ועדת חוץ וביטחון תאשר את מינוי היו"ר הבא ב-12 במאי

נתניהו, שהתקשה להחליט מי יאייש את התפקיד מאז פרישתו של ליברמן ממנו לפני כחצי שנה, צפוי להכריע בין ארבעת המועמדים בימים הקרובים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

זהותו של יו"ר ועדת החוץ והביטחון הבא עדיין לא נקבעה, אבל חברי הוועדה קיבלו היום (רביעי) זימון לדיון במהלכו יאשרו את המינוי: ב–12 במאי, יום לאחר חזרת הכנסת מפגרת האביב, צפויים הח"כים להצביע ולאשר את המלצת ועדת הכנסת על זהות היו"ר הבא.

גורמים המעורים בהליך הבחירה אמרו ל"הארץ" כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עדיין לא קיבל החלטה סופית בדבר זהות היו"ר, והוא צפוי לעשות זאת בימים הקרובים. ארבעה מועמדים מבקשים להתמנות לתפקיד היוקרתי: סגן שר החוץ, ח"כ זאב אלקין (הליכוד), יו"ר הקואליציה הפורש, ח"כ יריב לוין (הליכוד), יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ צחי הנגבי (הליכוד) ויו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח.

נתניהו התקשה להחליט מי יאייש את התפקיד מאז פרישתו של שר החוץ אביגדור ליברמן ממנו לפני כחצי שנה, והביע בעבר התנגדות מוחלטת לדרישת יש עתיד למנות את שלח לתפקיד. עם זאת, במגעים בין המפלגות נרקמה בחודשים האחרונים פשרה, לפיה שלח עשוי למלא את התפקיד כמועמד שני ברוטציה עם אחד ממועמדי הליכוד האחרים המקובלים על נתניהו.

ליברמן ונתניהו בישיבת ועדת החוץ והביטחון, ביוני 2013צילום: אמיל סלמן

השתתפותו השבוע של שר המדע, יעקב פרי (לשעבר ראש השב"כ), בפעם הראשונה בדיוני הקבינט המדיני־ביטחוני, הציתה חרושת שמועות בדבר "דיל" שנסגר בין יש עתיד לליכוד. שילובו של פרי בקבינט נידון בחודשים האחרונים בין צמרת יש עתיד ללשכת ראש הממשלה, כחלק מהמגעים למציאת פשרה סביב התעקשותה של יש עתיד למנות את שלח לתפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון. ביש עתיד ובליכוד טענו שנוכחותו של פרי בישיבת הקבינט לא נבעה מהסכם שגובש בעניינו, והעריכו כי שילובו בדיונים עתידיים יתאפשר אחרי שנתניהו יכריע בדבר זהות היו"ר הבא.

גורם בסביבתו של ראש הממשלה אמר היום כי "יש כמה אפשרויות לאיוש התפקיד, ובתקופה האחרונה הופרחו כל מיני בלוני ניסוי. נתניהו יקבל את ההחלטה הסופית ככל הנראה רק יממה או שתיים לפני ישיבת ועדת החוץ והביטחון, רגע לפני צאתו לנסיעה רשמית ליפן". לדבריו, "כל זמן שלא התקבלה החלטה, הכל פתוח". בכיר בליכוד אמר גם הוא ל"הארץ" כי ההכרעה הסופית טרם נפלה. "אי אפשר למתוח יותר את ההחלטה בנוגע לזהות היו"ר הבא, והזימון של הח"כים נעשה בעקבות החלטת בג"ץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ