותיו נגד הליכוד והודעתו על חזרתו לפוליטיקה גרמו לבכירים במפלגה לתקוף את כחלון בחריפות. "הוא עצמו אשם בלא מעט מהביקורת שהטיח בנו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

התבטאויותיו של השר לשעבר משה כחלון נגד הליכוד, כמו גם האפשרות שינגוס בצורה ניכרת במספר המנדטים של המפלגה בבחירות הבאות, הביאו הבוקר (שלישי) בכירים במפלגה לתקוף אותו חזיתית.

בכירי הליכוד העדיפו שלא להיכנס לעימות עם שר התקשורת והרווחה שנחשב לפופולארי בכהונתו, אבל מאחורי הקלעים - לחוצים מהשלכות חזרתו הצפויה לפוליטיקה - הם תקפו אותו בחריפות. "כחלון מותח ביקורת על המדיניות החברתית של נתניהו בחמש השנים האחרונות? הוא שוכח שבתקופה הזאת הוא כיהן בתפקיד השר החברתי הבכיר, שר הרווחה. כחלון עצמו אשם בלא מעט מהביקורת שבחר להטיח בליכוד", אמר היום בכיר במפלגה.

לדבריו, המניעים של כחלון אינם תמימים, וברצונו לפגוע בליכוד כדי לגייס לעצמו קהל בוחרים על חשבון המפלגה. הוא הזכיר בנוסף כי בעבר כחלון דווקא הביע הערכה רבה כלפי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ופעילות ממשלתו במישור החברתי.

נתניהו וכחלון בכינוס ועידת הליכוד, אז אישרו את האיחוד עם ישראל ביתנו, ב-2012צילום: מוטי מילרוד

"כשכחלון אומר שהימין הקיצוני השתלט על הליכוד, הוא בעיקר מסתיר מהציבור שהיה לו חלק לא קטן בכך בעצמו. כשר רווחה, כחלון מינה לתפקיד יועצו הקרוב את מיכאל פואה, מנכ"ל מנהיגות יהודית ומקורבו של משה פייגלין. המינוי הזה נועד לחזק את מעמדו של כחלון בימין הקיצוני של הליכוד, אבל גם לחזק את מעמד הימין הקיצוני בסביבתו של כחלון", הוסיף.

בריאיון שפורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות", אמר כחלון כי הוא החליט לחזור לפוליטיקה, "רק שעדיין אינני יודע באיזו מסגרת". כשנשאל אם ישוב למפלגתו הוותיקה, ענה כחלון: "הליכוד של היום, יש לי קושי גדול לחזור אליו. הליכוד שלי היה זה של מנחם בגין, שייצג גם דרך חברתית... שידע גם לעשות שלום כשצריך. אבל הליכוד הזה כבר לא קיים".

כחלון הוסיף כי "זה תהליך שהתחזק מ-2011 והנושא החברתי הלך והתנדף. קרה גם משהו במרקם האנושי, שכל מיני גופים השתלטו על הליכוד כי הבינו שזו מפלגת שלטון וצריך להשפיע בתוכה. אני מדבר על הימין הקיצוני שהשתלט על הליכוד".

בליכוד מיהרו לאסוף הבוקר שורת הצהרות של כחלון לתקשורת ערב הבחירות האחרונות, בהן שיבח את התנהלותו החברתית של נתניהו, כעדות לכך שדבריו הנוכחיים נגד ראש הממשלה נובעים משיקולים פוליטיים בלבד. 

בישיבת סיעת הליכוד שהתקיימה אחרי שהכריז על פרישתו, באוקטובר 2012, סיפר כחלון לנוכחים: "אני כעשר שנים בכנסת, מתוכן ארבע בממשלה. כל לילה הלכתי לישון עם תושבי מדינת ישראל והתעוררתי עם אזרחיה. יצאתי מגדרי לפעול למען כל שכבות האוכלוסייה. יזמנו חוקים, רפורמות ומהפכות צרכניות לרווחת האזרחים".

כחלון החמיא בדבריו להתנהלותו של נתניהו, ואמר כי "אלמלא שיתוף הפעולה והגיבוי של ראש הממשלה, שהלכתי בדרכו, לא היינו מצליחים להביא את זה. היה צורך בראש ממשלה כזה כדי שצרכני מדינת ישראל יוכלו ליהנות ממחירים מוזלים ותחרות חופשית". 

השר לשעבר הבהיר אז כי הוא אינו מתכוון לפרוש ממפלגתו, "הודעתי על פרישה מהתמודדות לכנסת אבל אני לא פורש מהליכוד. אני מביט סביבי בתקווה, גאווה וסיפוק רב. אני מרגיש שאני צריך לקחת פסק זמן ולפעול להצלחת הליכוד, כי זה חשוב". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ