לפיד בולם את נתניהו: "אתנגד לכל יוזמה לדחיית מועד הבחירות לנשיאות"

לפיד לא המתין לפגישה עם נתניהו וציין כי "אין מקום לשינוי זה". גורמים בליכוד: ההצהרה היא כיפוף ידיים לאחר שיש עתיד הפסידה את ועדת חוץ וביטחון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד הודיע היום (שלישי) כי לא ייתן ידו לדחיית הבחירות לנשיאות ובכך, ככל הנראה, הביא לקבורת יוזמת ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אתנגד לכל יוזמה לדחיית הבחירות לנשיאות. זהו שינוי חוקתי שאין מקום שייעשה בחופזה וברגע האחרון", אמר לפיד.

נתניהו התכוון להיפגש עם לפיד ועם ראשי מפלגות הקואליציה האחרים עם שובו מיפן, כדי ללחוץ עליהם לקבל את היוזמה. אלא שלפיד לא המתין והחליט לצאת בהצהרה חד משמעית שטורקת את הדלת מאחורי היוזמה.

גורמים בליכוד מתחו ביקורת על לפיד, וטענו כי הוא נוקם  בנתניהו "לאחר ההחלטה שלא לתת לעפר שלח לכהן כיו"ר ועדת החוץ והביטחון". לדבריהם, "אין ספק שההצהרה של לפיד היא עוד כיפוף ידיים, אחרי שיש עתיד איבדה את כסא יו"ר ועדת החוץ והבטחון ובגלל הביקורת הציבורית נגד יש עתיד שהסכימה לקבל סגן שר נוסף כפיצוי".

נתניהו ולפיד במליאת הכנסת, אשתקדצילום: אמיל סלמן

מקורביו של נתניהו בליכוד מתלבטים כעת כיצד לפעול - האם לוותר על המהלך כולו, או לחפש מועמד מטעמם שינסה לסחוף את הכנסת. “שאלת המפתח כרגע היא האם סילבן שלום יתמודד. על פי ההערכות במפלגה, הוא לא ירוץ בסופו של דבר. לאף אחת מהמפלגות בקואליציה, למעט התנועה, אין כיום מועמד מוביל ובעל משקל שהממשלה כולה יכולה להתאחד סביבו. בהחלט יש סיכוי שריבלין ייקח את כל הקופה ויוכתר בסופו של דבר כמועמד הרשמי, על אפו וחמתו של נתניהו", אמרו בליכוד.

לצד ההכרזה של לפיד, גברו היום הקולות בכנסת נגד היוזמה. חמישה חברי כנסת הצהירו שיצביעו נגד היוזמה גם אם תוטל עליהם משמעת קואליציונית שתחייב אותם לתמוך בה. לצד החמישה, חברי הכנסת מירי רגב, חיים כץ ורובי ריבלין מהליכוד, מאיר שטרית ועמרם מצנע מהתנועה, הודיעו למעלה מעשרה שרים וחברי כנסת נוספים על התנגדותם העקרונית למהלך, בהם השרים גדעון סער, משה (בוגי) יעלון, יעקב פרי, עמיר פרץ, אורי אורבך ואורי אריאל, וכן חברי הכנסת עפר שלח, איילת שקד, אלעזר שטרן ודוד צור. יעלון, שהתייחס היום לראשונה לנושא אמר כי הוא "תומך בהמשך קיומו של מוסד הנשיאות ולא מכיר שום הצעה קונקרטית אחרת".

ההצהרה של לפיד התקבלה בהפתעה בסביבת נתניהו. לאורך כל היום הביעו מקורביו שכנוע עמוק ביכולתם להוביל את המהלך בממשלה, אך הביעו ספקנות באשר ליכולת לגבש רוב בהצבעה בכנסת. "החוק יעבור בוודאות בממשלה, אם יעלה להצבעה, גם אם כמה שרים יחליטו להתנגד לו", אמר היום בצהריים גורם המקורב לנתניהו. לדבריו, "השאלה הגדולה היא האם תהיה משמעת קואליציונית או סיעתית, ואילו חברי כנסת יעזו לצאת ולהצביע נגדה", הוסיף הגורם.

יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, העריך השבוע שלוח הזמנים מחייב את העברת החוק בתוך שבועיים לכל היותר מיום הצגתו כתזכיר ועד ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית. בלשכת ראש הממשלה הביעו תקווה שניתן יהיה להביא את החוק לממשלה כבר ביום ראשון הקרוב.

אף שאיש לא יודע אם החוק יובא כלל להצבעה בכנסת, בסביבת ראש הממשלה כבר מאיימים בהטלת עונשים על שרים וחברי כנסת סוררים. בכיר בקואליציה אמר היום כי "נטיל משמעת ברזל על הח"כים והשרים. אם מירי רגב תצביע נגד החוק, יהיו לזה השלכות. אפשר לקחת לה את ועדת הפנים שבראשה היא עומדת. אי אפשר להיות חלק מהקואליציה ולהצביע נגדה". רגב אישרה ל"הארץ" כי בכוונתה להצביע נגד החוק, בכל מצב.

מתנגד בולט אחר, השר גדעון סער, מעורר דאגה רבה אצל ראש הממשלה נתניהו.  סער פרסם לאחרונה הודעה בפייסבוק בה הביע התנגדות נחרצת לדחיית הבחירות ותמיכה פומבית במועמדותו של רובי ריבלין. אלא שראש הממשלה מעריך שהמהלך של סער איננו תמים. להערכתו, שר הפנים חותר תחתיו ובונה את הקמפיין שלו על ראשות הליכוד לקראת הבחירות. על פי התיאוריה שמעוררת בהלה אצל נתניהו, סער מעוניין בריבלין כנשיא כדי שזה יטיל עליו את הקמת הממשלה הבאה.

"האם סער מורד? האם הוא יצביע יחד עם הממשלה? זה לא ברור כרגע", אמרו היום בליכוד. בסביבתו של סער אמרו בתגובה כי, "כמו בנימין נתניהו, סער תמך במועמדותו של רובי ריבלין לנשיאות ב-2007. מטעמים ענייניים, ריבלין הוא המועמד הטוב ביותר גם כיום. סער לא שינה את עמדתו".

במערכת הפוליטית חיכו לחזרתו של נתניהו מיפן ולסבב פגישות שהוא תכנן עם ראשי מפלגות הקואליציה בניסיון לשכנע אותן לתמוך במהלך. "נוסח מסמך דחיית הבחירות ברור", אמר גורם המעורה במגעים עם סיעות הקואליציה. לדבריו, "יש הסכמה עקרונית של ראשי סיעות הקואליציה שהמצב הנוכחי גרוע. יש מי שחושב שהבעיה היא זהות המועמדים לנשיאות ויש מי שחושב שצריך לשנות את המשטר בישראל. הבעיה היא שהשותפות הקואליציוניות לא ילכו איתנו על המהלך אם לא תהיה הסכמה ברורה על תוצאותיו: האם הולכים לדחות את הבחירות כדי לגבש שינוי בשיטת המשטר, או שהמהלך נועד לתת שהות למציאת מועמדים טובים יותר. וזה בדיוק מה שנתניהו ינסה לפתור בימים הקרובים".

המהלך הפוליטי של לפיד הוא פגיעה נוספת בלכידת סיעות הקואליציה בשבוע האחרון. זאת אחרי הסכסוך המתמשך בין יש עתיד והבית היהודי סביב הערר שהגיש השר אורי אריאל נגד חוק הפונדקאות שיזמה יעל גרמן והביא להקפאתו. כנקמה, הגיש אתמול השר פרי בשם יש עתיד ערר על החוק למניעת חנינה למחבלים, שקידמה יו"ר סיעת הבית היהודי, איילת שקד. בבית היהודי מיהרו לנקום והגישו היום ערר על ארבעה חוקים של יש עתיד שעברו בוועדה ביום ראשון.

לצד העימות הזה לפיד היה מעורב בעימות עם שר הבטחון, משה (בוגי) יעלון, שמחה על הפגיעה בתקציב מערכת הבטחון. לפיד מיהר להודיע כי יישא בעלות טקס האזכרה לנפגעי הטבח במעלות, לאחר שמשרד הביטחון משך את המימון בסך 10,000 שקלים בעקבות הקיצוץ. לפיד התעמת השבוע גם עם מפלגות האופוזיציה, בראשן המפלגות החרדיות והערביות, בעקבות הקריטריונים שפרסם הנותנים עדיפות משמעותית ליוצאי צבא ברכישת דירות ללא מע"מ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ