הערכה בליכוד: כשלו ניסיונות נתניהו לדחיית הבחירות לנשיאות

ראש הממשלה פעל לדחות את הבחירות בחצי שנה ולהקים ועדה שתבחן את נחיצות המוסד, אך לא השיג רוב לכך. מקורות שנחשפו ליוזמה: "הוא אובססיבי"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מעריכים כי לא ניתן יהיה לדחות את הבחירות לנשיאות ואלו יתקיימו בחודש יוני הקרוב. נתניהו פעל בימים האחרונים בניסיון להשיג תמיכה של סיעות הקואליציה במהלך שיביא לדחיית הבחירות בחצי שנה, שבה תוקם ועדה שתבחן את נחיצות מוסד הנשיאות וחלופות אפשריות לו.

אחד הצעדים שאמורים היו לעלות לדיון בוועדה הוא חוק שיטיל על מנהיג המפלגה הגדולה ביותר בכנסת את הרכבת הממשלה. אחד משרי הליכוד פעל בחודשים האחרונים לקדם את היוזמה אצל נתניהו, מאחר שמפלגות התנועה ויש עתיד מקדמות חקיקה דומה ממילא. החוק אמור היה לבטל את הסעיף המאפשר לנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על המועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להקמתה, בכפוף להתייעצות עם סיעות הכנסת הנבחרת. פעילים בימין העריכו אתמול שההצעה לבטל את מוסד ההתייעצות נועדה לסייע לשכנע את מנהיגי התנועה ויש עתיד, ציפי לבני ויאיר לפיד, לפעול לדחיית הבחירות לנשיאות. אלא שבינתיים נראה שלנתניהו אין רוב 
לדחיית הבחירות.

מקורות שנחשפו ליוזמה אמרו אתמול כי "נתניהו אובססיבי בניסיונותיו לדחות את הבחירות לנשיאות. זה מסובך, העיתוי - חודש לפני הבחירות - הוא עיתוי רע מאוד וספק אם ניתן יהיה לבצע את המהלך". לדברי הגורמים, "נתניהו יודע שלפיד ולבני מאוד רוצים לשנות את השיטה ברוח החוק הזה, אבל ממש לא נראה שהוא מצליח לשכנע מישהו להצטרף אליו למהלך".

נתניהו עם הנשיא פרס ועם המועמד לתפקיד ראובן ריבליןצילום: עמית שאבי

בבחירות לכנסת ה-18 זכתה קדימה בראשות ציפי לבני ב-28 מנדטים והיתה למפלגה הגדולה בכנסת, אך נשיא המדינה הטיל את הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו לאחר שרוב סיעות הבית תמכו במועמדותו בהתייעצויות שקיים עמם. מקורב לראש הממשלה אישר אתמול כי הרעיון להטיל את הקמת הממשלה על ראש המפלגה הגדולה ביותר אכן עלה לאחרונה. לדבריו, "מדובר באחד הפתרונות שנבחנו, אבל הוא פתרון שרע לימין. אין הצעת חוק כתובה, אבל היוזמה אמורה היתה לעלות בוועדה לבחינת מוסד הנשיאות - לא בטווח הזמן המיידי, אלא רק בהמשך". בימין מעריכים שחוק כזה עלול לפגוע בסיכוייהם בבחירות, בשל פיצול הכוח בין קבוצות שונות - כיפות סרוגות, חרדים ויוצאי ברית המועצות - בעוד שבשמאל, מלבד הסיעות הערביות, הפיצול הוא בדרך כלל על רקע אישי - זהותו של ראש המפלגה. במקביל לפיתרון זה אמורה היתה לעלות מחדש סוגיית כינונו של משטר נשיאותי בישראל.

עדות לכישלון של נתניהו ניתן למצוא בהודעה שפרסם שר הפנים גדעון סער בפייסבוק בסוף השבוע, בה הבהיר שהוא מתנגד לדחיית הבחירות. סער, התומך במועמדותו של רובי ריבלין לנשיאות, כתב: "אתנגד לכל ניסיון, אם יהיה כזה, לדחות את מועד הבחירות לנשיאות או לבטל את מוסד הנשיאות ערב ההתמודדות. לא משנים את כללי המשחק באמצע המשחק". בליכוד אמרו אתמול שסער לא היה מפרסם את ההודעה אלמלא העריך שדחיית הבחירות לא עומדת עוד על הפרק.

גם ח"כ חיים כץ, הנחשב לתומך מרכזי של ריבלין, פרסם אתמול הודעה בפייסבוק בה הביע התנגדות נחרצת לדחיית הבחירות. "אני וחבריי בליכוד לא ניתן יד לניסיון לשנות חוק יסוד משיקולים אישיים. ח"כ ראובן ריבלין הוא המועמד הראוי והטוב ביותר מטעם הליכוד וכולנו תומכים בו לנשיאות. נתנגד לכל ניסיון לדחות את מועד הבחירות לנשיאות או לבטלו. אני קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו לתמוך במועמד הליכוד ח"כ ראובן ריבלין לנשיאות". 

בסביבתו של נתניהו הבהירו בחודשים האחרונים כי ראש הממשלה מאוכזב מרשימת המתמודדים לתפקיד הנשיאות וכי עד כה לא הצליח למצוא מועמד מטעמו שיזכה לתמיכת הכנסת. מבין סיעות הקואליציה, רק התנועה הודיעה עד כה על מועמד מטעמה לנשיאות המדינה - ח"כ מאיר שטרית, שעדיין לא הצליח לאסוף את כל החתימות הנדרשות.

בכיר בליכוד אמר אתמול כי "המפתח להבנת הבחירות כרגע נעוץ בהחלטתו של סילבן שלום אם להתמודד או לא. אם שלום יתמודד, ספק אם דליה איציק תרוץ בבחירות, משום שסיכוייה פוחתים באופן דרמטי. אם שלום לא יתמודד, גוברים סיכוייה באופן משמעותי והיא עשויה למצוא עצמה מתחרה בסיבוב שני ראש בראש מול רובי ריבלין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ