הבית היהודי מאחורי בנט: נפרוש מהממשלה אם ישוחררו ערבים-ישראלים

חברי הסיעה התכנסו בלשכתו של יו"ר המפלגה ותמכו בעמדתו פה אחד. "הגיע הזמן להחזיר את כוח העמידה למדינת ישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סיעת הבית היהודי הודיעה אתמול (שישי) כי היא תומכת פה אחד באיום הפרישה של יו"ר המפלגה, נפתלי בנט. "לאחר דיון מקיף בהידרדרות המדינית שחלה בימים האחרונים, החליטה סיעת הבית היהודי לאמץ את הודעתו של יו"ר המפלגה נפתלי בנט. הגיע הזמן להחזיר את כוח העמידה למדינת ישראל".

חברי סיעת הבית היהודי התכנסו בלשכתו של נפתלי בנט בתל אביב. בנט ביקש מהם לתמוך בהחלטתו לפרוש אם ישוחררו מחבלים יהודים במסגרת העסקה. "היה קונצנזוס בין חברי הכנסת שלא לשבת בממשלה שמשחררת מחבלים אזרחי ישראל", אמר אחד הנוכחים במפגש.

מוקדם יותר אמרה יו"ר הסיעה, ח"כ איילת שקד, כי "ישראל נמצאת בנפילה חופשית. קודם אמרו שהפלסטינים לא חתמו על בקשות הצטרפות לאמנה, אחר כך שהם חתמו ולא הגישו, אחר כך שהם הגישו ויעצרו את זה. ועכשיו אומרים שזה כבר מאוחר מדי - הבקשות אושרו , ועדיין רוצים לשחרר מחבלים ישראלים. שחרור רוצחים ישראלים זוהי פגיעה בריבונות הישראלית, אלה בעלי תעודות זהות ישראליות כמוני וכמוכם. צריך לשים סוף לסחטנות הפלסטינית".

בנט שיגר ביום חמישי אולטימטום לפיו מפלגתו תפרוש מהקואליציה אם ההצעה לשחרר מחבלים בעלי אזרחות ישראלית תעבור בממשלה. מדובר באיום המפורש ביותר שהשמיע בנט לפירוק הקואליציה מאז הקמת הממשלה. "העסקה המתגבשת, באם תכלול בתוכה שחרור רוצחים בעלי אזרחות ישראלית, היא פגיעה בריבונות הישראלית", אמר בנט, "ולא רק זאת - אלא שהיא נעשית כאשר הפלסטינים לא משכו את בקשות הצטרפותם לאמנות הבינלאומיות. לכן, במידה ותבוא בפני הממשלה הצעה לשחרור רוצחים ישראליים, הבית היהודי תתנגד להצעה. במידה וההצעה תעבור - הבית היהודי תפרוש מהממשלה אשר משחררת רוצחים בעלי אזרחות ישראלית. עד כאן. זהו מעשה סחיטה וכניעה לטרור שלא נוכל להשלים עימו, זהו סף המינימום של הכבוד הלאומי ולא נוכל להשלים עם רמיסתו".

נפתלי בנט, השבוע. "שחרור אסירים ערבים-ישראלים - פגיעה בריבונות הישראלית"צילום: דודו בכר

בכירים בליכוד אמרו בתגובה כי "בממשלה לא מחזיקים בכוח אף אחד. מדובר בשיטת איומים ידועה של בנט, לאיים איומי סרק שלא ייצאו לפועל. צריך לזכור שבגלל שבתחילת השיחות בנט התנגד לבניה, הממשלה היתה צריכה לפנות לשחרור אסירים". לדברי הבכירים, “מבדיקה שערכנו, גם אורי אריאל וגם אורי אורבך מתנגדים לאולטימטום של בנט".

מנגד, הבהיר הערב (שבת) יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, כי עמדת מפלגתו היא לפרוש מהקואלציה, אם המו"מ עם הפלסטינים ייפסק "לאורך זמן". שלח התראיין במשדר "המטה" בערוץ 10 ואמר, "אני חושב שיחזרו למשא ומתן. האיום של בנט הוא איום ריק. לבית היהודי אין כרגע יכולת לאיים על שלמות הקואליציה. אם ראש הממשלה יקבל את ההחלטה (לביצוע העסקה), הגיבוי של יש עתיד ומפלגות אחרות יספיק לו כדי להמשיך בדרך הזאת. לא כל מי שמאיים בקול יותר רם הוא זה שקובע”. לדברי שלח, "אם לאורך זמן, ואת זה אי אפשר למדוד בימים, לא יתנהל משא ומתן מדיני או התקרבות להסדר, יש עתיד לא תהיה בממשלה כזאת”.

גם השר עמיר פרץ אמר בתוכנית "פגוש את העיתונות" עם רינה מצליח כי ראש הממשלה צריך להכריע בין ממשלת ימין קיצונית לבין ממשלה המקדמת תהליך מדיני לשלום. "יש אלטרנטיבה לממשלה בלי בנט. יש רוב לממשלה בלי הבית היהודי אך אין רוב לממשלה שלא מקדמת תהליך מדיני. באין תהליך שלום, הקואליציה תגיע לסוף דרכה. לפיד אוהד את השלום, אבל מעודד מהיציע, ואני קורא לו לרדת למגרש ולהפוך אקטיבי. לא נשב בממשלה ימנית קיצונית שרוח יצהר מנווטת את דרכה ונעשה הכל כדי להחזיר את המשא ומתן למסלול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ