לפיד, בנט ולבני סירבו לומר אם יתמכו ביוזמת נתניהו לדחיית הבחירות לנשיאות

ראשי הסיעות בקואליציה יושבים על הגדר בסוגייה הבולטת עם פתיחת מושב הכנסת. ישראל ביתנו: נתמוך בדחיית הבחירות אם נעבור למשטר נשיאותי

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

השרים יאיר לפיד, נפתלי בנט וציפי לבני, ראשי המפלגות בקואליציה, סירבו לומר היום (שני) אם יתמכו בדחיית הבחירות לנשיאות המדינה, והשאירו פתח לקידום יוזמת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדחיית הבחירות בחצי שנה. לעומתם, גורמים ב"ישראל ביתנו" הודיעו היום כי יתמכו בדחיית הבחירות לנשיאות אם שיטת המשטר בישראל תוסב למשטר נשיאותי.

בעוד שלפיד ובנט לא הסכימו להתייחס לנושא כלל, השרה לבני הבהירה שהצעה כזאת עדיין לא הונחה לפתחה. לדבריה, "אם יהיה משהו מעשי ולא רק דיבורים, אנחנו נתכנס ונגבש החלטה ברורה". לבני הוסיפה כי פנו אליה בנושא, אך היא לה נתנה את הסכמתה למהלך. "הבהרתי שהחלטה כזאת תתקבל רק אחרי דיון בסיעה. אני אפעל רק משיקולים ענייניים וחוקתיים". גורם בבית היהודי אמר ל"הארץ" כי "אין סיבה שנציג כרגע עמדה ברורה. אנחנו יכולים לשבת בינתיים על הגדר כדי לבחון את ההצעה של נתניהו. גם לנו וגם ללפיד אין מועמד לנשיאות, כך שהמלחמה הזאת היא לא המלחמה שלנו. ניתן לנתניהו להציג הצעה ואז נחליט בעניין".

מנגד, יו"ר האופוזיציה ומפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, אישר אתמול שקיבל פניה ברורה מלשכת ראש הממשלה לתמוך בדחיית הבחירות. "גם לאופוזיציה הגיעה פניה, ודחיתי אותה לאלתר. לא אתן להכפיף את הדמוקרטיה הישראלית לגחמותיו של ראש הממשלה, ונעשה הכל כדי שהבחירות יתקיימו בזמן״. יו"ר מרצ, זהבה גלאון, תקפה את נתניהו ואמרה שהמהלך לביטול מוסד הנשיאות הוא ״רמיסה גסה וחסרת בושה של מעט הכבוד שעוד נשאר לדמוקרטיה שלנו״. לדבריה, ״הוא מעיד על אובדן עשתונות והיסטריה מוחלטת של ראש הממשלה, שהנקמנות האישית שלו מעבירה אותו על דעתו״.

לפיד ובנט בהצבעת הכנסת על חוק המשילות, לפני כחודשייםצילום: אוליבייה פיטוסי

יור הקואליציה, יריב לוין, העריך היום שהסיכויים לדחיית הבחירות לנשיאות אינם גבוהים. לדבריו, ״אני לא יודע להעביר הצעת חוק כזאת אם חמשת ראשי סיעות הקואליציה לא תומכים בו״. לבד מההתנגדות העזה בקואליציה למהלך, סד הזמנים לחקיקה לוחץ: על פי ההערכות, למקדמי החוק יהיו שבועיים לכל היותר כדי להספיק להשלים את החוק.

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, שהתייחס היום גם הוא לסוגיה, הבהיר כי למרות גל הפרסומים בנושא בכלי התקשורת, בכוונתו להודיע בשבוע הבא כמתוכנן על המועד בו ייערכו הבחירות. "אני קורא על תיאוריות שונות בתקשורת בנושא הבחירות לנשיאות, אך זה אינו משקף בשום צורה את מה שאני מודע לו", אמר אדלשטיין. "השבוע אקיים התייעצויות וסבב שיחות עם כל מי שהודיע על כוונתו להתמודד. במהלך השבוע הבא אודיע על המועד בו ייערכו הבחירות לנשיאות. הודעה של כמה שבועות מראש תאפשר לכל חברי הכנסת להתכונן להצבעה החשובה במליאה ולוודא נוכחות מלאה. כל ההליכים יתקיימו על פי התקנון, כנדרש ובאופן מוקפד".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ