נתניהו הכריז על תמיכתו בריבלין לנשיאות

בשיחה שקיים היום עם ריבלין, אמר רה"מ: "עברנו הרבה דברים בחיינו, ואני מקווה שנעבור ימים טובים יותר". ארגוני נשים קוראים לתמיכה בדליה איציק

יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע היום (רביעי) לח"כ ראובן (רובי) ריבלין על החלטתו לתמוך בו בבחירות לתפקיד נשיא המדינה. ההכרזה באה לאחר שכשלו כל ניסיונותיו של ראש הממשלה לאתר מועמד חלופי לנשיאות, ואחרי שמהלכים שקידם לביטול מוסד הנשיאות או לדחיית הבחירות בחצי שנה לא זכו לתמיכת השותפות הקואליציוניות.

נתניהו, המסוכסך עם ריבלין בשנים האחרונות, התקשר אליו היום בצהריים ואמר לו: "עברנו הרבה דברים בחיינו, ימים טובים יותר וימים טובים פחות, ואני מקווה שנעבור ימים טובים יותר. המתנתי לראות את רשימת המועמדים הסופית, וכראש הממשלה וכיו"ר הליכוד אני מביע תמיכה במועמדות שלך". לאחר השיחה פרסם ריבלין הודעה בה אמר: "אני מודה לראש הממשלה על תמיכתו במועמדותי לנשיאות המדינה".

מנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הודיע כבר לפני חודשים אחדים כי מפלגתו תתמוך בכל מועמד שראש הממשלה יחליט לקדם. אלא שריבלין נחשב סדין אדום בעיניו של ליברמן. גורמים בסביבתו אמרו היום כי ליברמן וישראל ביתנו חשים שהם אינם מחוייבים לסיכום עם נתניהו מאחר שלא נועץ עמם בנושא. על פי ההערכות, ליברמן נוטה לתמוך דווקא במועמדותה של דליה איציק אך לא ברור בשלב הזה אם יפרסם הודעת תמיכה גלויה או יפעל להעביר את תמיכת הח"כים והשרים הנשמעים לו במפלגה כדי שיצביעו עבורה בסופו של דבר.

הכרזתו של נתניהו על תמיכה בריבלין בעיתוי הנוכחי היא כמעט חסרת משמעות: לראש הממשלה אין גייסות של מצביעים בליכוד, אותם יוכל להעביר לטובת תמיכה בריבלין. חלק ניכר מהח"כים במפלגה תמך בריבלין ממילא, אחרים אינם מתכוונים לתמוך בו גם לאחר הודעתו של ראש הממשלה.

5 מתוך 5 |
לאחר שריבלין אמר "מנהיגי הדור כפני הכלב", 2010. עמוס בידרמן
1 מתוך 5 |
לקראת המירוץ לנשיאות. 2014. איור: עמוס בידרמן
2 מתוך 5 |
לקראת המירוץ לנשיאות. 2014. איור: עמוס בידרמן

"נתניהו הבין שלא סביר שאיש ליכוד יתמודד על נשיאות המדינה והוא לא ייתמוך בו", אמר בכיר בליכוד. גם היום, שעות אחדות לפני סגירת המועד הסופי להגשת מועמדות לתפקיד נשיא המדינה, עוד ניסו בסביבתו של נתניהו לאתר מועמד ראוי. בין היתר הציפו את שמו של חתן פרס נובל, אלי ויזל, אלא שלויזל אין אזרחות ישראלית ומועמדותו ירדה מעל הפרק. "ראש הממשלה ניסה עד הרגע האחרון לאתר מועמד אחר. זה לגיטימי שייחפש אדם שהוא שלם עם מועמדותו. כשהבין שאין עוד חלופות, הוא החליט ללכת עם מה שיש", אמרו בליכוד. 

בשבוע שעבר פעלו בכירים בליכוד לתאם פגישת פיוס בין ראש הממשלה לריבלין, בניסיון לגשר על הסכסוך בין השניים ולאפשר לריבלין לזכות בתמיכת הליכוד כמועמד. גורם המעורה במגעים בין הלשכות אמר אז כי "נתניהו חייב להבין שאם ריבלין לא ייקח את הבחירות האלה, אלא פואד או דליה איציק, הדבר יקרין עליו, יפגע בו באופן אישי ויצייר אותו כמי שפועל מתוך נקמנות אישית. אם פואד ייבחר לנשיא, זה ייתן המון כוח לבוז'י הרצוג בכנסת. הכישלון ייזקף לחובת נתניהו והדימוי הציבורי יהיה שראש הממשלה לא מסוגל להוביל מהלכים בליכוד ובכנסת".

בכנסת היה היום גם מי שהעריך שהתמיכה של ראש הממשלה עלולה לחבל דווקא בסיכוייו של ריבלין: כך, יו"ר ש"ס הודיע לפני שבועות אחדים שמפלגתו לא תתמוך באף מועמד שייקדם ראש הממשלה לנשיאות. לריבלין יש תמיכה משמעותית בש"ס כיום ועדיין לא ברור אם להכרזת ראש הממשלה תהיה השפעה על תמיכתם בו.

היום, שעות אחדות לאחר סגירת רשימת המתמודדים לנשיאות, התייצבו לצד נתניהו בכירים נוספים לתמיכה בריבלין: מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, התקשר היום לריבלין והודיע על תמיכתו האישית במועמדותו לנשיאות. מיד לאחר מכן הוא גם פרסם הודעה נרגשת לתקשורת בה נימק את בחירתו. בכירים בבית היהודי אמרו ל"הארץ" כי כל 12 חברי הכנסת והשרים של המפלגה צפויים לתמוך בריבלין בבחירות. 

שעה קלה לפני הכרזתו של נתניהו הודיע גם השר גלעד ארדן, כי הוא תומך בריבלין. בשבועות האחרונים ארדן הבהיר שייתמוך במועמד הליכוד לנשיאות וכעת, עם סגירת ההרשמה ולאחר שהתברר שריבלין הוא המועמד היחיד מטעם המפלגה, קרא השר לתמוך בו. "רובי ריבלין, איש ירושלים, המייצג ערכים לאומיים ודמוקרטיים, הוא המועמד הראוי והמתאים ביותר לכהן כנשיא המדינה, ואני מביע את תמיכתי בבחירתו", אמר ארדן. שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הודיע אתמול אף הוא כי הוא תומך במועמדותו של ריבלין.

בדיקת "הארץ" מעלה כי חרף התמיכה הגוברת במועמדותו, ריבלין לא צבר עדיין מספיק קולות שיאפשרו את נצחונו בבחירות כבר בסיבוב הראשון.

בתוך כך, קבוצת פעילות בארגוני נשים שיגרה היום מכתב לכל חברי הכנסת בו קראה להם לתמוך במועמדותה של דליה איציק לנשיאות. “הצלחנו להצמיח מתוכנו נשים מוכשרות לתפקידים בכירים כמו שופטת עליון ונגידה בבנק ישראל. לתפישתנו, החברה הישראלית ערוכה יותר מתמיד לרשום הישג נוסף ולהעמיד אישה בראשות מוסד הנשיאות. בואו ניתן תקווה לנשים בישראל, שהכל פתוח בפנינו ושאין יותר מחסומים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ