העבודה נגד דחיית הבחירות לנשיאות: ניסיון נואש של נתניהו לדחות את הקץ

בכירים בליכוד טוענים כי שרה נתניהו מעורבת במהלך של ראש הממשלה לדחיית הבחירות, בשל יחסיה העכורים עם המועמד לנשיאות ריבלין

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הודיעה, לאחר ישיבת סיעה שהתקיימה הבוקר (ראשון), כי היא מתנגדת בתוקף ליוזמת ראש הממשלה לדחות את . התנגדות מפלגת העבודה מצטרפת לעמדה דומה שהביעו חברי ליכוד, ובהם השר גדעון סער וח"כ חיים כץ. 

חברי מפלגת העבודה גינו את מה שהם מכנים "הניסיון להשחיר" את פניו של בהתמודדות לנשיא. "העובדה שיוזמה לדחיית הבחירות צצה כחודש לפני הבחירות מעלה חשד כי מניעיו של נתניהו אינם ענייניים וכי מדובר בהכפפת לוח הזמנים לצרכיו הפוליטיים של נתניהו", נכתב בהודעת המפלגה. "תאריך הבחירות לנשיאות ידוע מזה שבע שנים וכל ניסיון לדחותו כעת מנימוקים שאינם מין העניין נראים כמו ניסיון נואש של ראש הממשלה לדחות את הקץ. מפלגת העבודה קוראת לראש הממשלה לכבד את כללי המשחק הדמוקרטיים שנקבעו מראש ולגנוז את היוזמה הזאת שאינה מוסיפה כבוד לא למוסד הנשיאות, לא לכנסת ובעיקר לא לראש הממשלה עצמו".

הבוקר טענו בכירים בליכוד כי רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, מעורבת במהלך לדחיית מועד הבחירות, וזאת בשל יחסיה עם המועמד ח"כ . "בין ריבלין לבנימין נתניהו יש היסטוריה של עימותים בשנים בהן כיהן ריבלין כיו"ר הכנסת. אחד העימותים נסוב סביב פליטת פה של ריבלין, שאמר במהלך מפגש שקיים בכנסת שרעייתו לא מתערבת בקבלת החלטות. הנוכחים בחדר הבינו שריבלין מותח בכך ביקורת מרומזת על שרה נתניהו ומעורבותה בהתנהלות בעלה, למרות שריבלין הכחיש את הדברים בהמשך", אמרו בליכוד. להערכת הגורמים, "מאז, שרה נתניהו פועלת נגד בחירתו של ריבלין לנשיאות, והמהלך לדחיית הבחירות או ביטולן הוא חלק ממערכת היחסים העכורה בין הצדדים".

נתניהו בוועידת הליכוד בגני התערוכה, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

בלשכת ראש הממשלה הזכירו לאחרונה תקרית אחרת שהעלתה את חמתו של נתניהו על ריבלין, כאשר ריבלין הגיש לנתניהו מיקרופון במליאת הכנסת, וביקש ממנו להצהיר שאין סיכומים סודיים בינו לבין שאול מופז לאחר החלטת קדימה להצטרף לממשלת נתניהו בקדנציה הקודמת. לדברי גורמים בלשכה, ריבלין השפיל את נתניהו באותו האירוע, ולראש הממשלה אין כוונה למחול לו על המהלך.

אלא שגורמים טוענים כי גם המועמד האפשרי סילבן שלום נחשב לסדין אדום בעיני נתניהו, בין היתר בשל קרבתו למשפחת מוזס ולעיתון "ידיעות אחרונות". "אין ספק שנתניהו ורעייתו חוששים מפני כניסת משפחת מוזס שלום לבית הנשיא. סילבן ורעייתו ג'ודי יאפילו על הזוג נתניהו כאשר הנשיא שלום ינהל מן המשכן את הקמפיין לבחירתו לראשות הממשלה כשיסיים את הקדנציה", אמרו בליכוד.

נתניהו פעל בימים האחרונים בניסיון להשיג תמיכה של סיעות הקואליציה במהלך שיביא לדחיית הבחירות בחצי שנה, שבה תוקם ועדה שתבחן את נחיצות מוסד הנשיאות וחלופות אפשריות לו.פעילים בימין העריכו אתמול שההצעה לבטל את מוסד ההתייעצות נועדה לסייע לשכנע את מנהיגי התנועה ויש עתיד, ציפי לבני ויאיר לפיד, לפעול לדחיית הבחירות לנשיאות. אלא שבינתיים נראה שלנתניהו אין רוב 
לדחיית הבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ