הממשלה תדון בשלילת קצבאות מאסירים ביטחוניים שישוחררו בעסקאות

החוק היום שולל רק חצי מהקצבה. יש עתיד והבית היהודי לא הגיעו להסכמה על קידום חוק איסור חנינה למחבלים, שימנע שחרורם בהסכם מדיני

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נמשך גל הצעות החוק להצרת צעדי מחבלים המשוחררים בעסקאות מדיניות: ביום ראשון הקרוב אמורה ועדת השרים לחקיקה לדון בהצעת חוק השוללת את קצבאות הביטוח הלאומי מאסירים ביטחוניים בעלי אזרחות ישראלית, שישוחררו במסגרת עסקאות מדיניות. את ההצעה יזם ח"כ דוד רותם מהבית היהודי.

החוק הקיים היום שולל מחצית מהגמלה של אסיר שנכלא בשל הרשעה בעבירות על רקע לאומני ושוחרר בחנינה או עסקה מדינית. ההצעה החדשה מבקשת למנוע את הקצבה כולה. "הצעת חוק זו נועדה להפסיק את המצב האבסורדי שבו אדם נהנה מגמלאות או הטבות מהמדינה שבה פגע", הסביר רותם.

סיעות יש עתיד והבית היהודי לא הגיעו עדיין להבנות שיאפשרו את המשך קידומו של חוק איסור חנינה למחבלים, שיזמה ח"כ איילת שקד (הבית היהודי). הצעת החוק נועדה לאפשר לשופטים לקבוע בגזר הדין כי רוצח שהם הרשיעו לא יוכל לקבל חנינה על העונש שגזרו עליו. שקד הסבירה שהחוק נועד להקשות על שחרור מחבלים בעתיד בעסקאות מדיניות, אם השופטים יבחרו להטיל את איסור החנינה בעת מתן גזר הדין בעניינם.

השר יעקב פרי הגיש ערר על החוק, לאחר שוועדת השרים לחקיקה החליטה לתמוך בו. בעקבות הגשת הערר "נקבר" החוק במזכירות הממשלה, ולא יקודם עד שתושג פשרה בין הבית היהודי ליש עתיד. שתי הסיעות מסוכסכות בעניין ערר אחר שהגיש הבית היהודי, על חוק הפונדקאות שיזמה יש עתיד, המכשיר מתן שירותי פונדקאות לזוגות חד־מיניים בישראל.

היועץ המשפטי לממשלה התנגד בעבר, בכמה הזדמנויות, לקידום הצעות חוק דומות לזו של רותם. בחוות דעת שהגיש לאורך השנים נכתב, בין היתר, כי "גמלאות לא אמורות להוות כלי ענישה". חוקים אלה זכו להתנגדות גורפת גם של ארגוני זכויות אדם, בהם האגודה לזכויות האזרח.

הפגנה נגד שחרור אסירים ביטחוניים בירושלים, במארס השנהצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ