ועדת השרים לחקיקה תצביע על החוק המאפשר הזנה בכפייה של אסירים

על פי הצעת החוק של המשרד לביטחון פנים, בית המשפט המחוזי יחליט האם לתת טיפול רפואי לאסירים שובתי רעב, גם בניגוד לרצונם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תחליט היום (ראשון) אם לתמוך בחוק שיאפשר לרופאים – בניגוד לרצונם. הצעת החוק תאפשר להאכיל בכפייה את האסירים השובתים.

על פי ההצעה, אותה יזם המשרד לבטחון הפנים, בית המשפט המחוזי יהיה הגוף שיחליט האם לאפשר לרופאי (שב"ס) להעניק טיפול רפואי בניגוד לרצונו של האסיר.

"ההחלטה בנושא הרגיש, המחייבת איזון זהיר בין שיקולים כבדי משקל, לא ראוי שתיעשה בידי גורם מינהלי או גורם רפואי האמונים על אחד מהם על היבטים מסויימים הנוגעים לשלומו ולבטחונו של שובת הרעב, אלא ראוי שתיעשה בידי בית המשפט, בערכאה המתאימה", נכתב בתזכיר החוק בנושא שהפיץ המשרד. בית המשפט יתבקש לאשר את הבקשה לאחר ששוכנע שהליכי ההידברות עם האסיר בנושא מוצו ונעשו ניסיונות משמעותיים לשכנעו לקבל את הטיפול הרפואי.

מתן טיפול לשובת רעב בניגוד לרצונו, מעורר שאלות אתיות עבור הרופא המטפל בו. "אין חולק כי הרופא, מעצם הכשרתו ובהתאם למהות תפקידו, מחוייב לעשות כל שביכולתו כדי להקל על המטופל ולסייע לו מבחינה רפואית", נאמר בתזכיר החוק. מנגד, נכתב כי "עם זאת, קיימים מצבים שבהם המטופל, מסיבותיו שלו, אינו משתף פעולה עם קבלת הטיפול הרפואי המוצע לו, ואף מתנגד באופן נחרץ לקבלת הטיפול או אף לביצוע בדיקות לאבחון מצבו הרפואי. מקרה כזה מעמיד את הרופא בפני דילמה קשה, כאשר מחד, יש לו אחריות מקצועית כלפי המטופל, אשר יש באפשרותו לסייע לו, ולעתים אף להציל את חייו, ומאידך חובה עליו לכבד את האוטונומיה של המטופל, ואין הוא רשאי לקחת ממנו את הזכות לקבל את ההחלטות הנוגעות לחייו ולבריאותו".

הצעת החוק נוסחה בעקבות שהתרחשו ב–2012. בניגוד לשביתות הרעב עד אז, השביתות לפני כשנתיים התאפיינו בכך שהשתתפו בהן מספר גדול של אסירים, חלקם תוך סיכון ממשי של חייהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ