יש עתיד נכנעה: אלקין ולוין ינהלו ברוטציה את ועדת חוץ וביטחון

לוועדה לא מונה יו"ר במשך יותר מחצי שנה. מפלגתו של לפיד אמורה לקבל סגן שר נוסף במשרד בכיר, אך מועמדה ליו"ר ח"כ שלח אמר כי אינו מעוניין בתפקיד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

לאחר שבה התנהלה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת , אישרה היום (שני) ועדת הכנסת את מינוים לתפקיד של סגן שר החוץ זאב אלקין ויו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין (הליכוד ביתנו) - שימלאו אותו לסירוגין. יש עתיד, שדרשה למנות ליו"ר את ח"כ עפר שלח והתנגדה להסכם הרוטציה, אמורה על פי הסיכום בינה לבין הליכוד לקבל פיצוי בדמות סגן שר נוסף במשרד בכיר, אלא ששלח אמר היום כי אינו מעוניין בתפקיד וכעת לא ברור מי יתמנה במקומו.

הסיכום מהווה הישג לנתניהו מול יש עתיד, שתבעה במשך חודשים למנות את שלח ליו"ר הוועדה. בשבועות האחרונים הביעו במפלגה התנגדות חריפה להסכם הרוטציה המתגבש, ואנשיה דחו על הסף את הצעות לשכת נתניהו לתפקידים חלופיים עבור שלח. למרות זאת הצליח נתניהו להשאיר את הוועדה הרגישה בשליטת מפלגתו וסיים את המשבר שנוצר סביב התפקיד. אחד מחברי הכנסת אמר היום: "נתניהו הצליח להפיל את לפיד בפח. הוא שכנע אותו לקחת תפקיד של סגן שר למרות הביקורת שתימתח על מפלגתו אחרי שפעלה . לפיד גם הפסיד את ועדת החוץ והביטחון וגם חטף ביקורת ציבורית".

על פי הסיכום בין לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו ויש עתיד, מי מבין שני יושבי הראש שלא יכהן בתפקיד בזמן נתון יהיה יו"ר הקואליציה - למעט תקופת חפיפה קצרה שבה יכהן אלקין בשני התפקידים במקביל. אלקין ימלא ראשון את התפקיד, כך שלוין ימשיך בתפקידו עד לסיום כנס הקיץ בסוף יולי, אף שהודיע בסוף הכנס הקודם על פרישתו מהתפקיד. אלקין כבר הגיש היום מכתב התפטרות מתפקידו במשרד החוץ. ההסכם טעון את אישורה של ועדת החוץ והביטחון, וחבר הוועדה עמר בר-לב (העבודה) הודיע היום כי יתנגד להסכם הרוטציה מכיוון שהוא יפגע קשות בתפקודה.

לוין (מימין) ואלקין בכנסתצילום: אמיל סלמן

בדיון בוועדת הכנסת מתחו החברים ביקורת על במינוי היו"ר. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "היום התברר שאת הקומבינה שעשיתם יכולתם לעשות מזמן ולא לבזות את הכנסת. יש עתיד הם נמר של נייר, הם ויתרו על הכל. יש עתיד לא מקבלת דבר וחצי דבר, סגן שר זה סתם כלום". חברו לסיעה אורי מקלב אמר כי "העובדה שלא היה יו"ר קבוע לועדה גרמה נזק, זה משקע שקשה לשקם. גופים גדולים התרגלו שאין להם חובת דיווח". ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר: "כל העסק נראה על הפנים. יש עתיד יצאה בתוקף נגד המוסד המיותר של סגן שר, ועכשיו הם דורשים עוד מינוי כזה". ח"כ איתן כבל (העבודה) התייחס לפנייה לבג"ץ בנושא ואמר כי "בלי , דבר לא היה זז". ח"כ צחי הנגבי (הליכוד-ביתנו), שהוזכר גם הוא כמועמד לתפקיד יו"ר הוועדה, הודה כי "נאמרו כאן דברי תורה מוצדקים כלפי הקואליציה".

מקורות המעורים במגעים בין לשכת נתניהו ויש עתיד אמרו כי לשלח הוצע לכהן כסגן שר, או לחלופין לנהל ברוטציה את הוועדה היוקרתית לענייני תקציב הביטחון - נושא שבו עסק רבות לפני שנבחר לכנסת. לפיד הביע בשבועות האחרונים עניין בראשות הוועדה, שתסייע לו לקדם קיצוצים בתקציב הביטחון. בהודעה שפרסמה היום יש עתיד נאמר שאחד מחברי הכנסת של המפלגה ימונה לסגן שר, אך לא צוין כי מדובר בשלח. סגן שר מטעם יש עתיד עשוי להחליף את אלקין כסגן שר החוץ או את סגן שר הביטחון דני דנון, שיוזז במקרה כזה למשרד החוץ.

יש עתיד חרתה על דגלה את צמצום מספר סגני השרים וקידמה את  המגביל את מספרם לארבעה החל מהממשלה הבאה, עיקרון שנכלל גם בהסכם הקואליציוני בינה לבין הליכוד. בראיון לגלי צה"ל לפני כשנה, עם הקמת הממשלה, אמר שלח כי הוא שמח שלא מונה לסגן שר הביטחון והסביר כי מדובר ב

מאז נבחרה הכנסת המכהנת מילא שר החוץ אביגדור ליברמן את תפקיד יו"ר הוועדה, לאחר שהשעה עצמו מתפקידו כשר בשל ההליכים המשפטיים נגדו. עם בנובמבר האחרון שב ליברמן , והוועדה נותרה ללא יושב ראש. מאז עמד התפקיד במוקד מחלוקת בין מפלגות הקואליציה. ביש עתיד טענו כי העובדה שאיש משרי ישראל ביתנו לא פינה את כסאו עם שובו של ליברמן לממשלה מהווה הפרה של האיזון הקואליציוני, ודרשו כפיצוי את ראשות ועדת החוץ והביטחון.

מכתב ההתפטרות של זאב אלקין מתפקיד סגן שר החוץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ