יש עתיד בלמה את הצעת החוק של הבית היהודי למניעת חנינה למחבלים

בעקבות הערר שהגיש השר פרי, קידום החוק השנוי במחלוקת יעוכב בחודשים. השר בנט: זה אות קלון ליש עתיד, הם מסכנים חיי אדם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יום לאחר שוועדת השרים לחקיקה אישרה את החוק המאפשר מניעת חנינה ממחבלים, הגיש השר יעקב פרי (יש עתיד) ערר על ההחלטה. בעקבות זאת, החוק שיזמה ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) לא יועלה להצבעה ביום רביעי הקרוב, וספק אם יקודם בחודשים קרובים. 

שרי הממשלה רשאים להגיש ערר על החלטות ועדת השרים לחקיקה לוועדה עצמה או לממשלה. פרי בחר להגיש את הערר לממשלה, כך שראש הממשלה יצטרך להחליט בעצמו על הבאת החוק לדיון מחודש. אלא שרובם המוחלט של העררים שהוגשו לממשלה בשנים האחרונות לא הובאו לדיון מחודש כלל ו״נקברו״.

בערר שהגיש הערב (שני), השר פרי כותב בין היתר כי ״קבלת הצעת החוק עשויה לפגוע משמעותית ביכולתה של הממשלה לקבל החלטות בנוגע להמשך התהליך המדיני ולהיות בעלת השלכות כבדות משקל בכל המישורים״.

השר פריצילום: מיכל פתאל

פרי מסביר כי בניגוד לטענות יוזמי החוק, לפיהן הוא הוגש כדי לאפשר לשופטים למנוע שחרור רוצחים, המניע העיקרי שלו הוא לחבל בתהליך המדיני. ״דברי ההסבר של ההצעה מציינים במפורש כי מטרתה של ההצעה הינה להצר את שיקול הדעת של הממשלה בבואה לחתום על הסכמים לשחרורם של מחבלים הן במסגרת עסקאות לשחרורם של שבויים והן בצעדים מדיניים״. בסביבתו של פרי אמרו כי המהלך ״נועד למנוע את ההצעות הקיצוניות של הבית היהודי המנסות לפגוע בכל תהליך מדיני עתידי״. לדבריהם, ״למי שהיה ספק - אין ברית בין יש עתיד לבית היהודי״.

השר נפתלי בנט אמר בתגובה כי "בלימת חוק נגד שחרור המחבלים היא אות קלון ליש עתיד, כל יום שהחוק הזה מתעכב יכול לסכן חיי אדם. אנחנו נפעיל את כל הכלים העומדים לרשותנו ובכלל זה בלימת חוקים של יש עתיד עד שנעביר את החוק הזה. אין ולא תהיה לי סובלנות וסבלנות למשחקים פוליטיים על חשבון חוקים חיוניים לבטחון אזרחי ישראל"

הפגנה נגד שחרור אסירים, אשתקדצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ שקד מסרה בתגובה לערר "הערב מתבררת האמת העגומה שפוליטיקה קטנה חזקה יותר מדמם של אזרחי מדינת ישראל. בעבר הביע השר פרי בפני ובפני שותפי ח"כ דוד צור תמיכה בחוק כך שהגשת הערר תמוהה בעייני. עצוב ששיקולים פוליטיים צרים מכתיבים את התנהלותה של מפלגת יש עתיד. כיצד ייתכן שראש שב"כ לשעבר תומך בשחרור רוצחים? נשתמש בכל הכלים הפרלמנטריים שעומדים לרשותינו על מנת להעביר את הצעת החוק החשובה והמוסרית הזו".

השרה יעל גרמן (יש עתיד) הגישה היום גם היא ערר על חוק של הבית היהודי. הערר הוגש בעקבות החלטת ועדת השרים לתמוך בחוק האוסר על אפליית התנחלויות, שהגישה ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי). הצעת החוק מבקשת לשים קץ ליחס המפלה שנותנות חנויות או חברות שונות להתנחלויות. 

גורמים ביש עתיד טענו היום שלצד ההיבטים הערכיים בהגשת העררים על שתי הצעות החוק, יש במהלך משום הבעת מחאה על הערר שהגיש השר אורי אריאל על חוק הפונדקאות שהעבירה גרמן בוועדה לפני שבועות אחדים, ומאפשר גם לזוגות חד מיניים להיעזר בשירותי פונדקאות בישראל. עד היום לא נמצא פתרון שייאפשר את קיומה של ההצבעה החוזרת עליו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ