יהונתן ליס
יהונתן ליס

מערכת הבחירות לנשיאות המדינה יוצאת לדרך: יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד), צפוי להכריז מחר על התאריך בו יתקיימו הבחירות לנשיאות. ההכרזה צפויה לסתום את הגולל על יוזמת ראש הממשלה לדחיית הבחירות ולאפשר למועמדים השונים להגיש את טפסי התמודדותם. אדלשטיין צפוי לכנס את נשיאות הכנסת לדיון התייעצות, לאחר ששוחח בשבוע שעבר עם המועמדים לתפקיד.

אדלשטיין מתלבט בין ארבעה תאריכים: ימים שלישי או רביעי, 10 או 11 ביוני, או לחלופין, המועד המועדף עליו נכון להיום, שבוע לאחר מכן ב–17 או ב–18 ביוני. “הבחירות לנשיאות אמורות להמשך יום שלם, ולכן לא ניתן לקיים יום דיונים רגיל במליאה. לכן, ככל הנראה, הבחירות לא יתקיימו בימי שני אלא בימים הנוספים בהן הכנסת פעילה, כלומר ימים שלישי ורביעי”, הסביר גורם בכנסת.

ההכרזה על מועד הבחירות צפויה לקבוע גם את המועד האחרון להגשת מועמדות לתפקיד הנשיא, לצד עשר החתימות הנלוות. על פי חוק יסוד: הנשיא, המועמדים רשאים להגיש את טפסי השתתפותם עד עשרה ימים לפני הבחירות. המשמעות היא שאם הבחירות לנשיאות יתקיימו במועד הקרוב ביותר, 10 ביוני, למתמודדים יינתנו 12 ימים בדיוק, החל ממחר, כדי לנסות ולגייס רשימה של עשרה תומכים. לחברי הכנסת אסור להגיש את חתימתם לתמיכה ביותר ממועמד אחד.

אדלשטיין עם ליברמן במליאת הכנסתצילום: אורן נחשון

במקביל, סיעת יש עתיד עשויה לקיים מחר דיון, שנדחה מן השבוע שעבר, בנושא תמיכת חבריה במועמדים לנשיאות. יו"ר המפלגה, יאיר לפיד, עשוי להתיר לחכי"ם לחתום למועמדים חיצוניים ולהכשיר את הצטרפותם למירוץ. כך, עשויים מועמדים כגון פרופ' דן שכטמן, השופטת דליה דורנר ויו"ר הכנסת לשעבר, דליה איציק להשלים את מספר החתימות הדרוש להם כדי להצטרף להתמודדות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ