על אף התנגדות הבית היהודי: חוק הירושה יחול על חד-מיניים

לאחר ששורה של חוקים הנוגעים לחד-מיניים נדחו, אושר התיקון לחוק הקיים החל רק על "איש ואשה החיים חיי משפחה". גם ישראל ביתנו התנגדה להצעה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה אישרה הבוקר (ראשון) את , כך שיחול גם על זוגות חד-מיניים. הצעת החוק מכירה לראשונה בזכותם של גברים ונשים לזכות בירושת בני זוגם גם בקרב זוגות חד־מיניים. שרי התנועה, יש עתיד והליכוד תמכו בהצעה. שרי הבית היהודי וישראל ביתנו הצביעו נגד. 

לפי נוסח החוק המקורי, דיני הירושה חלים כיום חל על זוגות נשואים לצד "איש ואשה החיים חיי משפחה במשק בית משותף". שרת המשפטים שקידמה את החוק, הבהירה כי היא מתנגדת לנוסח זה והחליטה לשנותו כך שיחול גם על "בני זוג החיים חיי משפחה במשק בית משותף", נוסח עמום הכולל גם זוגות חד־מיניים. לדבריה, "חוק הירושה נחקק בשנת 1965, אך החברה הישראלית כיום מתקדמת ומכילה הרבה יותר. משפחות בשנת 2014 מגוונות הרבה יותר משהיו בשנות ה–60, ולכן רק נכון שהחקיקה הרלוונטית תשתנה בהתאם". 

ההצעה אושרה לאחר שבחודשים האחרונים הצליחה הבית היהודי לקבור שורה של חוקים שביקשו להכיר בזוגיות חד־מינית ולקדם את מעמדה של הקהילה הגאה בישראל. כך, למשל, הפיל שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) את חוק הפונדקאות לזוגות חד־מיניים וליחידנים, באמצעות ערר שהגיש לממשלה על ההחלטה שקיבלו השרים לקדמו. אריאל ערער על ההחלטה בנימוק שהחוק, המאפשר גם לזוגות חד־מיניים להשתמש בשירותי פונדקאות, מציב שאלה "מוסרית וערכית" בנוגע לדרך שבה "צריכה להיראות משפחה במדינת ישראל".

במקביל, בחודשים האחרונים הבהירו במפלגתו, כמו גם בישראל ביתנו, כי לא יאפשרו את קידומן של הצעות החוק של יש עתיד והתנועה לכינון ברית זוגיות בישראל, כל עוד אלו כוללות הכרה בזוגיות חד־מינית. מנגד, הקואליציה הצליחה לקדם בכנסת הנוכחית חוקים הנוגעים להשוואת מעמדם של ילדים לזוגות חד־מיניים לאלו של הורים הטרוסקסואלים ולמניעת אפליה על רקע נטייה מינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ