השרים אישרו את הצעת החוק שימנע חנינה למחבלים

הצעת החוק שעברה בוועדת השרים לענייני חקיקה נועדה לסכל מחוות של שחרור אסירים, אך נוגעת רק לרוצחים שיישפטו אם וכשהחוק ייכנס לתוקף

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הבוקר (ראשון) הצעת החוק המאפשרת לשופטים לאסור על נשיא המדינה להעניק חנינה למחבלים. ההצעה, שעברה ברוב של שבעה תומכים מול שלושה מתנגדים, נוגעת רק לאסירים שיישפטו לאחר שהחוק ייכנס לתוקף. תמכו בהצעת החוק השרים גדעון סער, אורי אריאל, אורי אורבך, גלעד ארדן, לימור לבנת וסופה לנדבר, התנגדו - ציפי לבני, יעל גרמן ויעקב פרי.

יוזמי הצעת החוק, בראשם ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), הבהירו שהחוק נועד למנוע חנינה לרוצחים גם שלא על רקע מדיני. ח"כ דוד צור (התנועה), שחתם על הצעת החוק בניגוד לעמדת ראש מפלגתו ציפי לבני, הסביר שהחוק "נועד לתת, במקרים מסוימים, מדרגה נוספת מעל למאסר עולם ומתחת לגזר דין מוות". 

לבני, שהתנגדה לחוק, הסבירה הבוקר שהחוק יצמצם את מרחב התמרון במשא ומתן המדיני, אלא שצור סבור אחרת. לדבריו, "סברתי בעבר וגם כיום שנושא שחרור הרוצחים כתנאי לניהול משא ומתן אינו מוסרי ואינו גם מועיל. הפסקת הבנייה בהתנחלויות שמחוץ לגושי ההתיישבות נכון יותר". גם יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, הביע אתמול תמיכה בחוק. "אילו הייתי חבר בוועדת השרים לחקיקה הייתי מצביע בעד הצעת החוק. תמיד התנגדתי לשחרור מחבלים מרצחים עם דם על הידיים, והעובדה ששיניתי את דעתי בעסקת החייל החטוף גלעד שליט איננה נותנת לי מנוח".

ההצעה, עליה חתומים גם חברי הכנסת יריב לוין מהליכוד וישראל חסון מקדימה, קובעת כי "רשאי בית המשפט לקבוע כי מטעמים מיוחדים שיירשמו, נשיא המדינה לא יחון ולא יקל בעונשו על ידי הפחתת עונשו או המרתו". בדברי ההסבר מבהירים הח"כים כי כוונתם המפורשת היא למנוע מחוות מדיניות או עסקאות לחילופי שבויים.

שקד אמרה לאחר ההצבעה: "סוף לטירוף שחרור הרוצחים. הממשלה צריכה להדיר רגליה מלהתעסק מגזרי דין בעבירות אלו. זה מחויב במדינה שאין בה עונש מוות וקיים במדינות רבות בעולם".

השר אורי אריאל אמר בדיון על החוק כי ״הרוצחים והמחבלים צריכים לדעת שהם לא ישוחררו וזאת הרתעה משמעותית מול הטרור. ברוב מדינות העולם לא מנהלים מו״מ עם רוצחים וחוטפים וזה הרבה יותר טוב ממה שקורה במדינת ישראל בשנים האחרונות״. השר נפתלי בנט הצהיר כי מפלגתו תפעל כדי להעביר את החוק ללא עיכובים ובמהירות ואמר כי "רוצחים צריכים למות בכלא ולא לחגוג בבית. מדינת ישראל פתחה היום דף חדש ביחס למלחמה בטרור ובמחוייבותה המוסרית למשפחות השכולות".

הצעת החוק שאושרה בוועדת השרים לחקיקה

השר גלעד ארדן אמר אחרי אישור הצעת החוק כי "בניגוד לפרסומים שונים, ראש הממשלה לא הנחה את שרי הליכוד לתמוך בחוק, ואלה הצביעו בעדו בהתאם למצפונם". ארדן, שתמך בחוק, טען בדיון שהחוק אינו רחב מספיק משום שהוא לא מחייב את השופטים להחליט אם להורות על מניעת חנינה ולא קובע באילו מקרים בדיוק ניתן יהיה להחיל את הסעיף.

ח״כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה בתגובה לאישור הצעת החוק כי ״מדובר בפארסה של ממש, ראש ממשלה ששחרר עשרות מחבלים במסגרת עסקאות שונות, ועומד בראש ממשלה שבחרה במודע שחרור מחבלים על פני הקפאת התנחלויות, תומך עכשיו בחוק שימנע שחרור מחבלים. עוד הוכחה, אחת מיני רבות, לחוסר העקביות וההפכפכות הפוליטית של ראש הממשלה שלנו״.

הצעת חוק נוספת שתובא היום לאישור ועדת השרים קובעת כי אסירי עולם שיזכו בחנינה לא יוכלו להשתחרר מהכלא עד שלא ישלמו את הפיצוי הכספי שגזר עליהם בית המשפט. "במקרה הביטחוני, מלבד העובדה שהמחבל משתחרר, הוא יוצא פטור מכל תשלום", הסביר ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ