ששת המועמדים לנשיאות יתייצבו הבוקר אצל יו"ר הכנסת

קלושים הסיכויים שדוד לוי יציג מועמדותו; בכנסת ממתינים לראות האם נתניהו יציג מועמד מטעמו ברגע האחרון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

רשימת המועמדים לתפקיד נשיא המדינה הבא תיקבע היום סופית. ששת המועמדים שהשלימו את איסוף עשר החתימות הנדרשות מחברי הכנסת יתייצבו הבוקר בלשכת יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, ויגישו את טופסי המועמדות. יו"ר הכנסת לשעבר, ראובן (רובי) ריבלין, יהיה ראשון מניחי הטפסים, ואחריו יבואו בנימין בן אליעזר, דליה דורנר, מאיר שטרית, דליה איציק ופרופ' דן שכטמן

היום הוא גם ההזדמנות האחרונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשלוף שפן מהכובע ולהציג מועמד מטעמו לתפקיד נשיא המדינה. בשבועות האחרונים נבחנה מועמדותם של נתן שרנסקי, משה ארנס, שופט העליון אליקים רובינשטיין והשר עוזי לנדאו, אלא שעד כה לא אותר ה"אס" שיצליח לגייס מספיק קולות כדי לנצח. אתמול בוטלה פגישה שתוכננה בין נתניהו לח"כ חיים כץ, שנועדה לקדם "סולחה" בין ראש הממשלה לריבלין. בליכוד טענו שהפגישה נדחתה בשל אילוצי לוח זמנים. 

ריבלין והנשיא פרס בפתיחת מושב הכנסת ה-19, פברואר אשתקדצילום: דוברות הכנסת

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו אתמול שהסיכויים לקידום מועמד חדש מטעמו של נתניהו ביממה הקרובה נמוכים. “צריך לשים סוף לפארסה", אמר בכיר בסביבתו של ראש הממשלה, "רק חבר כנסת מכהן ופופולרי יכול להיכנס כיום למרוץ ולנצח. לנתניהו אין חבר כנסת כזה כרגע, וכל מועמד אחר שהוזכר בשבועות האחרונים לא הצליח להביס את המועמדים המכהנים בבדיקות שערכנו". גם הסיכויים ששר החוץ לשעבר, דוד לוי, יגיש את מועמדותו היום נחשבים לנמוכים לאחר שלא זכה לתמיכת ראש הממשלה או המפלגות השותפות בקואליציה, ובניגוד למועמדים האחרים לא תיאם את בואו ללשכת אדלשטיין להגשת הטפסים. "לדוד לוי אין בעיה לגייס עשר חתימות של חברי כנסת, והוא יכול לעשות את זה בכל רגע נתון. אבל ברור לכולם שההתמודדות שלו חסרת סיכוי ואין סיבה שיביך את עצמו", אמר בכיר בליכוד אתמול. 

לצד ההמתנה להכרעה בסביבת נתניהו, במערכת הפוליטית ממתינים להחלטת ישראל ביתנו. במפלגה העריכו אתמול שמנהיג המפלגה, אביגדור ליברמן, עשוי להחליט על תמיכת מפלגתו במועמדותה של דליה איציק, אך לא ברור אם התמיכה תיעשה באופן פומבי או מאחורי הקלעים. "ליברמן למד לקח מהתמיכה שנתן למשה ליאון בהתמודדות על ראשות העיר ירושלים ומהנזק התדמיתי שנגרם לו בעקבות ההפסד של ליאון. לא בטוח שהוא ירצה לקדם מהלך כזה פעם נוספת", אמרו גורמים ששוחחו איתו באחרונה. איציק נהנית כעת מתמיכתן של פאינה קירשנבאום וסופה לנדבר מישראל ביתנו, ואליהן עשויים להצטרף ח"כים נוספים מהמפלגה. במקביל מנסה איציק לגייס את תמיכת יש עתיד למועמדותה ומפעילה מכבש לחצים על חברי המפלגה.   

דליה איציקצילום: שירן גרנות

בקואליציה ובאופוזיציה העריכו אתמול שנכון לתמונת המצב הקיימת, איש מהמועמדים לא יצליח לגייס 61 תומכים לטובתן מקרב חברי הכנסת ולנצח בסיבוב הראשון. "הסיכויים הגבוהים ביותר כרגע הם שריבלין ובן אליעזר יעפילו לסיבוב השני. לשניהם יש בסיס כוח מוצק. לריבלין יש בין 35 ל-40 ח"כים שיתמכו בו, ונראה שבן אליעזר נמצא במצב דומה", אמר אתמול בכיר בליכוד שבחן את הנתונים. לדבריו, “לדליה איציק יש בעיה קשה יותר בגיוס תומכים, אבל בתסריט מסוים, ובסיוע של ישראל ביתנו, גם היא יכולה לגרד מספר מצביעים שיתקרב לכך". אם התרחיש נכון, שלושת המועמדים יגייסו ביחד לפחות מאה תומכים מבין חברי הכנסת. המשמעות היא ששלושת המועמדים הנוספים, שטרית, שכטמן ודורנר יחלקו ביניהם כ-20 קולות בסך הכל – כלומר מספר צנוע מאוד של ח"כים שיתמכו בסופו של דבר במועמדותם.

מלאכת איסוף החתימות היתה קשה. 70 חברי כנסת חתמו בסופו של דבר למועמדים השונים, אך רבים מהם כלל לא מתכוונים להצביע למועמד שעבורו חתמו. “אין לי כוונה להצביע עבור פרופ' שכטמן לנשיאות", אמר ח"כ משה פייגלין (הליכוד־ביתנו), "אבל כששמעתי שלא הצליח לגייס יותר מתשע חתימות התקשרתי אליו ואמרתי לו שאחתום לו. לא ייתכן שחתן פרס נובל לא יוכל להתמודד". גם סגן השר אבי וורצמן (הבית היהודי) הדגיש שחתם לשכטמן אף שספק אם ישלשל את הפתק עם שמו לקלפי: "בלי קשר למועמד שעבורו אצביע, אני מאמין שעלינו לאפשר לאנשים ראויים כמו פרופ' שכטמן את עצם ההתמודדות לנשיאות".

פרופ' דן שכטמןצילום: אוליבייה פיטוסי

ששת חברי סיעת מר"צ חילקו את חתימותיהם באופן שוויוני בין המועמדים מן החוץ, ללא קשר לכוונתם להצביע עבורם. כך, איציק קיבלה את חתימותיהם של מיכל רוזין ותמר זנדברג, שכטמן קיבל את חתימותיהם של זהבה גלאון ואילן גילאון, ואילו דליה דורנר זכתה לחתימותיהם של ניצן הורוביץ ועיסווי פריג'. גם 19 חברי יש עתיד החליטו לחלק את החתימות בעיקר למועמדים מבחוץ, ללא קשר למועמד שלו בכוונתם להצביע בהמשך.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ