משרד עורכי הדין לשעבר של ח"כ רותם נושא את שמו ללא היתר

על ח"כ להסיר את שמו מהמשרד עם היבחרו, אך רותם טוען שאינו יכול לעשות זאת כי כבר אינו שותף בו. ח"כ גלאון: "חוששת שהוא מנצל לרעה את סמכותו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
יהונתן ליס
יהונתן ליס

משרד שבראשו עמד ח"כ דוד רותם () עד היבחרו לכנסת, ממשיך לשאת את שמו בניגוד להנחיות ועדת האתיקה של הכנסת ומבלי שרותם קיבל על כך היתר מן הוועדה. זאת, לאחר שבמשך חמש שנים לא השלימה הוועדה דיון בבקשתו של רותם להחריג אותו מהנוהל.

לדברי גורמים בכנסת, "העובדה שהמשרד נושא את שמו של רותם, שמכהן כיו"ר וועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, וכיהן בקדנציה הקודמת גם כחבר בוועדה למינוי שופטים יוצרת מראית עין בעייתית".

יש לציין כי תקנות ועדת האתיקה לא מחייבות את המשרדים עצמם, אלא דורשות מחברי הכנסת למחוק את שמם מן המשרדים בראשם עמדו עם היבחרם. אלא שרותם, שעמד בראש משרד "דוד רותם ושות'" , אמר היום (שלישי) בשיחה עם "הארץ" שלא הצליח להביא לשינוי שם משרדו לשעבר, משום שהקדים לוותר על מניותיו והשפעתו במשרד מיד עם היבחרו לכנסת ב-2009, עוד לפני שהספיק לפעול לשינוי השם.

ח"כ רותם (במרכז) בכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

בדיון בכנסת לפני ארבע שנים, רותם גם הסביר שמנהלי המשרד ביקשו ליהנות מהמוניטין שרכש כעורך דין לאורך השנים. "השם של המשרד זה עניין של מוניטין", אמר אז רותם, "אני פונה לאלה שקיבלו את המניות (בדרישה לשנות את שם המשרד) והם אומרים לי, 'תסלח לנו, קיבלנו את כל הצרה הזו על הראש, בגלל שהיה לו מוניטין. אחרת מה שווה לנו?'".

בכנסת חוששים שחברי כנסת לעתיד ינצלו את הפרצה שהתגלתה בעקבות המקרה של רותם, ויקדימו לוותר על חלקם בניהול המשרדים בכוונה כדי להותיר שם את שמם.

בדיקת השתלשלות הפרשה מעלה שרותם הקפיד לנהוג על פי דרישות ועדת האתיקה: עם היבחרו לכנסת בקדנציה הקודמת, הוא התבקש על ידי היועצת המשפטית דאז לוותר על חלקו במשרד ולהעביר, ללא תמורה, את מניותיו. בהמשך, כשהבין שאין ביכולתו לשנות את שם המשרד משום שוויתר על ניהולו, הוא פנה לוועדת האתיקה, ביקש להחריג אותו מהנוהל וטען שאין ביכולתו לאלץ את שותפיו לשעבר לשנות את השם.

"העברתי את המניות שלי כמתנה לשותפי במשרד ומאז אין לי יכולת להשפיע על ההחלטות שמתקבלות בו וגם לא על שינוי השם", הסביר רותם ל"הארץ". אלא שחברי ועדת האתיקה באותה העת, ובראשם היו"ר דאז שלי יחימוביץ' (עבודה), הורו לרותם לפנות בכתב למנהלי המשרד ולבקש מהם בכל זאת להסיר את שמו. רותם עשה כבקשתם והעביר לוועדה עותק מכתב ששלח בבקשה למחיקת שמו.

למרות זאת, שם המשרד לא שונה, ומסיבה לא ברורה ועדת האתיקה לא חזרה לעסוק בנושא מאז ועד היום ולא קיבלה כל החלטה בעניינו של רותם. יו"ר מרצ, ח"כ , גילתה לאחרונה שהמשרד ממשיך לשאת את שמו של רותם ללא היתר מהוועדה. לדבריה, יו"ר ועדת החוקה של הכנסת מיתמם כאשר הוא מטיל את האחריות לכך שלא התקבלה החלטה בעניינו על ועדת האתיקה. גלאון גם הזהירה מפני מראית העין הבעייתית במצב שנוצר.

גלאוןצילום: מוטי מילרוד

"ח"כ רותם אמנם פנה לוועדת האתיקה לאישור, אולם כעורך דין וח"כ ותיק המכיר את מגבלות החוק, הוא יודע כי אינו יכול לפעול ללא היתר מפורש כנדרש", אמרה גלאון. "עובדה זו מעלה את החשש שלכאורה הוא מנצל לרעה את סמכותו כח"כ וכיו"ר ועדת חוקה, ופועל למען אינטרסים זרים, תוך הפרת כללי האתיקה המחייבים את חברי הכנסת לנהוג בהגינות ובנאמנות". ועדת האתיקה צפויה להתכנס בקרוב כדי לדון בטיפול בעניינו של רותם.

כבר ב-2007 קבעה ועדת האתיקה את הנוהל לפיו, "לשם שמירה על כבוד הכנסת, באחריות חבר הכנסת לדאוג לכך ששמו יוסר משם הפירמה או העסק, כל עוד הוא מכהן כחבר כנסת". עם זאת, הוועדה קבעה שח"כ יוכל לקבל היתר להשארת שמו בשם הפירמה או העסק  בתנאים חריגים. ההנחיה התקבלה ב-2007, למרות שחברי הוועדה נתנו את דעתם לכך שמשרד עורכי הדין הוא מפעל חייו של הח"כ ומחיקת שמו עלולה להביא לפגיעה בהכנסות המשרד. למרות זאת, בוועדה העדיפו את כבודה של הכנסת על פני מעמדו של משרד עורכי הדין.

"המצב הנוכחי לא תקין. לא יכול להיות שנושא כזה יישאר פתוח בלי הכרעה, גם אם אין מנוס אלא להתיר לרותם לעשות שימוש בשמו", אמר גורם בכנסת. לדבריו, "מצד שני, אם הוועדה תחליט להחריג את רותם, הדבר יהפוך פתח לחכי"ם בעתיד שיפעלו במכוון בדרך דומה כדי להותיר את שמם בראש המשרד". רותם אמר היום: "אני מקווה שהדבר יובא לדיון בוועדת האתיקה כבר בקרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ