בג"ץ לכנסת: הסבירו למה אין יו"ר לוועדת חוץ וביטחון

השופטים הורו לכנסת להשיב עד מאי. בשבוע שעבר הודיע נתניהו כי לא יוכל למנות יו"ר קבוע בגלל המו"מ. הרצוג: אחת הסאגות המביכות בתולדות הכנסת

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שופטי בג"ץ הורו היום (חמישי) לכנסת להודיע עד תחילת מאי מדוע לא ממונה יושב ראש קבוע לוועדת חוץ וביטחון. השופטים פרסמו צו על תנאי, המורה ליו"ר הכנסת וראשי ועדות הכנסת לנמק את העיכוב במינוי יו"ר לוועדה מאז פרישתו מהתפקיד של שר החוץ אביגדור ליברמן לפני כחצי שנה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הודיע בשבוע שעבר כי לא יוכל לעמוד בהתחייבותו לבית המשפט ולמנות יו"ר קבוע לוועדה עד תחילת אפריל, בשל המשא ומתן המדיני שהתנהל באותה העת. גורמים בכנסת אמרו היום שהשופטים בחרו שלא להתעמת עם הדרג הפוליטי ולא סימנו את ראש הממשלה כאחראי לעיכוב, אף שההחלטה על איוש התפקיד נתונה לפתחו.

ראש האופוזיציה ויו״ר מפלגת העבודה, ח״כ יצחק הרצוג, עתר לבג"ץ עם חברי הכנסת איתן כבל ונחמן שי. לדבריו, ״מינוי יו"ר ועדת חוץ וביטחון הופך להיות אחת הסאגות המביכות בתולדות הכנסת. היום נקבעה עוד נקודת שפל כאשר בית המשפט העליון הוציא צו על תנאי נגד יו"ר הכנסת וועדת הכנסת". הרצוג אמר כי "ראש הממשלה שוב לא עמד בהבטחתו המפורשת למנות יו"ר לוועדה עד סוף מארס. שואלים מדוע ראש הממשלה לא מסוגל לחלץ אותנו מהקיפאון המדיני? מה הפלא, אפילו יו״ר לוועדת חוץ וביטחון הוא לא מצליח למנות אלא אם בית המשפט כופה עליו. כך נראה ראש ממשלה שלא יכול".

דיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת לפני שנהצילום: אמיל סלמן

ח״כ שי אמר כי ״זה שישה חודשים שוועדת חוץ וביטחון מקרטעת ומדשדשת. אין בישראל פיקוח פרלמנטרי ראוי, מקיף ומלא על המערכות הביטחוניות ועל הפעילות הביטחונית והמדינית. זהו מצב חסר תקדים שבו הרשות המבצעת מתנערת מן הפיקוח הפרלמנטרי ויכולה לעשות ככל העולה על דעתה ללא מתן דין וחשבון לכנסת. חבריי הרצוג, כבל ואני הצלחנו היום לקבוע גבולות למצב זה ואני מאמין שנצליח להחזיר את הדמוקרטיה בישראל לתיפקודה המלא והחיוני״.

נתניהו הודיע בשבוע שעבר לבג"ץ כי אין באפשרותו לעמוד בהתחייבותו ולמנות יו"ר לוועדת החוץ והבטחון של הכנסת, בשל מעורבותו בקידום העסקה לשחרור האסירים הפלסטינים תמורת המרגל הישראלי יונתן פולארד.

הממונה על ענייני הבגצי"ם בפרקליטות המדינה, עו"ד שוש שמואלי, הגישה אז הודעת עדכון בשמו של נתניהו לבית המשפט. “בימים האחרונים חלו התפתחויות מדיניות כבדות משקל, והתהליכים נמצאים בימים אלו בעיצומם.כתוצאה מכך, בנקודת הזמן הנוכחית, אין בידי המשיב 1 (נתניהו) לממש את כוונתו וזאת בשים לב למשמעויות האפשריות של התהליכים האמורים". בניגוד להודעה הקודמת מטעמו של נתניהו,הפעם ראש הממשלה לא נקב במועד כלשהו בו הוא מתכוון למנות יו"ר מטעמו. ח"כ הנחשב מקורב לנתניהו אמר בשבוע שעבר, “לא התקבלה כל החלטה בשאלת איוש תפקיד יו"ר הוועדה, ולא תתקבל החלטה כזאת בתקופה הקרובה".

נתניהו בוחן את האפשרות למנות לתפקיד את יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ צחי הנגבי, את סגן שר החוץ, זאב אלקין או את יו"ר הקואליציה הפורש, יריב לוין מן הליכוד. ביש עתיד טענו לאחרונה שנתניהו הסכים לערוך רוטציה בין מועמד מטעמו לבין יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח – אף שהביע התנגדות חריפה למינויו לתפקיד בעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ