ליברמן: התנהלות ריבלין כיו"ר הכנסת לא היתה לרוחי, ולכן לא אתמוך בו לנשיאות

יו"ר ישראל ביתנו הדגיש שבסיעתו קיימות דעות שונות משלו וכי במקרה של סיבוב שני ייוועצו בנוגע למועמד הנתמך. ריבלין: מקווה שיאפשר חופש הצבעה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים22
יהונתן ליס
יהונתן ליס

אחרי שגורמים בסביבת יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמרו אתמול כי המפלגה אינה מחויבת לתמוך בראובן ריבלין, שהוכר ברגע האחרון כמועמדו של ראש הממשלה נתניהו לנשיאות, בנימוק שנתניהו לא נועץ בליברמן בעניין, אמר היום (חמישי) ליברמן כי אי התמיכה בריבלין קשורה במועמד ולא בעמדת ראש הממשלה. "אני לא תומך בריבלין לא בגלל נתניהו ולא בגלל איציק אלא בגלל ריבליןראש הממשלה יודע את זה מתחילת הדרך", אמר, "המסר שיצא מלשכתו של ריבלין כיו"ר הכנסת הוא לא לרוחי. אני לא חושב שראוי להיכנס לרכילות על צ'ופרים או נסיעות (שלכאורה העניק ריבלין לח"כים כיו"ר - י"ל). עמדותיו בהרבה נושאים לא מקובלות עליי. במרוץ הקודם תמכתי בו באופן גלוי".

לדברי ליברמן, הסיכום שלו עם ראש הממשלה היה ברור מראש. "נתניהו היה אמור להביא מועמד ולא הביא", הוסיף, "ברגע האחרון שמענו בתקשורת שם שלא שיקף את רוח הדברים גם בערב לפני.  אנחנו לא פוסלים אף אחד. דעתי בנושא ידועה. יש בסיעה גם דעות אחרות. אם יהיה סיבוב שני נתכנס עוד פעם ונחליט"

ליברמן וריבלין במליאת הכנסת ב-2011צילום: אוליבייה פיטוסי

על פי ההערכות, ליברמן נוטה לתמוך דווקא במועמדותה של דליה איציק אך לא ברור בשלב זה אם יפרסם הודעת תמיכה גלויה או יפעל להעביר את תמיכת הח"כים והשרים הנשמעים לו במפלגה כדי שיצביעו עבורה בסופו של דבר. בכיר בישראל ביתנו הבהיר אתמול כי מפלגתו לא תתמוך במועמדות ריבלין לנשיאות – היות והאחרון, כיו"ר הכנסת – בלם יוזמות של המפלגה. "ריבלין מנע מהלך שנועד למנוע פנסיה לעזמי בשארה, שיזמה ישראל ביתנו", אמר הבכיר, והוסיף כי "הוא מנע הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לעמותות השמאל. הביקור הראשון של ריבלין כיו"ר הכנסת היה לאום אל פאחם. למה הוא לא ביקר ביישובים שתורמים למדינה?".

ריבלין התייחס היום לסוגיה והדגיש כי "ליברמן מעולם לא הבטיח לי את תמיכתו בו ואף הבהיר לי שיתנגד למועמדותי. עם זאת, אני מקווה שלאור חברותנו רבת השנים ודרכנו המשותפת בליכוד הוא יאפשר בסיעתו חופש הצבעה״.

נתניהו הודיע אתמול לריבלין על החלטתו לתמוך בו בבחירות לנשיאות, לאחר שכשלו כל ניסיונותיו לאתר מועמד חלופי ואחרי שמהלכים שקידם לביטול מוסד הנשיאות או לדחיית הבחירות בחצי שנה לא זכו לתמיכת השותפות הקואליציוניות.

נתניהו, המסוכסך עם ריבלין בשנים האחרונות, התקשר אליו אתמול בצהריים ואמר לו: "עברנו הרבה דברים בחיינו, ימים טובים יותר וימים טובים פחות, ואני מקווה שנעבור ימים טובים יותר. המתנתי לראות את רשימת המועמדים הסופית, וכראש הממשלה וכיו"ר הליכוד אני מביע תמיכה במועמדות שלך". לאחר השיחה פרסם ריבלין הודעה שבה אמר: "אני מודה לראש הממשלה על תמיכתו במועמדותי לנשיאות המדינה".

הכרזתו של נתניהו על תמיכה בריבלין בעיתוי הנוכחי היא כמעט חסרת משמעות: לראש הממשלה אין גייסות של מצביעים בליכוד, שאותם יוכל להעביר לטובת תמיכה בריבלין. חלק ניכר מהח"כים במפלגה תמך בריבלין ממילא, אחרים אינם מתכוונים לתמוך בו גם לאחר הודעתו של ראש הממשלה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ