הבחירות לנשיאות ייערכו ב-10 ביוני

גורמים בסביבת סילבן שלום אמרו כי יחליט סופית אם להתמודד עד אמצע השבוע הבא. ריבלין פנה הבוקר לח"כים בבקשה שיתמכו במועמדותו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הודיע היום (שני) בצהריים כי הבחירות לנשיאות ייערכו ב-10 ביוני. ההכרזה על מועד הבחירות קובעת גם את המועד האחרון להגשת מועמדות לתפקיד הנשיא, לצד עשר החתימות הנלוות. על פי חוק יסוד: הנשיא, המועמדים רשאים להגיש את טפסי השתתפותם עד עשרה ימים לפני הבחירות. מכיוון שהבחירות לנשיאות יתקיימו במועד הקרוב ביותר, 10 ביוני, למתמודדים יש שמונה ימים בדיוק, החל מהיום, כדי לנסות ולגייס רשימה של עשרה תומכים. לחברי הכנסת אסור להגיש את חתימתם לתמיכה ביותר ממועמד אחד.

עד כה רק חברי הכנסת בנימין בן אליעזר וראובן ריבלין הצליחו לגייס עשר חתימות של חברי כנסת, ואילו השר סילבן שלום עדיין מתלבט אם להכריז על מועמדותו. יתר המועמדים שהכריזו על כוונתם להתמודד אך טרם גייסו עשר חתימות הם השופטת בדימוס דליה דורנר, פרופ' דן שכטמן, חבר הכנסת מאיר שטרית וחברת הכנסת לשעבר דליה איציק. 

סיעת יש עתיד נתנה לח"כים שלה חופש לתת את חתימתם למועמדים שיראו לנכון. תינתן עדיפות למועמדים שלא מכהנים בכנסת, נמסר מהמפלגה.

גורמים בסביבתו של השר שלום אמרו כי הקדמת הבחירות לא תפגע בסיכויו להתמודד וכי הוא יקבל החלטה סופית בעניין עד יום שלישי. היום שוחח שלום עם נתניהו פעם נוספת לקראת ההכרעה על התמודדותו.

מאיר שטרית התייחס לפרסומים אתמול על הסכם הפיצויים שאליו הגיעו הוא ורעייתו עם עוזרת הבית שלהם, ואמר כי "מצער אותי לראות לאיזה שפל מגיעים יריבים פוליטיים במרוץ.  מי שמנהל מערכת של הטלת רפש לא ראוי להיות נשיא בישראל". בנימין בן אליעזר בירך את יו״ר הכנסת אדלשטיין על הודעתו וקרא לחברי הכנסת לתת בו את אמונם. ״אני תקווה שחברי הכנסת יצביעו עבור מי שמייצג נאמנה את הפסיפס הייחודי של אזרחי ישראל ויפעל לדיאלוג בין כלל האוכלוסיות", אמר, "אני קורא לחבריי המועמדים לנהל הליך בחירות הוגן, אשר מכבד את מוסד הנשיאות".

ריבלין, 75, שימש יו"ר הכנסת הקודמת וכן כיהן כשר התקשורת. בן אליעזר, 78, המועמד מטעם מפלגת העבודה, שימש בעבר שר הביטחון ויו"ר המפלגה. הוא צפוי לעבור בקרוב השתלת כליה, שתתקיים ככל הנראה לפני מועד הבחירות. 

שכטמן, 72, זכה בפרס נובל לכימיה ב–2011 הודות למחקרו המהפכני בתחום הקריסטלוגרפיה - חקר הגבישים - שנערך בתחילת שנות ה-80. הוא הישראלי העשירי שזכה בפרס היוקרתי. דורנר, 80, המכהנת היום כנשיאת מועצת העיתונות, כיהנה כשופטת בבית המשפט העליון 2004-1993.

שטרית, 66, החל את דרכו הפוליטית כראש מועצת יבנה ובהמשך ראש העיר. במשך כ-20 שנה כיהן כחבר הכנסת מטעם הליכוד. כאשר הקים אריאל שרון את קדימה ב-2005 הצטרף אליו, ובמערכת הבחירות האחרונה חבר למפלגתה של לבני. שטרית כיהן בין היתר כשר האוצר, הפנים, החינוך, המשפטים והשיכון. איציק, 62, משמשת כיום דירקטורית אצל רמי לוי וכן בתאגיד מחזור הבקבוקים אל"ה, וכן נשיאת מיזם "ססמה לכל תלמיד". 

הכרזת אדלשטיין סתמה את הגולל על יוזמת ראש הממשלה לדחיית הבחירות ולאפשר למועמדים השונים להגיש את טפסי התמודדותם. "מוסד הנשיאות בעיני הוא מוסד חשוב המהווה סמל לאחדות העם, במיוחד בעיתות משבר וקונפליקט", אמר היום אדלשטיין, "לצערי ואני בטוח שלצער כולנו, עד עתה המירוץ הנוכחי התאפיין בהכפשות ובדה-לגיטימציה. התנהלות שלטעמי ביזתה את התהליך ופגעה קשות במוסד החשוב הזה. אני רוצה לאחל לכל המתמודדים הצלחה, אך יותר מזה: מבקש ואף דורש, בשמי, בשם הכנסת ובשם העם בישראל: לנהוג בהדר, בכבוד, בהגינות, במוסר וביושר – אחד כלפי השני וכולם כלפי המוסד״.

הבוקר שיגר ח"כ ראובן ריבלין (הליכוד) מכתב לחברי הכנסת שבו ביקש את תמיכתם בבחירות לנשיאות המדינה. זמן קצר לפני שהשר סילבן שלום צפוי להחליט אם להתמודד במירוץ, כתב ריבלין לח"כים כי בכוונתו לצקת תכנים של הידברות ופיוס בין חלקי העם אם ייבחר לנשיא.

"זכיתי לאמונכם כיושב ראש הבית הזה, כמי שאחראי למהלכה התקין וההגון של מטוטלת הוויכוח", כתב, "כעת אני מבקש את אמונכם לכהונת נשיא המדינה על מנת לעשות את משכן הנשיא לבית השותפות, ההידברות וההבנה. אל מול כובד האחריות וגודל האתגר, הנני עומד לפניכם בענווה ומבקש את אמונכם ואת תמיכתכם". 

אתמול נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נוטה להעניק לשלום "תמיכה שקטה" אם יתמודד. זאת כעשרה ימים לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, סגר את תיק הבדיקה נגד שלום, שנחשד בביצוע עבירות מין לכאורה בעובדותיו לשעבר. 

בכירים בליכוד אמרו ל"הארץ" כי המהלך נועד להקנות לשלום את תמיכתם של 11 חברי ישראל ביתנו, שהבהירו כי יתמכו בכל מועמד שראש הממשלה יורה להם. "הכוח הגדול של ביבי הוא להביא את איווט והח"כים שלו. מעבר לזה, שלום לא זקוק לתמיכה או לסיוע. מול הליכוד, הוא יכול לגייס קולות בכוחות עצמו", הסביר בכיר בליכוד.

במקביל, הימנעותו של נתניהו מהבעת תמיכה רשמית בשלום נועדה לסייע לו לחמוק מביקורת ציבורית על רקע פרשיית ההטרדות המיניות. לדברי גורם בליכוד, "נתניהו מתלבט כעת אם להביע תמיכה פומבית או להסתפק בתמיכה שקטה. יש מי שאמר לו שתמיכה פומבית עשויה דווקא להזיק לשלום בהתמודדות".

גורמים המעורים במגעים אמרו אתמול כי "סגירת הדיל מתמהמהת, בין היתר בגלל החשדנות של שני הצדדים. יש כאן מצב של ביצה ותרנגולת. סילבן לא רוצה להכריז על מועמדות מבלי שהוא משוכנע ברוח הגבית של נתניהו. ראש הממשלה, לעומת זאת, לא רוצה להצהיר על תמיכה בסילבן ולפעול לטובתו ואז לגלות שסילבן חטף רגליים קרות בגלל הביקורת הציבורית עליו והתקפל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ