ברגע האחרון: מקורבי לוי לוחצים עליו להתמודד לנשיאות

מקורביו של שר החוץ לשעבר מנסים, גם ביום הגשת המועמדות, לשכנע את נתניהו לתמוך בו. אדלשטיין: "התחושה שלי שזה צפוי להיות יום של הפתעות"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

רשימת המועמדים לתפקיד נשיא המדינה הבא תיקבע היום (שלישי) סופית, וברגע האחרון מקורביו של שר החוץ לשעבר דוד לוי ממשיכים ללחוץ עליו להגיש את מועמדותו לתפקיד. הבוקר אמר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לגלי צה"ל כי "התחושה שלי שזה עוד צפוי להיות יום של הפתעות. זו התחושה. יש בכנסת עצבים חשופים. אמרתי שאני חושש לנתק את הטלפון לכמה דקות שמא יהיו עוד מועמדים". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט בשבוע שעבר שלא לתמוך במועמדותו של לוי משום שסיכוייו לנצח קלושים, אולם מקורביו ממשיכים לפעול כדי לשכנע את נתניהו לתמוך במועמדותו. אתמול פנו אנשיו של לוי בטלפון לכל שרי הליכוד כדי לבחון את האפשרות שיתגייסו לתמוך בו. לוי הבהיר בעבר שלא יתמודד אם לא יזכה לתמיכה חד משמעית של כמה מפלגות בכנסת. 

ששת המועמדים שהשלימו את איסוף עשר החתימות הנדרשות מחברי הכנסת התייצבו הבוקר בלשכת אדלשטיין, כדי להגיש את טופסי המועמדות. יו"ר הכנסת לשעבר, ראובן (רובי) ריבלין היה הראשון, ואחריו נכנסו לחדר ח"כ בנימין בן אליעזר, דליה דורנר, ח"כ מאיר שטרית, דליה איציק ופרופ' דן שכטמן.

נתניהו ולוי בכנס של הליכוד, 2012צילום: גיל אליהו

ריבלין אמר, לאחר שיצא מחדרו של אדלשטיין, כי "החוק קובע שנשיא נבחר על ידי נבחרי הציבור והם שועים לרחשי לב הציבור. פרס הביא כבוד רב למוסד הנשיא. תפקיד הנשיא לגשר על מחלוקות ולא ליצור מחלוקות". שטרית הבהיר: "אין לי כוונה לחזור לכנסת אם אבחר לנשיא. נשיא צריך להיות התפקיד האחרון. אם אבחר, אני רוצה לעסוק בבעיות פנים וללכת את החברה".  

פעילים פוליטיים בליכוד גלגלו בימים האחרונים מחדש את האפשרות להריץ את לוי לתפקיד הנשיא. בסביבתו של לוי העריכו שהמועמדות תזכה לתמיכה משמעותית בישראל ביתנו, תגרוף כמה קולות בליכוד ותוכל לרכוש מאחזים משמעותיים גם בש"ס ובבית היהודי. אתמול אמר בכיר בליכוד "לדוד לוי אין בעיה לגייס עשר חתימות של חברי כנסת, והוא יכול לעשות את זה בכל רגע נתון. אבל ברור לכולם שההתמודדות שלו חסרת סיכוי ואין סיבה שיביך את עצמו".

ראובן ריבלין מגיש את מועמדותו לנשיאות, הבוקר בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

בשבועות האחרונים נבחנה גם מועמדותם של נתן שרנסקי, משה ארנס, שופט העליון אליקים רובינשטיין והשר עוזי לנדאו, אלא שעד כה לא אותר ה"אס" שיצליח לגייס מספיק קולות כדי לנצח. אתמול בוטלה פגישה שתוכננה בין נתניהו לח"כ חיים כץ, שנועדה לקדם "סולחה" בין ראש הממשלה לריבלין. בליכוד טענו שהפגישה נדחתה בשל אילוצי לוח זמנים. 

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו אתמול שהסיכויים לקידום מועמד חדש מטעמו של נתניהו ביממה הקרובה נמוכים. “צריך לשים סוף לפארסה", אמר בכיר בסביבתו של ראש הממשלה, "רק חבר כנסת מכהן ופופולרי יכול להיכנס כיום למרוץ ולנצח. לנתניהו אין חבר כנסת כזה כרגע, וכל מועמד אחר שהוזכר בשבועות האחרונים לא הצליח להביס את המועמדים המכהנים בבדיקות שערכנו". . 

לצד ההמתנה להכרעה בסביבת נתניהו, במערכת הפוליטית ממתינים להחלטת ישראל ביתנו. במפלגה העריכו אתמול שמנהיג המפלגה, אביגדור ליברמן, עשוי להחליט על תמיכת מפלגתו במועמדותה של דליה איציק, אך לא ברור אם התמיכה תיעשה באופן פומבי או מאחורי הקלעים. "ליברמן למד לקח מהתמיכה שנתן למשה ליאון בהתמודדות על ראשות העיר ירושלים ומהנזק התדמיתי שנגרם לו בעקבות ההפסד של ליאון. לא בטוח שהוא ירצה לקדם מהלך כזה פעם נוספת", אמרו גורמים ששוחחו איתו באחרונה. איציק נהנית כעת מתמיכתן של פאינה קירשנבאום וסופה לנדבר מישראל ביתנו, ואליהן עשויים להצטרף ח"כים נוספים מהמפלגה. במקביל מנסה איציק לגייס את תמיכת יש עתיד למועמדותה ומפעילה מכבש לחצים על חברי המפלגה.   

בקואליציה ובאופוזיציה העריכו אתמול שנכון לתמונת המצב הקיימת, איש מהמועמדים לא יצליח לגייס 61 תומכים לטובתן מקרב חברי הכנסת ולנצח בסיבוב הראשון. "הסיכויים הגבוהים ביותר כרגע הם שריבלין ובן אליעזר יעפילו לסיבוב השני. לשניהם יש בסיס כוח מוצק. לריבלין יש בין 35 ל-40 ח"כים שיתמכו בו, ונראה שבן אליעזר נמצא במצב דומה", אמר אתמול בכיר בליכוד שבחן את הנתונים. לדבריו, “לדליה איציק יש בעיה קשה יותר בגיוס תומכים, אבל בתסריט מסוים, ובסיוע של ישראל ביתנו, גם היא יכולה לגרד מספר מצביעים שיתקרב לכך". אם התרחיש נכון, שלושת המועמדים יגייסו ביחד לפחות מאה תומכים מבין חברי הכנסת. המשמעות היא ששלושת המועמדים הנוספים, שטרית, שכטמן ודורנר יחלקו ביניהם כ-20 קולות בסך הכל – כלומר מספר צנוע מאוד של ח"כים שיתמכו בסופו של דבר במועמדותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ