יו"ר הקואליציה יוזם הצעת חוק: עמותות במימון זר יוגדרו כ"סוכני חוץ"

לדברי יוזמי ההצעה, "ארגונים אלה פועלים בכסות של ארגונים הפועלים לטובת האינטרס הישראלי, על אף שהציבור הישראלי אינו יוצא נשכר מפעילותם"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הצעת חוק חדשה קוראת להגביר את הפיקוח על עמותות או אישים ישראלים הזוכים למימון של מדינות זרות, ולהגדיר אותם "סוכני חוץ". על פי ההצעה, התרומות ממדינות אחרות לארגונים ימוסו ואלה יחוייבו להגיש דו"חות שוטפים למדינה. בנוסף, כל עמותה תחויב לפרסם לצד הלוגו שלה במסמכים רשמיים כי היא משמשת "סוכן חוץ". את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת איילת שקד (הבית היהודי), רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) ויריב לוין (הליכוד), והיא מהווה נסיון נוסף לקדם חקיקה שתצר את יכולתם של ארגוני זכויות אדם הפועלים בישראל לזכות במימון לצורך פעילותם.

"במדינת ישראל פועלים עשרות ארגונים הזוכים למימון מצד ישויות מדיניות זרות וזאת תמורת התחייבותם של הארגונים לקדם את האינטרסים של הישויות המדיניות הזרות, או של מי שאינם אזרחי ישראל, כתבו השלושה בדברי ההסבר להצעה. "נכון להיום, לא מוטלת על ארגונים אלו חובת גילוי נאות במסגרתה עליהם להציג את עצמם ככאלה המייצגים באופן מובהק אינטרסים זרים שאינם עולים בקנה אחד עם האינטרס הישראלי".

לדברי הח"כים, "ארגונים אלה, פועלים בחוסר שקיפות ביחס למטרות פעילותם ובכסות של ארגונים הפועלים לטובת האינטרס הישראלי והם זכאים כיום לפטור ממס, וזאת על אף שהציבור הישראלי אינו יוצא נשכר מפעילותם".

ההצעה מבקשת ליצור מנגנון המגדיר ארגון הזוכה למימונה של ישות מדינית זרה, בשל התחייבותו לקדם את האיטרסים שלה או של מי שאינם אזרחים ישראלים, כסוכן חוץ של אותה מדינה. על פי ההצעה יחולו על ארגון זה חובות של גילוי נאות ושקיפות. בנוסף לכך, על פי ההצעה, המימון הזר המגיע לארגונים אלה בשל אותן ההתחייבויות לקדם את האינטרסים הזרים ימוסה ולא יתומרץ עוד בדרך של פטור ממס כפי שהיה נהוג עד כה.

בשנים האחרונות ניסו מפלגות הימין לקדם יוזמות חקיקה נוספות להצרת צעדי ארגוני זכויות האדם באמצעות הגבלת יכולתם לגייס תרומות ממדינות זרות, אלא שהחוקים השונים לא הצליחו להגיע לכדי השלמה. יו"ר הקואליציה, ח"כ לוין, הנמנה על יוזמי החוק, העריך שהפעם ניתן יהיה לקדם את החוק בכנסת בהצלחה רבה יותר: "בניגוד להצעות הקודמות, ההצעה הנוכחית לא אוסרת על הארגונים לגייס תרומות בחו"ל, אלא רק שוללת מתן פטור ממס על התרומה. אני מאמין שיש פה סיכוי גדול יותר להעביר את ההצעה, אם כי קשה להעריך אם היא תעבור בסופו של דבר. יש בהצעה הזאת הרבה היגיון. היא בנויה על מודל שקיים בארצות הברית".

בקדנציה הקודמת ניסו חברי הכנסת אופיר אקוניס ופאינה קירשנבאום לקדם הצעת חוק מקבילה, שהתכוונה לאסור על עמותות לגייס סכום העולה על 20 אלף שקלים ממדינות זרות. החוק לא קודם בסופו של דבר, בין היתר בעקבות התערבותו של ראש הממשלה בנושא. בתחילת כהונתה של הממשלה הנוכחית, הגישה הקואליציה הצעת חוק דומה, המטילה מס של 45% על תרומות שיועברו לעמותות ממדינות זרות בגין חמש עילות שונות. בין היתר, מדובר בעמותות הקוראות לחרם על ישראל או דורשות להעמיד לדין חילי צה"ל בבתי דין בינלאומיים. החוק אושר בועדת השרים לחקיקה חרף ביקורת תקיפה של היועץ המשפטי לממשלה אך לא קודם עד כה להצבעות במליאת הכנסת.

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, מתח ביקורת על היוזמה. "איילת שקד ורוברט אילטוב הצטרפו לטרנד המיחזור והחליטו גם הם למחזר אשפה. הצעת החוק שלהם רצופה בשקרים וסילופים ואין דמיון בינה לבין המצב בארהב או בכל מדינה דמוקרטית אחרת. כל מטרתה של ההצעה היא להסית ולייצר דה לגיטימציה למחנה השלום", אמר אופנהיימר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ