תמיכה מימין ומשמאל בהצעת חוק למניעת חנינה לרוצחים

הצעת החוק, שנועדה למנוע שחרור של אזרחים ישראלים במסגרת הסכמים מדיניים, לא תחול על אסירים שכבר נשפטו ועונשם נגזר. היום ידונו בה השרים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כים מהימין ומשמאל הודיעו על תמיכתם ביוזמת חקיקה המאפשרת לשופטים לאסור על נשיא המדינה להעניק חנינה לרוצחים אותם שפטו. הצעת החוק נועדה למנוע שחרור מוקדם של רוצחים בעלי אזרחות ישראלית במסגרת הסכמים מדיניים, והיא תעלה להצבעה היום (ראשון) בוועדת השרים לחקיקה. הצעת החוק נוגעת רק לאסירים שיישפטו לאחר שהחוק ייכנס לתוקף.

יוזמי הצעת החוק, בראשם ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), הבהירו שהחוק נועד למנוע חנינה לרוצחים גם שלא על רקע מדיני. ח"כ דוד צור (התנועה), שחתם על הצעת החוק בניגוד לעמדת ראש מפלגתו ציפי לבני, הסביר שהחוק "נועד לתת, במקרים מסוימים, מדרגה נוספת מעל למאסר עולם ומתחת לגזר דין מוות".

לבני הבהירה שתתנגד לחוק משום שהוא יצמצם את מרחב התמרון במשא ומתן המדיני, אלא שצור סבור אחרת. לדבריו, "סברתי בעבר וגם כיום שנושא שחרור הרוצחים כתנאי לניהול משא ומתן אינו מוסרי ואינו גם מועיל. הפסקת הבנייה בהתנחלויות שמחוץ לגושי ההתיישבות נכון יותר". גם יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, הביע אתמול תמיכה בחוק. "אילו הייתי חבר בוועדת השרים לחקיקה הייתי מצביע בעד הצעת החוק. תמיד התנגדתי לשחרור מחבלים מרצחים עם דם על הידיים, והעובדה ששיניתי את דעתי בעסקת החייל החטוף גלעד שליט איננה נותנת לי מנוח".

ההצעה, עליה חתומים גם חברי הכנסת יריב לוין מהליכוד וישראל חסון מקדימה, קובעת כי "רשאי בית המשפט לקבוע כי מטעמים מיוחדים שיירשמו, נשיא המדינה לא יחון ולא יקל בעונשו על ידי הפחתת עונשו או המרתו". בדברי ההסבר מבהירים הח"כים כי כוונתם המפורשת היא למנוע מחוות מדיניות או עסקאות לחילופי שבויים.

הצעת חוק נוספת שתובא היום לאישור ועדת השרים קובעת כי אסירי עולם שיזכו בחנינה לא יוכלו להשתחרר מהכלא עד שלא ישלמו את הפיצוי הכספי שגזר עליהם בית המשפט. "במקרה הביטחוני, מלבד העובדה שהמחבל משתחרר, הוא יוצא פטור מכל תשלום", הסביר ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה).

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ