יחימוביץ' וגילאון תומכים בריבלין: "ימני שעמד על משמר הדמוקרטיה"

"רובי הוא הראוי והמתאים ביותר לכהונה", אמרה אתמול יחימוביץ'. בסביבת ריבלין העריכו שח"כים נוספים ממפלגות השמאל יתמכו דווקא במועמדותו

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת העבודה לשעבר, ח"כ שלי יחימוביץ', הודיעה אתמול כי בכוונתה להצביע לח"כ רובי ריבלין (הליכוד) לתפקיד נשיא המדינה, ביום שלישי הקרוב. הכרזתה של יחימוביץ' לא הפתיעה את חבריה לסיעה, שכן תמיכתה בו נחשבה סוד גלוי בחודשים האחרונים. יחימוביץ' אף סירבה לאחרונה לצרף את חתימתה לחבריה בעבודה כדי להכשיר את התמודדותו של נציגם, ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר.

"רובי הוא הראוי והמתאים ביותר לכהונה", אמרה אתמול יחימוביץ'. לדבריה, "ריבלין הוא דמוקרט לתפארת, ישר ונקי כפיים, צנוע בהליכותיו האישיות וממלכתי בתפיסתו ובהתנהגותו. אין צורך לנחש כיצד יתנהג כנשיא. דווקא כאיש ימין, שדעותיו במקרים רבים הפוכות לשלי, הוא עמד במבחן, והיה סלע איתן על משמר הדמוקרטיה".

יחימוביץ' הזכירה שורה של מהלכים שנקט ריבלין בשתי הקדנציות האחרונות, ובהם פעולותיו למניעת חקיקת החוקים "האנטי דמוקרטיים", כדבריה, בימי ממשלת נתניהו השנייה, כמו גם מלחמתו התקיפה בחקיקת חוק ההסדרים והחלטתו לחבור לעתירת האופוזיציה נגד ההחלטה על ייצוא הגז הטבעי.

צילום: אמיל סלמן

לצד יחימוביץ', הבטיח גם ח"כ אילן גילאון ממרצ את תמיכתו בריבלין, איש הימין המובהק, אך סירב אתמול להתראיין בעניין זה. בסביבת ריבלין העריכו שח"כים נוספים ממפלגות אלה, כמו גם ח"כים ערבים, יתמכו דווקא במועמדותו.

באגף השמאלי של המפה הפוליטית יש גם מי שמותח ביקורת על התמיכה בריבלין: "אין סיכוי שאצביע לו, למרות שלא החלטתי עדיין במי אתמוך", אמר ל"הארץ" ח"כ ממפלגת העבודה. "איך אפשר להציב איש ימין, שלא מאמין בפתרון שתי המדינות, בחלון הראווה של ישראל לעולם? איזה מסר זה יעביר?".

מנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הבהיר כבר בסוף השבוע כי אין בכוונתו לתמוך במועמדות ריבלין, בדיוק מהסיבות שבגללן החליטו ח"כים בשמאל לתמוך במועמדותו: מאבקו נגד הקמת ועדות חקירה לארגוני זכויות האדם, שיזמה ח"כ פאינה קירשנבאום בכנסת הקודמת, ומאבקו נגד שלילת פנסיה מהח"כ לשעבר עזמי בשארה, שנמלט מישראל בעקבות חקירה שהתנהלה נגדו. ליברמן אף מחה על החלטת ריבלין לנסוע דווקא לאום אל פאחם בביקור הרשמי הראשון שקיים כיו"ר כנסת.

התמיכה חוצת המפלגות לא מאפיינת את הקמפיין של ריבלין בלבד: בניגוד למערכות בחירות קודמות לנשיאות, בשבוע הבא לא יתמודד נציג מובהק של הקואליציה נגד מועמד האופוזיציה. כל ששת המועמדים לנשיאות נשענים על תמיכה מימין ומשמאל. כך, בסביבתו של בן אליעזר מהעבודה העריכו שיזכה לתמיכה מסוימת גם בישראל ביתנו ואולי בליכוד, ואילו יו"ר הכנסת לשעבר, דליה איציק, מקווה לזכות בתמיכה משמעותית דווקא בסיעות החרדיות. שני המועמדים החיצוניים הנוספים, פרופ' דן שכטמן והשופטת בדימוס דליה דורנר, הביעו אתמול אופטימיות ביחס למצבם בהתמודדות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ