נתק בין נתניהו לבנט בעקבות איום הבית היהודי לפרוש מהממשלה

ראש הממשלה ביטל פגישה שתוכננה עם יו"ר הבית היהודי. בנט שב ותקף הערב את נתניהו: "הכדור בידיים שלו. הוא המשיך את ההידרדרות הנוראה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביטל היום (ראשון) פגישה בינו לבין השר נפתלי בנט, שעות אחדות לפני שהיתה אמורה להתקיים. גורמים פוליטיים ציינו כי מאז החל בנט לאיים בפרישה מהקואליציה, חל נתק בינו לבין נתניהו והשניים לא נפגשו או שוחחו ביניהם.

בכיר בליכוד מתח היום ביקורת על בנט ואמר, "אחרי שבנט היה זה שלמעשה הכריע בעד שחרור מחבלים, אנחנו מחכים לראות מה יהיה האיום התורן של בנט מחר, כדי להזכיר לו שוב שאף אחד לא מחזיק אותו בכוח בממשלה".

בבית היהודי הבהירו שלא קיבלו כל הצעה מנתניהו שנוגעת לשלילת אזרחותם של האסירים הישראלים מיד עם שחרורם, כתנאי שיאפשר לבית היהודי להשאר בקואליציה. “ההצעה הזאת עלתה בעבר, אז נתניהו פסל אותה לחלוטין משום שהמהלך לא חוקי", אמרו במפלגה.

בנט, מצידו, המשיך היום לתקוף את נתניהו על רקע העסקה המסתמנת. בראיון לאחד מערוצי הטלוויזיה אמר בנט, “אני ממש לא רוצה בחירות. טוב לנו בממשלה. הכדור בידיים של ראש הממשלה". לדברי בנט, “הבעיה התחילה עוד לפני זמנו (של נתניהו), אבל הוא המשיך לצערי תחת כהונתו את ההידרדרות הנוראה, שכל העולם צוחק עלינו". לדבריו, “בסוף, מישהו צריך לסמן קו אדום ולהגיד 'עד כאן'”.

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בנאום במליאת הכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

בליכוד העריכו שבנט לא מתכוון לפרוש מהקואליציה, אלא מנסה לגרוף קרדיט מהכשלון המסתמן בגיבוש העסקה לשחרור האסירים. "בנט הבין שהעסקה כנראה לא תצא לפועל, בעיקר בגלל הצד הפלסטיני, והוא פועל כרגע כדי לגזור קופון פוליטי. אסור לשכוח שיש עוד כמה שבועות עד שנדע אם העסקה תתממש, בסופו של דבר, ולבנט יש מספיק זמן כדי לתכנן לעצמו סולם לירידה מהעץ במקרה שהעסקה כן תתממש אחרי הכל", אמרו גורמים במפלגה.

גם בתוך סיעתו של בנט, יש מי שמעריך שהאיומים של שר הכלכלה לא יובילו לבחירות מחודשות. ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר להארץ שלהערכתו, המפלגה לא תפרוש מהממשלה בסופו של דבר. “לא גדלתי בפוליטיקה. באתי בהנחת יסוד שהכל אפשרי בה. ייפגשו ראש הממשלה, שר האוצר ושר השיכון וייחפשו איך מרבעים מעגלים. זאת ממשלה טכנית, שאילוצים שונים הביאו אותה לשלוט על ישראל. את זה היא עושה על אף שהמרכיבים שלה הם בעלי דעות הפוכות זה מזה. לא צריך ללכת לבחירות בכל שנה".

שרת המשפטים, ציפי לבני, תקפה בחריפות את בנט ומתחה קו ישיר בין התנהלותו הפוליטית לבין התפרעות המתנחלים ביצהר בשבוע שעבר. "יש בממשלה כאלה שאין להם עניין בשלום, שהם בעד מדינה אחת. הבית היהודי, נפתלי בנט ואורי אריאל, מייצגים את אלה שרוצים למנוע מאיתנו את התהליך. הם מייצגים את יצהר. ברמה הכוללת, זה לא רק אירוע בודד - זאת אותה תפיסה אידיאולוגית קשה של שירות מקוצר לבני הישיבות שמתוכה צצים פורעי יצהר שרוצים למנוע מאיתנו הסדר”.

גם בנט ושרת המשפטים לבני החליפו ביניהם האשמות. בראיון לאולפן YNET אמרה לבני, “לא רציתי את בנט בממשלה, וגם ראש הממשלה לא רצה אותו". לדבריה, הברית שכרת בנט עם שר האוצר, יאיר לפיד, כפתה את נוכחותו על הממשלה. לבני הוסיפה כי, “רבני יצהר, שמעודדים את ההתנהלות הזאת, הם אלה שבחרו את רשימת הבית היהודי או לפחות את חלקה. כשאנחנו מנסים לקדם יהדות קצת יותר מתונה, הם אלה שאומרים להם אל תעשו את זה. לכן, הכל קשור. האיש הזה ומפלגתו גורמים נזק ביטחוני לישראל. הם אלה שינסו לכפות שלא נגיע לעולם להסדר, שנערי יצהר יהפכו לישראל הרשמית. אני לא אתן לזה לקרות”.

בנט מצידו מתח ביקורת על דבריה של לבני. "לבי עליה. אני לא מתכוון להתעמת איתה. מה שלבני הביאה בתשעת חודשי המשא ומתן זה רק עוד שחרור ועוד שחרור של מחבלים והמיטה בושה על מדינת ישראל - לא רק היא, אלא כל צורת ניהול המשא ומתן הזה".

אלא שבמקביל, גם השר לעניינים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, תקף את בנט בעקבות הכרזותיו על כוונתו לפרוש מהממשלה על רקע שחרור אסירים “ההתנהלות הזאת, שכל שני וחמישי מאיימים על הממשלה וראש הממשלה, היא פשוט מזיקה למדינת ישראל", אמר שטייניץ בערוץ הכנסת. לדבריו, “כל אחד כאן עושה שרירים, לפעמים בעידוד התקשורת. אם ראש הממשלה מגלה קצת תקיפות, לבני ולפיד מאיימים עליו מהצד הזה וכשהוא מגלה גמישות, פתאום בנט מאיים. כך לא מתנהלת מדינה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ