ועדת חוקה החליטה לדון בשקיפות החטיבה להתיישבות - ודחתה אותו למועד לא ידוע

הועעדה היתה אמורה לדון בהחלת חוק חופש המידע על החטיבה, המשמשת גם כזרוע ביצועית להקמת תשתיות בהתנחלויות. ח"כ שטרן: "פגיעה בדמוקרטיה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה של הכנסת החליטה היום (רביעי) לקיים דיון חוזר בבקשת שרת המשפטים, ציפי לבני, להחיל את חוק חופש המידע על החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית. אלא שיו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), הבהיר שאין בכוונתו לקבוע מועד לדיון חוזר ובכך, למעשה, הוא עשוי להוביל לקבורתו של המהלך.

החטיבה להתיישבות משמשת כזרוע הביצועית של הממשלה בענייני התיישבות והקמת תשתיות, בין היתר בהתנחלויות. מאחר שעל החטיבה לא הוחל עד כה חוק חופש המידע, העברת התקציבים ממנו לפרוייקטים השונים לא מתבצעת בשקיפות ולא ניתן לדעת מה היקף ההשקעה המעשית של הממשלה בהתיישבות בהתנחלויות.

היום קיימה הוועדה הצבעה על בקשתם של חברי הכנסת זהבה גלאון ממרצ ואלעזר שטרן מהתנועה, לקיים את הדיון החוזר. זאת, לאחר שלפני כמה שבועות החליט ח"כ רותם לקיים את ההצבעה בנושא כשזיהה שרק הוא וחברת הכנסת שולי מועלם רפאלי מהבית היהודי, המתנגדים לשקיפות, נמצאים באולם.

ח"כ רותם בוועדת חוק ומשפט, לפני חודשיים צילום: אמיל סלמן

"הבעיה איננה של שקיפות ואיננה של שקלים", אמר היום שטרן. "הבעיה המרכזית היא עיצוב דמותה של מדינת ישראל בדרכים לא ישרות. החיבור שבין הסתרת כספים במניעים שונים בתוך ועדת הכספים לבין גיבוי לחוסר השקיפות על גופים המקבלים תקציבים מהמדינה, הוא פגיעה קשה באושיית הדמוקרטיה הישראלית. המהלך הזה מפנה תקציב עתק למקומות שלא לכך התכוון העם בישראל בדרכו הדמוקרטית. לצערי הרב, הם גם מהווים תרומה לעיצוב החברה הישראלית לפי רוחם של אותם מעברי כספים", אמר שטרן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ