מקורבי רה"מ: נתניהו לא יתמוך פומבית באף מועמד לנשיאות

לאחר שסילבן שלום פרש מהמרוץ, אמרו מקורות בסביבת רה"מ ל"הארץ" כי "נתניהו מבין שלא ראוי שיתמוך במועמד בזמן שחבר מפלגתו ריבלין מתמודד"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בכירים בסביבת נתניהו העריכו אתמול (חמישי) כי הוא לא יתמוך באופן פומבי באיש מהמועמדים לנשיאות, אלא אם יצליח לאתר מועמד חדש ובעל סיכויים של ממש להיבחר. "עד יום שלישי הקרוב, המועד האחרון להצגת מועמדות, עוד יכול לצוץ מועמד כזה או אחר, אבל כרגע נראה שאין לנתניהו מועמד בשרוול", אמרו בסביבתו של נתניהו ל"הארץ". "הוא מבין שלא ראוי שהוא יתמוך במועמד כלשהו, בזמן שאיש מפלגתו, רובי ריבלין, מתמודד לנשיאות המדינה. השנאה בין השניים עזה, אבל נתניהו מבין שכל מהלך פומבי נגד ריבלין יפגע בתדמית הציבורית שלו".

מקורות בליכוד העריכו אתמול שראש הממשלה עשוי לאפשר לישראל ביתנו לקדם את מועמדות שר החוץ לשעבר, דוד לוי, אך סיכוייו נחשבים נמוכים. "כרגע, ההתמודדות של לוי היא בעיקר בלון תקשורתי", אמר בכיר במפלגה. "שני שלישים מחברי הכנסת הנוכחית לא מכירים את לוי בכלל ולא פגשו אותו מעולם. ריבלין, בן אליעזר ודליה איציק מנהלים כבר חודשים רבים פגישות אישיות עם הח"כים ורבים כבר התחייבו להצביע להם. ללוי אין מספיק תומכים ואין מספיק זמן לנהל קמפיין". 

נתניהו וריבלין בכנסת, ב-2012צילום: מיכל פתאל

אתמול בבוקר החליט נתניהו שלא לתמוך במועמדותו של סילבן שלום לתפקיד הנשיא. שלום, שהצהיר שיתמודד רק אם יזכה לתמיכת נתניהו, החליט לפרוש מהמרוץ. מיד לאחר פרסום ההחלטה הודיעו חברי הכנסת זאב אלקין ומירי רגב, אנשי מחנה שלום, על העברת תמיכתם לריבלין, הנחשב ליריבו הגדול של ראש הממשלה. ח"כ נוסף, שסירב להיחשף, אמר כי העביר את תמיכתו לריבלין. ההכרזה הפומבית של השניים עשויה לחזק את ריבלין ולהקשות עוד יותר על נתניהו להציג מועמד בעל סיכוי מטעמו. לשכת ראש הממשלה מיהרה לפנות לשרים וחברי כנסת אחרים וביקשה מהם שלא להביע תמיכה פומבית במועמדות ריבלין, כל עוד נתניהו לא גיבש החלטה סופית.

שלום קיבל את החלטת נתניהו בהפתעה מוחלטת. סמוך לשעה 12:00 אתמול פרסם אתר האינטרנט של "ישראל היום", המזוהה עם נתניהו, ידיעה ולפיה ראש הממשלה החליט שלא לתמוך במועמדותו. שלום ישב באותה העת במזנון הכנסת. בשעות הבוקר עוד קיבלו הח"כים במשכן מכתב מבנו, נמרוד ניר, הדוחק בהם לתמוך באביו בהתמודדות. "אם נתניהו לא תומך בי, אני לא אתמודד", אמר לבני שיחו אף שלא קיבל כל מסר רשמי מנתניהו. בכנסת התקשו לומר אם נתניהו באמת דחה את חיזוריו של שלום, או שמא מדובר בסולם ששלום בנה כדי לאפשר לו לרדת בדרך מכובדת מכוונתו להתמודד.

בכנסת העריכו בשבועות האחרונים שהתמודדותו של שלום תגרור ביקורת ציבורית לנוכח הבדיקה המשטרתית בעניינו. בסביבתו של שלום סיפרו אתמול שכבר כמה ימים הם חשים שנתניהו "מגמגם". בתחילת השבוע העריכו בסביבת נתניהו שהעסקה קרובה להשלמה, ובין השניים החלו להתגבש הבנות שיאפשרו את בחירתו. גם שלום חש שנתניהו בוחן ברצינות את התמיכה בו, ונפגש עם ראש הממשלה פעמיים: ביום חמישי שעבר, מיד עם חזרתו מיפן, ופעם נוספת ביום שני האחרון, בפאטיו שבמעונו הרשמי. "משהו קרה לנתניהו בסוף השבוע”, אמרו בסביבתו. "ביום חמישי נתניהו היה חיובי מאוד בקשר לתמיכה בשלום, אבל ביום שני כבר אפשר היה להרגיש שהוא פחות בעניין למרות שלא אמר שום דבר ברור בנושא".

דקות אחרי שהחלטתו של שלום התפרסמה, ניגש ח"כ אלקין לשולחנו במזנון. השניים הסתודדו ומיד לאחר מכן אלקין פנה לחתום על טופס התמיכה במועמדותו של ריבלין ולהכריז פומבית על תמיכה מלאה בו. "תמיד אמרתי שלליכוד יש שני מועמדים מצוינים", אמר אלקין אתמול. "עכשיו, כשסילבן לא מתמודד, הליכוד צריך להתלכד סביב מועמד אחד".

פעילים פוליטיים בליכוד גלגלו בימים האחרונים מחדש את האפשרות להריץ את דוד לוי לתפקיד הנשיא. בסביבתו של לוי העריכו שהמועמדות תזכה לתמיכה משמעותית בישראל ביתנו, תגרוף כמה קולות בליכוד ותוכל לרכוש מאחזים משמעותיים גם בש"ס ובבית היהודי. פעילים למען לוי אמרו אתמול כי העובדה שראש הממשלה לא יתמוך במועמדותו תסייע להם לגייס את ש"ס, שמנהיגה אריה דרעי הבהיר שמפלגתו תתנגד לכל מועמד שנתניהו יורה לתמוך בו. אלא שאחד מחברי המפלגה החרדית הבהיר אתמול כי "ש"ס היא לא מקשה אחת, והמחשבה שתתמוך במועמד רק בגלל שהוא מזרחי וימני עושה עוול לחברי הכנסת שלה". גם בבית היהודי התקשו אתמול להעריך כיצד יצביעו חברי המפלגה. "יש לנו חופש הצבעה, אבל אני לא מכיר נכון לעכשיו אחוזי תמיכה משמעותיים במועמד כמו דוד לוי", אמר אחד הח"כים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ